Слабке місце ЦРУ у війні в Україні

Американському виданню Newsweek вдалося підготувати унікальний матеріал про те, як ЦРУ проводить таємні операції в Україні проти росії. Про що саме йдеться? Який вплив має діяльність ЦРУ на хід повномасштабної агресії рф проти України? Чого найбільше остерігається ЦРУ в Україні? Про це та інше читайте в перекладі матеріалу на “Військовому Кур’єрі”.

Що не знає ЦРУ про Україну та росію?

Одна з найбільших таємниць війни в Україні полягає в тому, як багато чого не знає ЦРУ. Агентство так само непевне в думках та намірах Володимира Зеленського, як і щодо володимира путіна. І оскільки російський лідер стикається зі своїм найбільшим викликом після невдалого заколоту, ЦРУ напружується, щоб зрозуміти, що робитимуть обидві сторони. Бо президент Джо Байден визначив, що Сполучені Штати (і Київ) не робитимуть жодних дій, які могли б загрожувати самій росії або виживанню російської держави. Для того, щоб путін не загострив конфлікт і не поглинув всю Європу новою світовою війною. В обмін на це він очікує, що Кремль не експортуватиме війну за межі України і не вдаватиметься до застосування ядерної зброї.

Така позиція Америки є вразливою, тому що “напівзаколот” Євгена Пригожина, очільника так званих “вагнерівців”, піднімає питання про те, чи не закінчилися у москви опції.

Іскандер-М – один з носіїв російської тактичної ядерної зброї в Білорусі

“путін дійсно притиснутий до стіни”, – поділився високопоставлений представник військової розвідки. Він попередив, що хоча ЦРУ повністю розуміє, наскільки росія застрягла в Україні, Агентство не знає, що путін може з цим зробити. У зв’язку з розмовами про можливе розгортання російської ядерної зброї в Білорусі, а також у світлі публічного викриття Пригожиним жахливої ціни ведення бойових дій, (розголос, який москва придушила), чиновник каже, що це особливо делікатний момент. “Те, що відбувається поза полем бою, зараз найважливіше”, – говорить анонімний чиновник. “Обидві сторони [Київ і москва – ред.] зобов’язуються обмежити свої дії, а Сполучені Штати зобов’язані забезпечити виконання цих обіцянок. Все це залежить від якості нашої розвідки”.

“Йде таємна війна з таємними правилами, які лежать в основі всього, що відбувається в Україні”, – каже старший співробітник розвідки адміністрації Байдена, який також розмовляв з Newsweek. Чиновник, який безпосередньо залучений у планування політики США щодо України, попросив анонімності для обговорення дуже секретних питань. Він та ряд його інших колег кажуть, що Вашингтон і москва мають багаторічний досвід розробки цих таємних правил. Тому ЦРУ відіграє тут величезну роль. Як головний шпигун, як переговірник, як постачальник розвідданих, як логіст, як порушник мережі чутливих відносин з НАТО. І останнє, можливо, найважливіше з усіх, оскільки Агентство намагається забезпечити, щоб війна надалі не виходила з-під контролю.

“Не варто недооцінювати пріоритет адміністрації Байдена – утримати американців від небезпеки і запевнити росію, що їй не потрібна ескалація”, – каже старший співробітник розвідки. “ЦРУ на місцях всередині України?” – риторично запитує він. – Так, але це також не мерзенно.

Діяльність ЦРУ в Україні як акт балансування

Newsweek детально вивчив масштаби та розмах діяльності ЦРУ в Україні. Особливо у світлі зростаючих питань Конгресу про обсяг американської допомоги та про те, чи дотримується президент Байден своєї обіцянки не мати “чобіт на землі” [безпосередньо залучених у війну американських військовослужбовців – ред.]. Ні ЦРУ, ні Білий дім не дали чітких відповідей для підтвердження цього. Але вони попросили, щоб видання не розкривало конкретних місць операцій ЦРУ в Україні чи Польщі. Також щоб Newsweek не називав інших країн, які беруть участь у таємних зусиллях ЦРУ, і не називав повітряну службу, яка логістично  підтримує таємні зусилля США. Після неодноразових запитів на коментар під запис, ЦРУ відмовилося. Ні український, ні російський уряди не відповіли на запити.

