США можуть сьогодні ухвалити передачу Україні касетних боєприпасів, ефективних проти російської піхоти і техніки

Провідні американські видання повідомляють, що офіційний Вашингтон на всіх рівнях погодив надання Україні касетних боєприпасів. Останнє слово залишається за президентом США Джо Байденом. І саме сьогодні він, начебто, має ухвалити позитивне рішення щодо цього.

Питання включення касетних боєприпасів до пакету американської військової допомоги почало підніматися понад рік тому. Та виявилось, що відправити цей вид озброєнь до України не так вже й просто.

“Військовий кур’єр” пояснює, що це за боєприпаси і що стоїть на перешкоді надання їх ЗСУ.

Касетні боєприпаси виготовляють у вигляді авіабомб, снарядів для артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також, блоків для тактичних ракет. Всіх їх об’єднує наявність контейнерів (касет) із меншими бойовими елементами – уламками або мінами.

Після запуску, ці відсіки боєприпасів розкриваються у повітрі, при наближенні до цілі. Вміст контейнерів розсипається по великій площі, яка може дорівнювати розміру футбольного поля.

В залежності від виду боєприпасу, їхні елементи можуть вражати як піхоту, так і техніку. Є такі, що не розриваються відразу, а призначені для мінування місцевості.

У 2008 році представники понад 100 країн, серед яких багато нинішніх союзників України, підписали Дублінську угоду про заборону касетних бомб. Документ був покликаний зупинити поточне виробництво цих боєприпасів і вилучення їх з арсеналів. Україна та США не підписували угоду, але Вашингтон не може не зважати на позицію партнерів, які таки підтримали її.

До того ж, американська армійська артилерійська доктрина попереджає, що касетні боєприпаси, а точніше їхні елементи, можуть становити значний ризик для цивільного населення, для власних військ та техніки. Нерозірвані бойові елементи несуть загрозу військовим, які їх запустили, під час просування вперед. Кілька американських військових загинуло таким чином під час війни у Перській затоці.

Попри це, президента Байдена переконували, що надати Україні касетні боєприпаси потрібно через скорочення західних запасів звичайних артилерійських снарядів і для збільшення ефективності контрнаступу України. Адже такий вид озброєнь може потужно уражати ворожу піхоту на великій площі, навіть в укриттях. Також, такий боєприпас є ефективним проти легко-броньованої техніки росіян, особливо, в місцях її скупчення.

Представник Пентагону Лаура Купер у Конгресі вчора заявила, що касетні боєприпаси були б особливо корисними для подолання українцями добре укріплених оборонних рубежів росіян. А генеральний секретар НАТО Йєн Столтенберг сьогодні так прокоментував передачу Україні касетних снарядів, фактично схваливши цю ідею: “Росія застосовує касетні боєприпаси для агресії. Україна робитиме це для свого захисту”.

До речі, росія також не приєдналася до угоди про заборону касетних боєприпасів. Відтак, російські війська, не зважаючи на ризики від нерозірваних елементів, дуже активно застосовують касетні боєприпаси в Україні. І часто це роблять саме проти мирного населення.

Нагадаємо, що сьогодні видання The Washington Post повідомило, що ймовірність надання Україні касетних боєприпасів дуже висока. Якщо рішенні ухвалять, то, швидше за все, Пентагон відправить Україні артилерійські касетні снаряди M864 до 155-мм гаубиць, які вже стоять на озброєнні в українських військових.

Тим часом, тема касетних боєприпасів стала настільки популярною серед українців, що вони про неї навіть почали жартувати у соціальних мережах.

Залишається дочекатися лише офіційного рішення Вашингтону щодо передачі цього типу озброєнь Україні.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegramYouTube та Instagram.