Решат Аметов – кримський татарин, закатований через протест проти російської анексії півострова

24 січня 1975 року народився Решат Аметов – кримськотатарський активіст, Герой України, який загинув через те, що публічно виступив проти російського вторгнення в Крим.

Решат був одружений і мав трьох дітей. Працював будівельником у Сімферополі. Був небайдужою людиною – завжди виступав проти несправедливості. Причому, робив це принципово у мирний спосіб, оскільки захоплювався ідеями індійського національного лідера Махатми Ганді і його вченням про ненасильницький спротив.

Коли у 2013 році ставленики президента Януковича у Криму намагалися захопити землі кримських татар, Аметов вийшов на головну площу Сімферополя разом з дітьми й оголосив голодування. Через суспільний розголос, на протест Решата змушений був реагувати тодішній прем’єр АР Крим Анатолій Могильов. Кримських татар тоді залишили у спокої.

Але вже наступного року з’явилася нова загроза. Наприкінці лютого 2014 року в Криму активізувалися сепаратисти, які готували підґрунтя для російського вторгнення. Решат Аметов зрозумів їхні наміри, тому написав у Facebook: “В понеділок вийду до Ради міністрів. Стоячий протест. А вам слабо?”

Вранці 3-го березня він вийшов з дому і рушив у бік центральної площі Сімферополя. А за півдня, коли дружина зателефонувала йому, його мобільний був вже вимкнений.

Місцева міліція не поспішала розшукувати Решата. Тому громадські активісти вирішили самостійно організувати його пошуки. Вони отримали записи з камер спостережень, які показали, що кримський татарин півтори години стояв в одиночному пікеті навпроти будівлі Ради міністрів Криму, протестуючи проти російської анексії. На той час споруда уряду автономії вже була захоплена російськими спецпризначенцями.

До активіста підійшло троє людей з так званих “загонів самооборони Криму”. Вони спочатку розмовляли з Аметовим, а потім взяли його під руки і заштовхали у авто. Чоловіка повезли у невідомому напрямку.

За два тижні біля села Суничне, що за 60 км від Сімферополя, знайшли тіло Аметова. На ньому були численні ознаки катування.

18 березня його поховали на мусульманському кладовищі “Абдал” у Сімферополі. Попрощатися з Решатом прийшло близько двох тисяч кримських татар.

Представники окупаційної влади в Криму затримали вбивць, але згодом їх відпустили. Управління Верховного комісара ООН з прав людини в своїй доповіді у 2016 році класифікувало факт убивства Аметова як страту.

У травні 2017 року Решат Аметов був посмертно удостоєний звання Герой України. Нагороду отримав його брат – Рефат.

У вересні 2019 року Національна поліція України та прокуратура АР Крим  оголосили про підозру у викраденні активіста керівнику так званої “кримської самооборони” Євгену Скрипніку та його двом спільникам Олександру Руденку та Олександру Баглюку. Їх оголошено у міжнародний розшук.

Решат Аметов став першим українським громадянином, який загинув через розв’язану російською федерацією війну проти України.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.