106 років тому кримські татари проголосили свою владу на півострові (Фото)

Перший Курултай кримськотатарського народу розпочався в Ханському палаці в Бахчисараї 9 грудня 1917 року. Працювали збори більше двох тижнів.

Намір скликати Курултай виник після участі делегації шести кримців у З’їзді народів російської імперії в Києві у вересні 1917-го. Зокрема, у ньому взяв участь муфтій мусульман Криму і Східної Європи 33-річний Номан Челебіджихан.

Організатори Курултаю діяли узгоджено з представниками Української Центральної Ради. Підготовку пришвидшив більшовицький переворот у Петрограді. Кримські татари сприйняли його негативно і активізували набір до озброєних татарських загонів.

У зверненні “Про владу в Криму” заявили про створення на півострові автономної влади “без гегемонії будь-якої народності над іншою”, під гаслом “Крим – для кримців”.

“На Кримському півострові ростуть різнокольорові троянди, лілії, тюльпани. Ці квіти – різні народи, – писав у статті про завдання Курултаю Номан Челебіджихан. – Маємо скласти із них красивий і витончений букет. Заснувати у Криму справжню цивілізовану Швейцарію. Курултай дбатиме не тільки про кримських татар, але про всі народи, які протягом століть по-братськи жили разом з ними”.

Курултай прийняв Конституцію, яка передбачала загальне виборче право, скасування звань і станових привілеїв, рівноправність чоловіків і жінок, скликання парламенту і обрання уряду.

“Переживши 150 років російського гноблення наша політична історія сьогодні починається знову. Ми зібралися для оновлення національних традицій, що були зруйновані російською тиранією”, – виступав перед учасниками Курултаю Номан Челебіджихан.

Його обрали головою уряду і начальником управління юстиції, у пресі називали “президентом Криму”.

Розстріл в Карантинній балці

На початку січня 1918-го більшовики за підтримки матросів Чорноморського флоту висунули представникам Курултаю ультиматум – перейти під їх вплив. Татари відкинули вимогу. Після кровопролитних боїв, в середині січня Курултай припинив свою діяльність.

Номана Челебіджихана та його соратників заарештували і відправили у Севастополь. 23 лютого до в’язниці прийшли матроси і забрали всіх, кого вважали небезпечними для радянської влади. Повели до Карантинної балки, де розстріляли близько 600 людей. До тіла Номана Челебіджахана прив’язали камінь, баржею вивезли в море і кинули у воду.

Втім, створення Курултаю стало важливою віхою у національному самовизначенні кримськотатарського народу. Нащадки борців за свободу в червні 1991-го в Сімферополі провели Другий курултай. На ньому обрали представницький орган — Меджліс кримськотатарського народу. Також затвердили національний гімн кримських татар, в основу якого поклали вірш Номана Челебіджихана “Я поклявся, мій народе, що зцілю тебе від ран”.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.