Програшна енергетична війна України

Україна втратила в енергетичній війні: атаки на електростанції та водні споруди

Україна зазнає втрат у енергетичній війні

Точно так само, як Білий дім намагається переконати Україну не продовжувати атаки дронами на російські нафтові рефінерії, Москва розпочала вибухову атаку на українські електростанції та водні споруди з 22 по 24 березня. Це залишило близько 1,2 мільйона українців без електрики та спричинило неоціненну шкоду. Незважаючи на те, що енергетична криза 2020-2022 років та російські злочини в Україні вже вийшли з пам’яті багатьох, ескалуючі атаки на цивільну інфраструктуру на обох сторонах впливають на глобальні ринки та політику. Вони також є жахливим нагадуванням того, що війна в Європі продовжується.

Останнє російське бомбардування було руйнівним. Принаймні 190 ракет та 140 дронів вдарили по всій Україні за останній тиждень, включаючи Харків, Запоріжжя, Львів, Суми та інші міста. Початкові оцінки говорять про п’ять загиблих та 31 пораненого. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що близько 20 електростанцій та підстанцій було зруйновано, а також підземні сховища газу. Кілька електростанцій було знищено. За словами генерального директора Укргідроенерго Ігоря Сироти, близько 20% потужності електроенергетики України було відключено.

Окрім людської трагедії, найгірші наслідки – це знищення Гідроелектростанції на Дніпрі, найбільшої у країні. Розташована північніше від колишнього Каховського водосховища, яке було зруйноване Росією в червні 2023 року, що спричинило масштабну гуманітарну та екологічну катастрофу, менша Гідроелектростанція на Дніпрі утримує резервуар об’ємом 3,3 кубічних кілометрів води. Здається, що дамба витримує, але на річку протікає нафта. Атака також призвела до відключення електромережі до довго обстрілюваної Запорізької АЕС, найбільшої в Європі, що створює загрозу відключення електроенергії до цієї станції. Державна атомна компанія України “Енергоатом” висловила занепокоєння через “надзвичайно небезпечну ситуацію”.

Ці атаки є відплатою за те, що Україна атакувала російські нафтові рефінерії за останні кілька місяців, намагаючись перекрити військові поставки Кремля, зменшити його доходи від нафти та посіяти незадоволення перед виборами Володимира Путіна. З січня Україна направила десятки дронів на територію Росії, атакуючи принаймні 13 рефінерій. Ці удари призвели до знищення значної частки російської потужності переробки, хоча тимчасово. Якщо Україна продовжить свої атаки, це може загрожувати повній 60% (18 рефінерій). І оскільки більшість обладнання, використаного на цих об’єктах, санкціонована Заходом і не може бути імпортована знову, заміни їх є складним завданням.

Ціни на нафту підскочили на кілька процентних пунктів після кожної української атаки дронами на російські рефінерії, оскільки ринки хвилювалися про світову подачу; вони зросли приблизно на 15% у 2024 році, до приблизно 85 доларів за барель. Страхи високих цін, що можуть збільшити вартість бензину для американських водіїв та спричинити інфляцію перед президентськими виборами США у листопаді 2024 року, здаються бути причиною тиску Білого дому на Україну зупинити атаки на російські рефінерії. За повідомленнями, уряд Байдена також занепокоєний тим, що російська відплата може пошкодити додаткові об’єкти, наприклад, газопроводи до Європи, та ще більше підняти ціни на світову енергію. Принаймні один український посадовець заперечив, що США закликали Київ припинити атаки дронами. Але Київ все одно наполягає на тому, що російські рефінерії є “легітимними цілями”.

Атаки на російські рефінерії особливо хвилюють західні столиці через їх потенціал викликати хаос на ринках енергії. Росія є великим експортером енергії, на відміну від України. Країна є другим за обсягом видобутку нафти та природного газу у світі. З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія отримала від світу майже 640 мільярдів євро ($694 мільярди) за енергетичні товари – 68% з яких становить нафта, 21% – природний газ та 11% – вугілля. Санкції США та ЄС на експортні продукти Росії не зачіпають ключові енергетичні продукти – рідкий природний газ (РПГ), уранове паливо для атомних станцій чи газопровідний газ, наприклад – саме тому, що західні країни не готові платити астрономічні ціни за енергію, які викликав би розрив поставок російських копалень.

І в рік виборів у США ставки не могли бути вище. Вищі ціни на бензин, особливо якщо їх можна пов’язати з Україною, негативно вплинуть на шанси президента Байдена знову обратися на посаду. Київ каже, що ще ніякий європейський лідер не скаржився на коливання на ринках енергії, але незалежно від того, чи це правда чи ні, факт залишається – хвилюючі ціни на нафту створюють нервозність серед політиків.