Протягом свого тримісячного розслідування Newsweek спілкувався з більш ніж десятком експертів з розвідки та чиновників. Видання також шукало протилежні погляди. Всі опитані авторитетні експерти і чиновники погодилися з тим, що ЦРУ успішно грає свою роль у відносинах з Києвом і москвою. Це проявляється в переміщенні нагромаджень інформації і матеріальних засобів, а також у відносинах з різноманітними іншими країнами. Деякі з яких тихо допомагають і намагаються триматися подалі від прицілу росії. Експерти не заперечували, що з головним завданням ЦРУ, знаючи, що відбувається в головах лідерів росії та України, Агентству довелося боротися.

Джо Байден заявив, що не збирається нападати на росію, лютий 2023 року

Джерела з розвідки кажуть, ця війна унікальна тим, що Сполучені Штати пов’язані з Україною. Але обидві країни не є союзниками. І хоча США допомагають Україні проти росії, формально вони не перебувають у стані війни з останньою. Таким чином, багато з того, що Вашингтон робить для допомоги Україні, тримається в секреті. І багато з того, що зазвичай знаходиться в царині американських військових, здійснюється Агентством. Все, що робиться, включаючи роботу всередині самої України, має відповідати межам, встановлених Байденом.

“Це складний акт балансування. ЦРУ дуже активно бере участь у війні, не суперечачи центральній обіцянці адміністрації Байдена. Вона полягає в тому, що на місцях немає “американських чобіт”, – анонімно говорить ще один високопоставлений співробітник розвідки.

“Таємні правила гри”

Значна роль ЦРУ у війні в Україні забезпечила підйом морального духу у розвідників після зіпсованих відносин між екс-президентом Дональдом Трампом і його керівниками Агентства. Ще один чиновник каже, що, дехто в агентстві хоче більш відкрито говорити про його значення, але це навряд чи станеться. “Корпоративне ЦРУ побоюється, що занадто велика бравада щодо його ролі може спровокувати путіна”, – говорить представник розвідки.

Частково через це ЦРУ прагне дистанціюватися від усього, що натякає на прямий напад на росію і на будь-яку роль у реальних бойових дія. Наприклад те, що Київ неодноразово робив: від саботажу газопроводу “Північний потік” і мосту через Керченську протоку до атак безпілотників і спеціальних операцій через кордон. Ці атаки, схоже, суперечать обіцянкам Зеленського, що Україна не вживатиме заходів, які могли б розширити масштаби війни.

Ракетний крейсер “Москва” напередодні свого рейду на дно

“Думка, яку багато хто висуває, про те, що ЦРУ відіграє центральну роль у бойових діях – скажімо, у вбивстві російських генералів на полі бою або у важливих ударах за межами України, таких як затоплення флагмана “Москва”, – погано звучить в Києві”, – каже один високопоставлений співробітник військової розвідки у відставці. “Якщо ми хочемо, щоб Київ прислухався до нас, ми повинні нагадати собі, що війну виграють українці, а не ми”.

Вашингтон тихо висловив своє невдоволення уряду Зеленського з приводу атаки на “Північний потік” у вересні минулого року. Але за цим актом саботажу послідували інші удари, включаючи недавню атаку безпілотників на сам Кремль. Це викликало питання щодо одного з головних обов’язків розвідки ЦРУ. Йдеться про достатнє знання того, що українці планують. Це потрібно для того, щоб Агентство могло впливати і на них, так і дотримуватися своєї таємної угоди з москвою.

ЦРУ займало центральне місце у війні ще до її початку. На початку своєї президентства Байден визначив директора ЦРУ Вільяма Бернса своїм глобальним засобом усунення проблем. Останній – це таємний оператор, здатний спілкуватися з іноземними лідерами поза нормальними каналами. Це людина, яка може зайняти важливий геополітичний простір між відкритим і прихованим. Чиновник, який міг би організувати роботу у сфері, яка існує між суто військовими і суто цивільними.

