Рік тому було звільнено острів Зміїний

30 червня 2022 року завдяки скоординованій багатоденній операції Збройних Сил України російські підрозділи спішно залишили острів Зміїний. Тогож ранку  речник міністерства “оборони” рф Ігор Конашенков народив новий успішний мем, назвавши ганебну поразку “жестом доброї волі” з боку росії.

Перша спроба звільнення острова відбулася ще 7 травня, однак тоді не вдалося повністю подавити ППО противника. Натомість довелося розробити план дій без використання авіації та ударних БПЛА. Єдиний екземпляр української 155-мм САУ 2С22 “Богдана”, французька САУ CAESAR, установки РСЗВ “Ураган” та “Верба”, були переевезені до найближчої до острова точки узбережжя. 

Відстань 40 км дозволяла використання 155-міліметрових набоїв, але для цього потрібно було транспортувати понтонами до острівця в дунайських плавнях кілька багатотонних одиниць техніки, на підтопленому ґрунті облаштувати для них вогневі, запасні позиції, укриття для особового складу, забезпечити територію пасивними радіоперешкодами, щоб ускладнити противнику удар у відповідь. Понад 10 днів острів обстрілювався артилерією та реактивними снарядами, знищуючи вогневі установки ППО і засоби РЕБ противника, після чого зранку 30 червня росіяни евакуювали рештки гарнізону.

Звільнення острова Зміїний було важливою, і не лише важливою тактичною, але й іміджевою перемогою України, надзвичайно потрібною в умовах, коли противник мав значну перевагу у вогневих засобах і виконував наступальні дії на сході України. Воно продемонструвало здатність українських військових творчо й ефективно використовувати як вітчизняну, так і зарубіжну техніку, здавалося б за найменш сприятливих для цього обставин.