У Верховній Раді почали роботу над законом про мобілізацію та військову службу

Кабінет міністрів України вніс до Верховної Ради законопроект, який стосується мобілізації та проходження військової служби.

Урядовий законопроект № 10378 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби” пропонує змінити призовний вік із 27 до 25 років.

Законопроєкт передбачає право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають особи з інвалідністю І чи ІІ групи або ж тимчасово непридатні за станом здоров’я на термін до 6 місяців;

  • особи, дружина (чоловік) яких з числа осіб з інвалідністю I або II групи та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю не більше домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • вагітні жінки.

Крім того, право на відстрочку від призову мають чинні народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Хто не підлягає призову

Згідно із законопроектом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період

  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти та здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (професією), а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти;
  • наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, та педагогічні працівники льного вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової вищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно в закладах вищої або фахової вищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах фахової (професійно-технічної) або загальної середньої освіти за основним місцем роботи на повну ставку.

Зазначається, що не підлягають призову чоловіки і жінки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час антитерористичної операції.

Проект закону встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільнені зі служби в запас. Також не підлягають призову військовозобов’язані, які проходили військову службу і були звільнені в запас у зв’язку зі звільненням з полону. Ці категорії осіб можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

Крім цього, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом шести місяців військовозобов’язані з числа громадян, звільнених від строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Також, згідно з документом, право на відстрочку від призову не мають державні службовці, працівники Бюро економічної безпеки України, Державної виконавчої служби України та прокуратури.

До мобілізації залучать органи місцевого самоврядування

Законопроект пропонує надавати можливість військовослужбовцям, звільненим із полону, відпочити та пройти відновлення шляхом під час додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів.

Автори законопроекту пропонують залучати органи місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних і військових адміністрацій, підприємств, установ та організацій до активної участі в заходах проведення мобілізації. Зокрема, під час оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку під час мобілізації, до збірних пунктів і військових частин.

Обов’язки громадян України щодо мобілізації

Документі подає обов’язки громадян України щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Він зобов’язує проходити медичний огляд і лікування в лікувально-профілактичних установах згідно з рішенням військово-лікарської комісії.

Чоловіки будуть змушені ставати на військовий облік за місцем перебування в разі переїзду під час проведення мобілізації, з’являтися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і військових частин після оголошення мобілізації.

Обов’язково потрібно буде носити із собою військово-обліковий документ разом із документом, що засвідчує особу. Їх пред’являтимуть на вимогу згідно із законом.

Повістка про виклик до ТЦК та СП може бути надіслана громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту.

За неявку до ТЦК і СП за новим законом передбачається:

▪️ заборона на виїзд за кордон
▪️ заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном
▪️ обмеження в праві керувати транспортним засобом та отримання посвідчення водія
▪️ обмеження прав розпоряджатися коштами та іншими цінностями
▪️ відмови у підписанні кредитних договорів
▪️ зупинення отримання пільг та послуг від держави

Чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, робитимуть паспорти лише після пред’явлення військово-облікових документів. Така норма міститься у законопроекті про мобілізацію, поданим Кабміном. Це стосується як внутрішніх, так і закордонних паспортів.

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський провів засідання Ставки верховного головнокомандувача, на якому обговорювали актуальні питання мобілізації, демобілізації, ротації українських військових, а також ВЛК.

Перед тим, максимальний термін проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) скоротили. Тепер на проведення медоглядів щодо придатності до військової служби дається не більше 4 робочих днів. Лабораторні чи інструментальні дослідження – не більше 3 робочих днів.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.