Директор ЦРУ Вільям Бернс

Як колишній посол у росії, Бернс був особливо впливовим щодо України. ЦРУ стежило за нарощуванням сил росії. У листопаді 2021 року, за три місяці до вторгнення, Байден відправив Бернса до москви, щоб попередити Кремль про наслідки будь-якої атаки. Хоча російський президент знехтував емісаром Байдена, залишившись в Сочі на Чорному морі, за 800 миль [майже 1300 км – ред.], він все ж погодився поговорити з Бернсом по захищеному телефону Кремля.

“За іронією долі, зустріч була дуже успішною”, – каже другий високопоставлений співробітник розвідки, якого поінформували про це. Незважаючи на вторгнення росії, дві країни змогли прийняти перевірені правила гри. Сполучені Штати не будуть воювати безпосередньо і не домагатимуться зміни режиму, пообіцяла адміністрація Байдена. росія обмежить свій напад на Україну і діятиме відповідно до непублічних, але добре зрозумілих керівних принципів секретних операцій.   [тобто за судженням авторів проблема вторгнення розглядалася США та росією з точки зору неминучої поразки України та мінімізації негативних геополітичних наслідків цього – ред. ]

“Існують таємні правила гри, – говорить високопоставлений співробітник військової розвідки, – навіть якщо вони не кодифіковані на папері, особливо коли людина не бере участі у війні на знищення”. Це включає в себе перебування в повсякденних межах шпигунства, не перетинання певних кордонів і ненапад на керівництво або дипломатів один одного. “Загалом росіяни поважають ці глобальні червоні лінії, навіть якщо ці лінії невидимі”, – каже чиновник.

Трансформація політики США щодо України

Як тільки російські війська вторглися в Україну, США довелося швидко перемикати передачі. ЦРУ, як і решта розвідувального співтовариства США, неправильно оцінило військовий потенціал росії і стійкість України. Бо росія не змогла взяти Київ і відступила з півночі.

Станом на липень минулого року обидві сторони вступили в тривалу війну. Коли війна змінилася, фокус Вашингтона трансформувався з дуже публічного і символічного розгортання військ в Європі для “стримування” подальших дій росії до на надання зброї для підтримки здатності України воювати. Перед обличчям майстерного публічного лобіювання Зеленського США повільно і неохоче погодилися постачати кращу зброю більшої дальності. Зброю, яка теоретично може загрожувати російській території і, таким чином, загравати з побоюваннями ескалації.

“Зеленський, безумовно, перевершив усіх інших, отримавши те, що хоче. Але Києву довелося погодитися підкорятися певним невидимим лініям”, – каже високопоставлений представник військової розвідки. У таємній дипломатії, очолюваній переважно ЦРУ, Київ зобов’язався не використовувати зброю для нападу на саму росію. Зеленський відкрито заявив, що Україна не нападе на росію.

Зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена у Вашингтоні, грудень 2022 року

За лаштунками також довелося переконати десятки країн прийняти межі адміністрації Байдена. Деякі з цих них, включаючи Велику Британію і Польщу, готові піти на більший ризик, ніж це влаштовує Білий дім. Інші, включаючи деяких сусідів України, не повністю поділяють американське та українське прагнення до конфлікту. Вони не користуються одностайною громадською підтримкою у своїх антиросійських зусиллях і не хочуть антагонізувати путіна.

Чому ЦРУ, а не Пентагон?

Керувати цим злочинним світом випало ЦРУ, працюючи через своїх колег із зовнішньої розвідки і таємну поліцію, а не публічних політиків і дипломатів. Агентство створило власні операційні бази та перевалочні майданчики. ЦРУ звернулося за допомогою до сусідів України, щоб краще зрозуміти путіна, а також Зеленського та його адміністрацію. Співробітники Агентства в’їжджали в Україну і виїжджали з неї з секретними місіями, щоб допомогти в експлуатації нових озброєнь і систем. Деякі з яких не були публічно розголошені. Але операції ЦРУ завжди проводилися з прицілом, щоб уникнути прямої конфронтації з російськими військами.

“ЦРУ працює всередині України, за суворими правилами і з обмеженням кількості персоналу, який може перебувати в країні в будь-який час”, – каже інший високопоставлений співробітник військової розвідки. “Чорним спецоператорам заборонено проводити таємні місії, а коли вони це роблять, то в дуже вузьких рамках”. (Чорні спецоперації відносяться до тих, які проводяться таємно.)

