Сьогодні стартував форум БРІКС, який об’єднує найбільші економіки країн, що розвиваються. Особисту участь у з’їзді беруть глави Бразилії, Індії, Китаю та ПАР. Туди приїхали у якості гостей глави ще двох десятків держав.
До останнього на форум збирався і кремлівський диктатор Путін. Але наявність ордеру на арешт від Міжнародного Кримінального Суду зробила кремлівського диктатора не просто токсичним, він став невиїзним не з країни, як свого часу Муамар Каддафі та Саддам Хусейн. Ставши світовим парією Путін має всі шанси закінчити і своє життя так само, як вони.
Путін дуже хотів приїхати саміт БРІКС до Південної Африки. І, судячи з тієї інформації, що просочилася у світову пресу, Кремль до останнього тиснув на президента ПАР Сиріла Рамафосу, щоб той гарантував безпеку російському керівнику у разі візиту. Але африканський лідер був безсилий перед обставинами. Адже, як виявилось, проти візиту російського диктатора непублічно виступили всі інші країни-учасниці.
Та й місцева опозиція дала Рамафосу чітко зрозуміти, що миритися з приїздом Путіна вона не збирається і буде домагатися арешту керівника рф, відповідно до рішення Міжнародного кримінального суду.
Той факт, що Путіну довелося відмовитися від поїздки на БРІКС, – це далеко не перший випадок, який свідчить про світову ізоляцію російського диктатора та військового злочинця.
Чому Путін не приїхав на БРІКС
БРІКС – це неформальне об’єднання Бразилії, росії, Індії, Китаю та Південної Африки. Навіть назва цього форуму не є офіційною. Але для учасників форуму він є дуже важливим. Адже вони намагаються подавати своє об’єднання як головний антипод Заходу, а саме країнам G7.
Тим більш для росії в умовах світової ізоляції, значення БРІКС важко переоцінити. Присутність країни на форумі має засвідчити, перш за все росіянам, що їхня держава не знаходиться у світовій ізоляції. Саме в цьому контексті була важлива особиста поїздка в ПАР Путіна.
Однак, з самого початку проблема полягала в тому, що ПАР ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт Путіна.
Держави-учасниці статуту зобов’язані арештувати та передати Путіна в Гаагу до МКС, якщо той опиниться на їх території.
Щоправда, у президента ПАР була ідея, проігнорувати рішення МКС. І, в принципі, такий прецедент в країні вже був. У 2015 році для участі у саміті Африканського союзу до ПАР прибув тодішній президент Судану Омар аль-Башир також звинувачений у воєнних злочинах, якого розшукував Міжнародний кримінальний суд. Тоді попередник Рамафоси – Джейкоб Зума – фактично врятував колегу від арешту й допоміг йому повернутися на батьківщину.
Але з Путіним такий номер не пройшов. Напередодні форуму стало відомо, що міністерство юстиції ПАР надіслало директору державної прокуратури запит на видачу ордера на арешт президента рф, якщо він приїде до країни.
Видати ордер на арешт Путіна вимагала також місцева опозиційна політична партія «Демократичний альянс». Вона звернулася до суду, щоб примусити владу виконати зобовʼязання перед МКС.
Ордер, який змушує арештувати Путіна, влада ПАР отримала ще кілька місяців тому. Однак, жодних дій вона тоді не вчинила. Керівництво країни продовжувало переговори про можливу участь російського диктатора в саміті БРІКС.
Під час судового засідання стало відомо, що влада, по суті, погодилася з виконанням цієї вимоги і визнала, що затрималася з дотриманням своїх зобовʼязань.
На суді також стало відомо, що президент ПАР просив Путіна не приїжджати на саміт, на що останній відповів, що «подумає». За декілька днів можливість участі Путіна у саміті Рамафоса обговорив з президентом Бразилії Лулою да Сілвою. І той погодився, що російському президентові не слід приїжджати до ПАР.
А після того, як до обговорень долучилися лідери Китаю та Індії було остаточно вирішено, що російський диктатор не приїде до Йоганнесбурга.
Тобто, фактично це не Путін вирішив, що він не поїде на БРІКС, а учасники форуму відмовилися приймати Путіна через його токсичність. Тож замість президента на форум довелося відправляти міністра закордонних справ рф сергія лаврова.
Перед Путіним зачиняються всі двері
Той факт, що члени БРІКС не захотіли бачити Путіна, – далеко не єдина ознака міжнародної ізоляції російського диктатора. Зірвалася також його зустріч з Реджепом Таїпом Ердоганом. Вона мала відбутися у другій половині серпня у Туреччині, яка немає зобов’язань перед Міжнародним кримінальним судом, а тому не повинна арештовувати Путіна. Проте, навіть до Туреччини Путін їхати не наважився. Вчора Кремль повідомив, що поїздка російського керівника до Туреччини не відбудеться.
Не поїде російський президент і на Генасамблею ООН, яка відбудеться у вересні. Делегацію росії знову очолить Лавров, який уже відвідував Нью-Йорк цього квітня під час головування москви в Раді безпеки.
Також, практично вирішено питання, що Путін не поїде у вересні на саміт Великої Двадцятки до Нью Делі. Оскільки, чимало глав держав країн-учасниць повідомили Індію про бойкот саміту, в разі, якщо у ньому братиме участь Путін.
То ж, за великим рахунком, для Путіна рішення МКС стало вироком на ув’язнення в межах власної країни. З березня, коли МКС видав ордер на його арешт, Путін жодного разу не залишав територію росії. Остання його поїздка за межі країни була у грудні 2022 року, коли кремлівський диктатор їздив до свого співучасника по військових злочинах Лукашенка.
Власне, Білорусь лишається єдиним місцем, поїздку до якої може собі дозволити Путін. А весь світ навколо зачинив перед російським диктатором двері.