Росія оголосила про початок іспитів нової самохідної гаубиці «Коаліція-СВ», які розпочнуться у наступному році. Вперше зразок був представлений на “Параді Перемоги” в Москві ще у 2015 року на заміну самохідної гаубиці 2С19 «Мста-С». Виходячи з того що іспити будуть завершені тільки через рік, по Красній площі провезли шість років тому перед очима Путіна черговий “масогабаритний макет”
Проблема мобільної гаубиці, що може ефективно вражати цілі на оперативній глибині вже давно існує в арміях які озброєні радянською та пострадянською артилерію. Ті моделі що є сьогодні не мають такої далекобійності як їх західні аналоги. Ми вже розповідали про колісні самохідні системи які є у світі. Але у Росії як завжди все “найбільше та найкраще”. Тільки або не працює, як танк “Армата”, або не йде далі дослідних зразків, як літаки “останньої генерації”. При цьому випробування повністю реальної української колісної самоходки “Богдана” були припинені нашим міністерством оборони майже на два роки.
Відповідно до заяв Міноборони РФ, дальність стрільби “Коаліції” 70 км більш ніж вдвічі перевищує дальність стрільби “Мсти” 2S19 на 30 км. Дальність дії гармати нарівні з американською артилерією яка зараз розробляється. Оголошена швидкість стрільби російської гармати – 16 пострілів на хвилину, що значно перевершує західні аналоги, американська гармата має заявлену швидкість стрільби 3-10 пострілів на хвилину. “Коаліція” оснащена системою охолодження на основі спиртового розчину, яка нібито запобігає перегріву під час інтенсивного випалу. За інформацією, “Коаліція” – це «повністю автоматизована» платформа на базі танкового шасі Т-90, що активується натисканням кнопки. Робот доставляє снаряди, а бортовий комп’ютер завантажує їх”.
Платформа також оснащена дистанційно керованим кулеметом «Корд» калібру 12,7 мм. Крім того, автоматизована система управління гарматою дозволяє їй отримувати «цілепозначення від зовнішніх джерел – розвідників, авіації та безпілотників».
Випробування 152-мм гаубиці, яка, нібито має “найдовшу дальність стрільби у світі”, будуть завершені до вересня наступного року.Залежно від результату державна комісія вирішуватиме, чи підписувати контракт на розробку зброї. Військове відомство вивчить документи, надані комісією, і ухвалить рішення про введення гаубиці до грудня 2022 року.
Посилаючись на військового експерта Олексія Хлопотова , ЗМІ пишуть, що гармата «може знищити важливі цілі в глибині ворожих тилів », такі як «командні пункти противника, системи протиповітряної оборони та протиракетної оборони, польові аеродроми, лінії постачання та дороги». Також додають, що «висока мобільність і скорострільність гармати дозволяють вести ефективний контрбатарейний бій, залишаючись при цьому невразливим для ворожої артилерії».
Спираючись на публікації західних військових аналітиків можна стверджувати що “Коаліція” це черговий блеф Кремля.
По-перше, використання танкової, тобто гусеничної платформи вже не дозволяє говорити про будь-яку мобільність у порівнянні навіть з буксованими, не те що з колісними системами, такими як, наприклад “Богдана”.
По-друге, далекобійність 152 мм стволів відповідно до світового досвіду складає до 40 км, і це елементарні закони фізики. Можна безумовно підсилити заряд, або зробити його реактивним, але це призводить до необхідності підвищення довжини ствола, та його швидкому зносу. Все це веде до зростання ваги системи і критичного зниження її мобільності та мобільності
По-третє, якщо вірити прес-релізам, російські конструктори “наворотили” в свою “диво-зброю” все що їм прийшло у голову. Починаючи з спиртової системи охолодження, яка в умовах російського тотального алкоголізму чи навряд буде працювати у штатному режимі взагалі, закінчуючи автоматом заряджання, від якого вже відмовляються в США. Тобто навіть американські конструктори не можуть гарантувати якісну роботу таких складних механіко-електорнних систем в польових та бойових умовах. Що казати про Росію, яка доси не має виробництва власних сучасних мікропроцесорів та станкового обладнання, яке вона закупає на заході. Обізнаність з рівнем технічної культури росіян є обґрунтовані сумніви в тому що така складна система взагалі зможе вийти по тривозі з боксів, не те що працювати “за натиском однієї кнопки”.
Цей російський блеф дає України вікно можливостей для прийняття на озброєння власних систем – простих, ефективних, таких що базуються на натівських, більш просунутих 155 мм калібрах, таких як “Богдана”.