Просто співробітники ЦРУ можуть регулярно йти і робити те, що не можуть американські військові. У тому числі всередині України. Військовим, з іншого боку, обмежений в’їзд в Україну, за винятком суворих вказівок, які повинні бути затверджені Білим домом. Це обмежує Пентагон невеликою кількістю персоналу посольства в Києві. Newsweek не зміг встановити точну кількість співробітників ЦРУ в Україні, але джерела припускають, що це менше 100 осіб одночасно.

Американський генерал Деніел Хокансон в Україні, червень 2022 року

Після того, як усі американські військові були публічно виведені з України в лютому 2022 року, включаючи сили спеціальних операцій, які перебували за лаштунками, Білий дім встановив ролі, які різні відомства можуть зіграти у відповіді США. Президент Байден підписав директиви про національну безпеку і “президентський висновок”, які дозволяють певні таємні операції проти росії. “Лінії розмежування” були встановлені між Пентагоном і ЦРУ, так само, як вони були встановлені в Афганістані відразу після 9/11 [терористичного акту 11 вересня 2001 року – ред.]. Бернс і міністр оборони Ллойд Остін тісно співпрацюють; відносини двох відомств, на думку ЦРУ, ніколи не були кращими.

Боротьба з російськими шпигунами

Тепер, більш ніж через рік після вторгнення, США підтримують дві масивні мережі. Одну публічну, а іншу таємну. Кораблі доставляють товари в порти Бельгії, Нідерландів, Німеччини та Польщі, і ці вантажі переміщуються вантажівками, поїздами та літаками в Україну. Таємно флот комерційних літаків (“сірий флот”) перетинає Центральну і Східну Європу, переміщаючи зброю і підтримуючи операції ЦРУ. Агентство попросило Newsweek не називати конкретні бази, де працює ця мережа, а також не називати підрядника, який експлуатує літаки. Високопоставлений представник адміністрації сказав, що велика частина мережі була успішно прихована. Тому неправильно припускати, що російська розвідка знає подробиці зусиль ЦРУ. Вашингтон вважає, що якби маршрут постачання був відомий, росія атакувала б хаби та маршрути, сказав чиновник.

Нічого з цього не можна підтримувати без значних зусиль контррозвідки, спрямованих на те, щоб перешкодити шпигунству з боку росії. Це насущна робота ЦРУ. Російська розвідка дуже активна в Україні, кажуть експерти розвідки. Майже все, чим США діляться з Україною, як передбачається, також потрапляє до російської розвідки. Інші країни Східної Європи так само пронизані російськими шпигунами та прихильниками, особливо прифронтові країни.

Фото будинку в Стокгольмі, де заарештували двох російських шпигунів, листопад 2022 року

“Значна частина нашого часу присвячена полюванню на російських шпигунів в іноземних урядах та розвідувальних службах”, – каже співробітник військової контррозвідки, який працює над війною в Україні. “Нам вдалося успішно ідентифікувати російських шпигунів всередині українського уряду та військових, а також у різних інших точках ланцюжка поставок. Але російське проникнення в країни Східної Європи, навіть ті, які є членами НАТО, глибоке. Російські операції впливу викликають пряме занепокоєння”.

Коли зброя на мільярди доларів почала надходити через Східну Європу, ще одним питанням, над яким працює ЦРУ, є боротьба з корупцією. Вона виявилася серйозною проблемою. Ця діяльність передбачає не лише облік того, куди йде зброя, але й припинення розкрадань та відкатів, пов’язаних із переміщенням такої кількості техніки в Україну.

Польща – оплот ЦРУ у Східній Європі

Менш ніж через місяць після того, як російські танки перетнули кордон на шляху до Києва, директор ЦРУ Бернс приземлився у Варшаві, де зустрівся з директорами польських спецслужб. Вони досягли остаточних угод, які дозволили б ЦРУ використовувати сусіда України як свій таємний центр.

