Вакцинація в ЗСУ: успіх чи поразка?

З 14 липня в Збройних Силах України розпочалася обов’язкова вакцинація військовослужбовців.Згідно зі Статутом внутрішньої служби ЗСУ, військові не мають права відмовлятися від щеплень, окрім за наявності протипоказань. Наскільки успішно проходить програма імунізації, якими методами примусу до вакцинації користуються в ЗСУ та що говорить про це закон, читайте в матеріалі Військового кур’єра України.

Організованість і порядок

Олена Мокренчук, пресофіцерка та ТВО начальника служби зв’язків з громадськістю оперативного командування “Північ” ЗСУ стверджує, що наразі вакцинація у військах проходить успішно.

«Я вважаю, що вакцинація в армії проходить набагато краще, ніж серед мирного населення завдяки просвітницькій роботі. Наразі в командуванні “Північ” провакциновано вже близько 80% особового складу. Ситуація рухається. Перша хвиля вакцинації у нас пройшла організовано, планово, на нормальному рівні».

Олена Мокренчук розповідає, що з військовослужбовцями проводять бесіди, під час яких наголошують на небезпеці інфікування вірусом на службі. “Пояснюємо, переконуємо з цифрами в руках, як це робиться в арміях інших країн. От, наприклад, екіпаж. Він складається з трьох-чотирьох осіб. Один з них не хоче вакцинуватися. Чим це може закінчитися на бойових позиціях? Тим, що ця людина захворіє і весь екіпаж вийде із ладу. Тому її переміщують на такі посади, де вона не буде знижувати боєздатність, навіть якщо інфікується. Наприклад, в піхоту. Таким способом виходимо з цієї ситуації. Наразі я не чула, щоб когось перевели, всі нормально ставляться, всі вакцинуються.” Пресофіцерка наголошує, що в ЗСУ антивакцинаторських настроїв значно менше, ніж серед цивільного населення, за її словами тому що тут краще інформують та працюють з людьми. 

Але чи справді все так гладко як це стверджують?

24 липня на своїй сторінці у Фейсбук Марія Забірко опублікувала скриншот листування, на якому помітно, як командир 53-тьої окремої механізованої бригади погрожує своїм підопічним. За те, що військовослужбовці не встигнуть вакцинуватися до понеділка (тобто 2 серпня), їх змусять жити в лісі, самостійно оплачувати собі харчування та виведуть зі штату.

Оскільки цей скриншот – єдине джерело такої інформації, а з авторкою допису не довелося зв’язатися, радимо сприймати ці дані скептично. Редакція не несе відповідальність за їхню достовірність. 

Також джерело з Генштабу надало інформацію, що наслідком відмови від вакцинації може стати не підписання рапорту про відпустку. Це теж є порушенням закону. 

Чи є такі дії правомірними?

Згідно з п. 243 Статуту внутрішньої служби ЗСУ всім військовослужбовцям проводяться запобіжні щеплення проти основних інфекційних хвороб. Вони можуть бути плановими або проводитися за епідемічними показаннями. Планові запобіжні щеплення всьому особовому складові військової частини проводяться відповідно до календаря щеплень, а щеплення за епідемічними показаннями – за наказом старшого командира (начальника). Від проведення щеплень військовослужбовці звільняються тільки за висновком лікаря.

Тобто військовослужбовці зобов’язані вакцинуватися від коронавірусу лише за наказом старшого командира. Жодні методи примусу законом не передбачені, що робить їх неправомірними.

“Відповідно до ст. 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки зі збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення”, – звертається до законодавства адвокат Володимир Яковлев. Експерт наголошує на тому, що надання відпустки є обов’язком військових частин, а не правом, що свідчить про те що військовослужбовець не може бути позбавлений відпустки, навіть якщо відмовляється від вакцинування.

У разі звільнення з військової служби за відмову від проходження вакцинації проти коронавірусної інфекції COVID-19 адвокат радить звертатися у місячний строк з дати такого звільнення з позовною заявою про визнання незаконним звільнення та скасування наказу командира військової частини про звільнення.

То в чому ж правда?

Отже, маємо дві сторони медалі: успішну просвітницьку роботу серед військовослужбовців (за словами пресофіцерки), нормальні темпи вакцинування з одного боку та погрози виведення зі штату і позбавлення права на відпустку з іншого. Можна зробити припущення, що зазначені вище методи примусу (якщо вони справді застосовуються) прискорюють темпи вакцинування особового складу ЗСУ. Проте глобальних проблем з програмою імунізації в армії не виявлено. До того ж за даними Медичних Сил ЗСУ та Міністерства охорони здоров’я, 70,82% особового складу Збройних Сил повністю вакциновано. По всій Україні цей показник становить 11,56%, що підтверджує тезу про те, що програма імунізації краще втілюється в армії, ніж серед цивільного населення. Наразі серед військовослужбовців на COVID-19 хворіє 123 особи. Тому, попри всі нюанси, можна сказати, що вакцинація в армії проходить успішно.

Фотографія взята з ресурсу freepik