То яка ж буде війна з Росією?(мапа)

На гострі питання – які саме війська підтягнув Кремль до українських кордонів та які ймовірні сценарії розвитку подальших подій відповідає воєнний експерт Максим.

Максим, то чи буде війна чи ні?

Коли читаєш та аналізуєш стрічку новин складається враження, що одна частина українського суспільства не хоче вірити у високу ймовірність проведення Російською Федерацією широкомасштабної наступальної операції. Ці люди, мабуть, сподіваються що нам допоможуть західні союзники, які своїми демонстраційними діями змусять їх змінити свої плани.Інша частка суспільства – навпаки, сіє паніку, голосуючи що війна розпочнеться буквально завтра, хоча вона йде вже сім років. Вони вважають що нам нема чого протипоставити армії агресора, а тому “давайте швидко щось робити із владою, примати недолугі рішення і проводити мобілізацію”.

Спробуємо подивитися на події суто прагматично, оцінюючі реальну інформацію, яку можна знайти в мережі та враховуючи мій досвід проходження до недавнього часу служби на посадах в органах воєнного оперативного управління.

Всі матеріали щодо переміщень РФ взяті з відкритих джерел, тому можуть бути неповними, але для загальної картини їх достатньо.

Добре, спробуємо розібратися за вашою допомогою. То хто ж зараз стоїть на українському кордоні?

Вісімнадцятого квітня заступник голови Комітету ВР з нацбезпеки депутат фракції “Слуга народу” Мар’яна Безугла публікує у своєму акаунті у ФБ тези доповіді начальника Головного управління розвідки МО України. Тобто цю інформацію треба розглядати як офіційні дані, якими оперує нинішнє воєнно-політичне керівництво країни.

Так ось, за цими офіційними розвідданими станом на 18.04.2021 поблизу Державного кордону України перебуває до 47 батальйонно-тактичних груп Збройних Сил РФ. А в допопіді генерала Хомчака, яку він зробив у Верховній Раді, станом на 30.03.2021 поблизу кордону РФ утримувала лише 28 батальйонних тактичних груп. Що цікаво – ця кількість була незмінною із липня минулого року, коли Україна передала ОБСЄ відомості про війська РФ поблизу кордону.

Тобто, якщо вірити Хомчаку та ГУР , за останні 18 днів до нашого кордону було переміщено тільки дев’ятнадцять тактичних груп противника, що складає шість окремих мотострілецьких бригад, 24-26 тисяч особового складу.

Чи збігає ця офіційна інформація з іншими джерелами? НАТО-вські експерти говорять про угрупування в 150 000 російських військовослужбовців…

Перш за все, треба сказати що в складі ЗС РФ такої структурної одиниці як “батальйонно-тактична група” не існує, тому аналізуючи склад сил та засобів прикордонного угрупування агресора фахово говорити про армії, дивізії, полки, бригади та їх підрозділи.

В мережі є інформація про перекидання 76 омсбр з Юрги(поряд з Кемерово) та підрозділу РСЗВ “Ураган” 120 окремої артилерійської бригади звідти ж, до полігону поблизу Погоново, Воронежскої області. Крім того, ймовірно здійснено перекидання 35 омсбр з Алейська до Воронежа. Зважаючи на те що на захід було перекинуто основні підрозділи зі складу 41 армії Центрального ВО, можна зробити припущення, що до наших кордонів приїхала 41-а армія у повному складі.

Але це не все. Відкриті джерела свідчать про ймовірне прибуття 05.04.2021 до Криму 136 омсбр з Буйнакська(Дагестан), хоча частина її підрозділів станом на 08.04.2021, перебувала ще в пункті дислокації, – про це відомо тому що там у них відбувся маленький “казус” із танком. Крім того, є інформація із власних джерел щодо перекидання на наш напрям підрозділів 19 омсд з Владикавказу. Оскільки обидва з’єднання входять до складу 58-ї армії можна зробити припущення, що до кордонів перекинуто 58-му армію в повному складі, про що, до речі, сказав і міністр оборони РФ. Актуально було б промоніторити м. Моздок на предмет переміщення 100-ї окремої ракетної бригади зі складу 58 армії, яка, ймовірно посилить 8 армію, у якої на разі власної ракетної бригади немає.

Вказані вище переміщення можуть свідчити про створення РФ ударних угруповань на західному та південно-західному напрямках чисельністю до двох армій.