Після закінчення холодної війни Польща і США через ЦРУ встановили особливо теплі відносини. Польща розміщувала “чорне місце” для тортур ЦРУ в селі Старі Кейкути протягом 2002-2003 років. А після вторгнення росії на Донбас і в Крим у 2014 році діяльність ЦРУ розширилася. Польща стала третьою за величиною базою Агентства в Європі.

Американський військовослужбовець тренує польського колегу, лютий 2022 року

Польща офіційно набула статусу центру реагування НАТО, спочатку приймаючи сотні тисяч біженців, які рятуються від бойових дій, а потім як логістичний центр для постачання зброї в Україну. Варшава також стала центром відкритої військової відповіді. У Польщі створено передовий штаб V корпусу Армії США. Додаткові припаси та боєприпаси США зберігаються в Польщі. Було розгорнуто постійний армійський гарнізон, перший в історії розташований на східному фланзі НАТО. Сьогодні в Польщі налічується близько 10 000 американських військовослужбовців.

Але справжня цінність Польщі полягає в її ролі в таємній війні ЦРУ. Бернс повернувся до Варшави в квітні минулого року, де знову зустрівся з міністром внутрішніх справ і координатором “спеціальних служб” Маріушем Камінським. Зі своїм польським колегою, він обговорив масштаби співпраці між двома країнами, особливо у зборі розвідданих. З Польщі співробітники ЦРУ можуть зв’язатися зі своїми численними агентами, включаючи українських і російських шпигунів. Співробітники наземного підрозділу ЦРУ Центру спеціальних операцій займаються безпекою і взаємодіють зі своїми українськими партнерами та силами спеціальних операцій 20 країн. Майже всі з яких також діють з польських баз. Кібероператори ЦРУ тісно співпрацюють зі своїми польськими партнерами.

Переговори з росією та виклик для НАТО

Близькість американо-польських відносин особливо окупилася за 24 години минулого листопада. Бернс був у штаб-квартирі турецької розвідки в Анкарі на зустрічі зі своїм російським колегою Сергієм Наришкіним. Там він наголосив на “стратегічній стабільності”, за словами високопоставленого представника уряду США, і виступив з новим зворотним попередженням. Сполучені Штати не потерплять ядерних загроз або ескалації. З Туреччини він вилетів в Україну, щоб поінформувати Зеленського про переговори.

Коли він перебував у дорозі, ракета впала в польському місті Пшеводув, менш ніж за 20 миль [32 км – ред.] від кордону з Україною. Це викликало дипломатичний ажіотаж і ажіотаж преси. Напад росії на країну НАТО запустить статтю 5 статуту Альянсу, принцип, згідно з яким напад на одну країну є нападом на всіх. Але розвідка США, завдяки моніторингу теплових сигнатур, які відстежують кожен запуск ракети, відразу дізналася, що ракета походить зсередини України, а не з росії. (Це виявилася українська ракета класу «земля-повітря», яка пішла неправильним курсом.) Бернс отримав розвідувальні дані з Вашингтона і негайно передав їх президенту Польщі Анджею Дуді.

Однієї кризи вдалося запобігти. Але назрівала нова. Удари всередині росії тривали і навіть посилювалися, всупереч фундаментальній умові США щодо підтримки України. Була таємнича хвиля вбивств і актів саботажу всередині росії, деякі з них відбувалися в москві і навколо неї. Ряд з них, як дійшло висновку ЦРУ, мали внутрішнє походження і здійснені російською опозицією, що зароджується. Але інші були роботою України, навіть якщо аналітики не були впевнені в масштабах керівництва або участі Зеленського.

“Неугода” з Україною

На початку війни Київ уклав власну “неугоду” з Вашингтоном, щоб прийняти обмеження адміністрації Байдена щодо нападу на росію. Хоча це поставило його у невигідне військове становище, оскільки російські війська завдавали повітряних і ракетних ударів зі своєї території. В обмін на це США пообіцяли зброю та розвіддані, які надходили у все більшій кількості, та вогневу міць, оскільки Зеленський наполягав все сильніше.

«Неугода тривала досить довго. Час від часу відбувалися транскордонні артилерійські обстріли та деякі блукаючі удари по території росії. У кожному випадку Україна заперечувала свою причетність.

