Що буде з групою «Вагнера» після ліквідації Пригожина

Є такий старий жарт: якщо ви впали в немилість Володимира Путіна – тримайтеся подалі від відчинених вікон. Це посилання на велику кількість російських олігархів і чиновників, які викликали гнів російського диктатора і незабаром після цього загинули, випавши з вікна.

Євгеній Пригожин, керівник групи найманців ПВК «Вагнера», зустрів своє «вікно» в середу. Він загинув в авіакатастрофі разом з дев’ятьма іншими людьми, які перебували на борту.

Американське видання Defense One поспілкувалося із аналітиками, які висловили свої погляди на те, як смерть Пригожина може змінити російські операції в Україні.

«Якщо дійсно все керівництво та командна структура «Вагнера» зараз обезголовлена через цю авіакатастрофу, це, ймовірно, означає, що «Вагнер» як бойова сила більше не існує. Це має великі наслідки для зусиль Росії поширити свій вплив на всю Африку. Також відобразиться на будь-яких майбутніх планах використовувати ударні війська «Вагнера» в наступі на Україну», – сказав Дмітрій Альперович, засновник Silverado Policy Accelerator.

Експерт Марк Войгер вважає, що Путін може використати загибель Пригожина як привід для нових ракетних атак по території України.

«У Путіна, ймовірно, виникне спокуса використати смерть Пригожина як гібридний привід/виправдання для нових масованих ракетних ударів по Україні. Або зробить підставою для актів терору в День Незалежності України. Смерть Пригожина припала на День Державного Прапора України, а також на півтора року від початку війни. Путін не змарнує ці символічні дати», – сказав Марк Войгер.

Що стосується майбутнього «вагнерівців», російські військові вже робили спроби поглинути їх після червневої спроби державного перевороту. На думку Войгера, з огляду на характер групи, яка складається переважно з колишніх ув’язнених, міноборони росії дуже важко залучити їх до служби разом із підлітками-строковиками. Проте Путін все ще може спробувати використати їх для проведення диверсій з Білорусі, а також для операцій в Африці.

Лояльність найманців до своїх командирів також ускладнює їхню дисципліну та мотивацію. Тому смерть Пригожина та його вищого командування залишила «Вагнер» зовсім іншою та набагато менш незалежною організацією.

На думку Войгера, це не означає, що в росії зовсім зникнуть приватні військові компанії. Такі групи все ще мають велике значення для Кремля. Єдина різниця в тому, сказав експерт, що зараз Путін намагатиметься якомога більше контролювати нові структури найманців, які з’являться замість групи «Вагнера».

Нагадаємо, вчора у авіакатастрофі загинув ватажок бойовиків “Вагнера” Євгеній Пригожин. Його літак прямував з Москви у Санкт-Петербург. Всі 10 пасажирів, які були на борту, включно з Пригожиним, та його “правою рукою” Дмітрієм Уткіним загинули.

Путін, найімовірніше, наказав убити Євгенія Пригожина, аби помститися за приниження та заколот ПВК «Вагнер» 23 червня. До такого висновку дійшли аналітики Інституту вивчення війни (ISW) у своєму щоденному звіті.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegramYouTube та Instagram.