Окрім того, на полігон під Воронежем прибуло дві тактичні групи ОТРК “Іскандер-М”. Новина звісно суттєва, але, потрібно враховувати що у складі 20-ї Армії РФ, штаб якої знаходиться саме у Воронежі вже є 448-ма ракетна бригада, що базується в Дурнево, Курського району Курської області. Цілком ймовірно, що бригада відпрацьовує планові заходи в ході перевірки результатів зимового періоду навчання, або ж, як заявляє МО РФ11, здійснює підготовку до чергового “побєдобєсія” – святкування так званого “Дня перемоги”. Разом з тим, у разі перекидання під Воронеж 41-ї армії у повному складі, ці пускові можуть належати 119 рбр

Тож який саме на ваш погляд задум у РФ, виходячи із наявних даних, може бути вірогідним?

Для кращого розуміння будемо використовувати мапу на якій нанесено розташування частин РФ поблизу кордону станом на початок року.

З дислокації військ, що наведена на мапі, можна виділи чотири ймовірні напрями ударів, а саме:

Напрям перший. 144 мсд із вихідного району Клинці-Почеп-Брянськ в напрямку Новгород-Сіверський та Чернігов.

Далеко не пройдуть, скоріш за все упруться в Десну і по її правому березі перейдуть до оборони. Одразу треба відмітити, що класичного наступу, як пишуть у книжках про Другу світову не буде. Скоріш за все, спочатку буде повітряна операція із застосуванням сил 6 А ВПС та ППО. А потім висування тактичними групами вздовж Е95, Р13 та Р12 з встановленням контролю над основними транспортними вузлами, можливо навіть – просто турбуючи дії вздовж державного кордону аби тримати в тонусі наше ОК Північ.

Напрям другий. 3 мсд із вихідного району Белгород-Валуйки-Богучар в напрямку на Дніпро.

І ось тут критики почнуть писати, що у мотострілецкій дивізії не вистачить наступального потенціалу аби пройти близько 250 км вздовж Е105, але ж не забуваймо про 41-у загальновійськову армію в районі полігону Погоново… І ось тут напрошується наступний варіант:

Напрям третій. 3 мсд почне наступальні дії в напрямку на Северодонецьк вздовж Р66.

Маючи на правому фланзі р. Оскол, що трішки ускладнить нам нанесення контрударів, з метою розсічення угруповання ОС, оточення частини сил ЗС України в Луганській області. На зустріч 3 мсд вздовж Р66 підуть частини 2 АК 8 А. А от 41 армія, обійшовши Харків, поставить танки на трали і вперед на Дніпро із темпами до 100 км на добу. До речі, розміщення на даний час 41 А в районі Погоново дозволяє здійснити швидке перекидання іі частин, як в район Бєлгорода так і в район Богучара для посилення 3 мсд.

Напрям четвертий. 1 АК 8 А із 150 мсд і, ймовірно, 19 мсд 58 А в якості другого ешелону, розпочне рух в бік Мелітополя з метою вийти на рубіж Мелітополь-Василівка.

Цей сценарій вартий окремого розглядання , що ми спробуємо зробити наступного тижня.

Напрям п’ятий. 22 АК, посилений 136 омсбр 58 А (другий ешелон) спробує нанести удари на напрямах: Армянськ – Нова Каховка (з метою встановлення контролю над каналом) та Генічеськ-Мелітополь назустріч угрупованню 8 А.

При цьому, ймовірна висадка повітряного десанту зі складу 56 одшбр в оперативному тилу наших військ. А от на рахунок морських десантів, я б поки що був обережний, оскільки десантно-небезпечних ділянок берега не так вже й багато і всі вони, скоріш за все відомі. Тому, скоріш за все, з моря будуть проводити демонстраційні дії, а у випадку досягнення успіху, висадку морських десантів будуть проводити адміністративним способом і не в Херсонській, а в Одеській та Миколаївській областях.

Бригадно-тактичну групу РФ, що перебуває на території Молдови (так звана Придністровська республіка) поки що до уваги не беремо, її використання можливе лише у випадку досягнення успіху на території Херсонської області. В протилежному випадку, бригада матиме проблеми з логістичним забезпеченням.

Виглядає песимістично. То чи зможе агресор реалізувати свої плани?

47 тактичних груп РФ проти 36 БТГр, що можуть виставити ЗС України, і це без врахування ДШВ та ОК Захід, не забезпечують навіть класичне відношення 3/1, я вже мовчу про 5/1, яке є актуальним на даний час. Тобто українська армія реально може надати відсіч противнику. Але це – окрема історія…

Максим Дроб’язко, спеціально для “Військовий Кур’єр України