Зовнішній вигляд результату вибуху газопроводу “Північний потік”

Потім була атака на газопроводи “Північний потік” 26 вересня. Хоча вони не в росії, більшість акцій належали російській державній газовій компанії “Газпром”. Знову ж таки, Україна заперечувала свою причетність, незважаючи на підозри ЦРУ. Ми “не маємо нічого спільного з катастрофою в Балтійському морі і не маємо інформації про… диверсійні групи”, – сказав головний помічник Зеленського, назвавши будь-які спекуляції про протилежне “кумедними теоріями змови”.

Далі була атака вантажівки на міст через Керченську протоку 8 жовтня. Україна погрожувала атакувати 12-мильний міст [19-кілометровий – ред.], що з’єднує росію і Кримський півострів, який москва анексувала в 2014 році. Такі наміри були засуджені більшою частиною світу як незаконні. Хоча неясно, хто здійснив атаку, путін звинуватив українські “спецслужби”. На зустрічі зі своїм Радбезом путін заявив: “Якщо спроби здійснення терористичних актів на нашій території продовжаться, відповіді росії будуть жорсткими. За своїми масштабами вони відповідатимуть рівню загроз, створених для російської федерації”. І дійсно, росія відповіла численними атаками на цілі в українських містах.

“Ці атаки лише ще більше зміцнюють наше зобов’язання стояти з народом України стільки, скільки буде потрібно”, – заявили в Білому домі про російський удар у відповідь. Однак за лаштунками ЦРУ намагалося визначити походження удару по мосту.

“З атаки на Кримський міст ЦРУ дізналося, що Зеленський або не мав повного контролю над власною армією, або не хотів знати про певні дії”, – каже представник військової розвідки.

Підняття Україною ставок

Після атаки на Керченський міст було завдано удару ще більшої дальності по російській бомбардувальній базі Енгельс, майже за 700 миль [1126 кілометрів – ред.] від Києва.  За словами високопоставленого американського чиновника, ЦРУ не знало про жодну з цих атак заздалегідь. Але почали ходити чутки, що Агентство через якусь таємничу третю сторону наказує іншим завдати удару по росії. Агентство виступило з рішучим і незвичайним запереченням. “Твердження про те, що ЦРУ якимось чином підтримує диверсантські мережі в росії, категорично неправдиве”, – заявила прес-секретар ЦРУ Теммі Торп.

Фото пошкодженого бомбардувальника Ту-95 МС після удару по аеродрому Енгельс

У січні цього року Бернс повернувся до Києва, щоб зустрітися із Зеленським та його українськими колегами. Мета – обговорення таємної війни та необхідності збереження стратегічної стабільності. “Київ починав відчувати смак потенційної перемоги і тому був більш готовий ризикувати”, – каже другий високопоставлений співробітник розвідки. “Але російські диверсійні групи також з’явилися до кінця року”. Січневі переговори мали незначний вплив. Що стосується самих диверсійних ударів, високопоставлений представник уряду США сказав Newsweek, що ЦРУ не мало попередніх відомостей про будь-які українські операції.

Кульмінацією всього цього стала атака безпілотників 3 травня по Кремлю в москві. Секретар Ради безпеки рф Микола Патрушев звинуватив США і Велику Британію, заявивши, що “теракти, скоєні в росії, … покликані дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію, підірвати конституційні основи і суверенітет росії”. Українські чиновники беззастережно визнали свою причетність. “Карма – річ жорстока”, – відповів радник Зеленського Михайло Подоляк, підливши масла у вогонь.

Високопоставлений польський урядовець сказав Newsweek, що, імовірно, неможливо переконати Київ дотримуватися неугоди, укладеної для обмеження війни. “На мою скромну думку, ЦРУ не розуміє природи української держави і безрозсудних фракцій, які там існують”, – каже польський чиновник.

У відповідь високопоставлений представник військової розвідки США підкреслив крихкий баланс, який агентство повинно підтримувати у своїх численних ролях. Він повідомив: “Я вагаюся сказати, що ЦРУ зазнало невдачі”. Але чиновник зауважив, що диверсійні атаки та транскордонні бої створили абсолютно нове ускладнення, і продовження українського саботажу “може мати катастрофічні наслідки”.