Залишки російських ракет. Фото: The Economist

Український цвинтар російських ракет

З якою метою досліджуються російські крилаті ракети Х-101 та “Калібр“? Що вони в собі приховують? Чи навчилася протиповітряна оборона України ефективно знищувати їх? Про це та інше читайте в перекладі матеріалу видання The Economist на “Військовому Кур’єрі”

Ракети викладені, як надгробки: перекинуті на бік, відсортовані за типом і датою збиття

Навколо них росте трава, де витекле паливо не вбило її. Ходити серед них – це як переглядати каталог військових зусиль росії. Тут і крилаті ракети, і балістичні ракети, і планерні бомби, і некеровані бомби, і скручені компоненти: дроти, друковані плати, гіроскопи, лінзи, корпус і облицювання. Весь цей метал, що впав з неба, був зібраний в секретному дослідницькому Центрі під Києвом. “Якщо ти збираєшся боротися з чимось, – каже полковник Микола Данилюк, – тобі потрібно спочатку зрозуміти, з чим ти маєш справу”.

Український ракетний цвинтар відкрили навесні 2022 року. Коли офіцери Центру прибувають на місце удару, вони повинні спочатку з’ясувати, яким снарядом він здійснений. Потім вони шукають серійні номери або інше маркування. Чим ефективніша ракета, тим менше від неї залишається. Найкращий випадок, коли протиповітряна оборона здійснює ураження двигуна і решта ракети падає цілою. Тоді офіцери можуть легко визначити, коли і де вона була виготовлена та обслуговувалася, і чи була вона модернізована. Розуміння динаміки виробництва є ключем до того, щоб залишатися попереду супротивника, каже “Саша”, офіцер об’єкту.

Позначення на уламках збитої крилатої ракети Х-101, Умань, квітень 2023

Деякі новини підбадьорюють: росія вичерпує свої ракетні запаси. Останні знайдені ракети були виготовлені у другому кварталі 2023 року. Але високі темпи використання показують, що росіяни активізували виробництво. Схоже, що вони надають пріоритет своїй найефективнішій крилатій ракеті повітряного базування – Х-101. Все частіше вони обирають її, каже полковник Данилюк: ця ракета здатна низько летіти, щоб уникнути виявлення, і десятки разів змінювати напрямок. Типова атака складається з декількох ударних груп, включаючи Х-101 і безпілотники. “Одна група може атакувати Київ з півночі, а друга група зробить вісім поворотів, перш ніж завдати удару по авіабазі в Одесі”.

Росія модернізує свої ракети в розпал війни

Х-101-і, виявлені у 2022 році, мали систему самонаведення з використанням одного оптичного датчика; останні ракети вже мають три. Такі висновки змінюють розрахунки України про те, як з ними боротися, каже “Саша”. На початку війни, за його словами, вивчення оптичних головок самонаведення крилатих ракет морського базування “Калібр” дозволило українцям створювати конусоподібні приманки, щоб обдурити їх. Зараз вони розгорнуті на таких цілях, як мости. Інші знахідки допомогли силам протиповітряної оборони впоратися з російськими “тепловими пастками”: хмарами снарядів, випущених з ракет, які націлені на подолання автоматизованих систем. Українці тепер можуть відрізнити приманки від реальних ракет, каже полковник Данилюк.

Залишки ракети також можуть показати, хто її виготовив. Примітно, що через бюрократію на заводі, який випускає “Калібр”, багато комплектуючих носять імена робітників, які їх виробляли. Україна використала цей факт, щоб публічно ідентифікувати та присоромити їх за вбивства мирних жителів. “Ми доносили працівникам думку, що у них є варіанти: піти або саботувати виробництво”, – каже “Саша”. Звичайно, взимку виробництво на деякий час зупинилося.

Уламки крилатої ракети 3М14Т комплексу “Калібр”, Боярка, травень 2023 року

Полковника Данилюка не вразила електрична схема ракет, яка не відійшла від радянських розробок: “На коробці реле може бути вказано, що вона виготовлена в 2022 році, але вона такого ж розміру, як зразок 1970-х років”. Однак росіяни використовують імпортні мікрокомпоненти. Переважна більшість таких в оптичних системах самонаведення Х-101 прибула не китайського, а американського походження. До них відносяться логічні плати Altera Flex, які мають подвійне призначення і тому не підлягають санкціям. Зупинити потік було б складно: “Можна просто замовити їх на “Аліекспресс” і вивезти в парі валіз з Казахстану”.

Експерти кажуть, що їхнє 16-місячне дослідження не залишає сумнівів у можливостях військової промисловості, з якою вони борються. За їхніми словами, якість збірки ракет завжди вражала. Але росія ще не знайшла стратегії, щоб використати їх для перелому війни, додали вони. Зростаючий успіх українських систем протиповітряної оборони (в т. ч. переносних зенітно-ракетних комплексів, які в рази дешевші за свої цілі) ставить питання про життєздатність російських крилатих ракет у сучасній війні. “У неядерному варіанті вони недостатньо точні та руйнівні, щоб отримати стратегічну перевагу”, – каже “Саша”.