Пуски нових гіперзвукових ракет – черговий блеф Путіна – Річард Конноллі

У жовтні Росія заявила, що вперше успішно випробувала гіперзвукову ракету “Циркон 3M22” зі свого підводного човна «Сєвєродвінськ» у Баренцевому морі. Якщо це підтвердиться, то може змінити співвідношення військового потенціалу, оскільки підводні човни можуть наносити швидкі удари на великі відстані з прихованих місць під водою.

Останнє випробування Росією ракети на цьому тижні збігається з накопиченням десятків тисяч російських військ по кордону України.

Президент Росії Володимир Путін у Кремлі в Москві, 2 грудня 2021 року попередив НАТО не надавати військової підтримки Україні. Системі «Іджіс» потрібно вісім-десять секунд, щоб перехопити ракети. За цей час «Циркон» пройде щонайменше 12 миль, — сказав він, — і ми повинні хвилюватися, що «Циркон» може випадково викликати ядерний обмін.

Але експерти вважають що це блеф. «Ми бачимо, як риба-фугу намагається демонструвати свою міць надуваючись та збільшуючи свої розміри».

Коментар Володимира Путіна, нібито Росія матиме гіперзвукову ракету морського базування на озброєнні в 2022 році, був повним сигналом для Заходу, особливо коли той сказав, що будь-яке розгортання НАТО в Україні перетне «червону лінію». Засуджуючи посягання альянсу на кордони Росії, Путін сказав на інвестиційному форумі цього тижня, якщо час польоту з України до Москви становитиме п’ять хвилин «у разі розгортання гіперзвукової зброї», його країна могла б відповісти тим же. “Ми можемо це зробити зараз”, – сказав Путін, припустивши, що Росія випередила США і Захід у перегонах за гіперзвукових ракет, які є швидшими і маневренішими, ніж стандартні, і тому створюють більше труднощів для систем протиракетної оборони.

Генерал Девід Томпсон, колишній начальник космічних операцій, забив минулого місяця тривогу, що США «не настільки просунуті», як росіяни чи китайці, «щодо гіперзвукових програм». Ракета «Циркон» зі швидкістю 9 Махів знаходиться в нижньому діапазоні гіперзвукового спектра і була кілька разів запущена з січня 2020 року з « Адмірала Горшкова». Москва каже, що може вражати цілі на відстані до 1000 кілометрів.

«Якщо припустити, що це зброя подвійного призначення, яка є як звичайною, так і ядерною, я думаю, що вона змінює ядерний баланс у порівнянні зі Сполученими Штатами», — сказав Брент М. Іствуд, редактор з питань оборони та національної безпеки журналу зовнішньої політики Вашингтона, округ Колумбія. «Як протикорабельна ракета, вона може завалити американську бойову систему Іджис». «Це інтригуюча зброя для росіян, яка показує їхню майстерність у розробці ракет і здатність використовувати її як пропагандистську розмову для Путіна».

Розроблена у науково-виробничому об’єднанні “ОКБ машинобудування”, “Циркон” не було в переліку п’яти програм “суперзброї”, які Путін декларував у своєму зверненні Федеральним Зборам РФ в березні 2018 року.

Чотири з них, «Сармат», «Авангард», «Посейдон» і «Буревестник», є стратегічними системами, оскільки всі вони є зброєю великої дальності з дальністю дії понад 5000 км. «Кінжал» — субстратегічна система з меншою дальністю дії.

Однак за останні кілька місяців російські державні ЗМІ постійно пишуть про успішні пуски «Циркона», хоча серед експертів є сумніви щодо того, чи досяг він 1000-кілометрової дальності, про яку заявляла Москва.

Вважається, що він складається з твердопаливного прискорювача, щоб перенести ракету з моменту запуску на велику висоту, звідки вона йде за напівбалістичною траєкторією «пропуск-ковзання» до своєї мети. Знімна боєголовка використовується для знищення цілі, коли вона знаходиться в радіусі дії.

«Схоже, що це гібридна крилата та балістична ракета, — сказав Річард Конноллі, директор консалтингової компанії Eastern Advisory Group, — це менш технологічний підхід, але він є інноваційним, і ви все одно дістанетеся до пункту призначення. США провели багато випробувань чистіших гіперзвукових реактивних літаків і виявили багато проблем, Росіяни зробили те, що зрізали кут і сказали: «Відмовмось від ідеї конкурувати з Китаєм та США за допомогою чистої системи і замість цього використовуватимемо гібридну технологію. Але я не бачу нічого, що свідчить про те, що Циркон робить речі, які США не можуть зробити, вони просто вибрали інший шлях». При цьому він вважає, що Росія «трохи просунулася» у своїй ракетній розробці, «але не так сильно, як їм хотілося б, щоб ви думали».

Також Конноллі, який був співавтором оцінки військового потенціалу Росії в аналізі аналітичного центру Chatham House, сказав, що, схоже, запуски були невдалими.

Тим часом, минулого місяця російське міністерство оборони заявило, що буде продовжувати роботу. Зазначається, що подальші випробування «Ціркону» будуть відновлені з модифікованого атомного підводного човна проекту 885М (Ясень-М) та « Пермь 2024» і «буде відрізнятися від своїх попередників дещо зміненою конструкцією», повідомляє ТАСС.

Було досягнуто прогрес у випробуваннях міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) «Сармат», ракетного комплексу «Авангард» і «Кінжал», в рамках яких ракетоносець МіГ-31К запускає балістичну ракету наземного базування «Іскандер».

Проте програми, про які Путін згадував у 2018 році, зіткнулися з іншими проблемами. Вважається, що «Буревестник», який НАТО називає SSC-X-9 Skyfall, розбився під час секретних випробувань двигуна в російській Арктиці в серпні 2019 року.

Крім того, ракетні можливості також включають можливість ідентифікувати та відстежувати ціль, а для Росії ця бойова мережа, яка з’єднує датчики, залишається нерозвиненою.

«Кілька років тому люди говорили про те, що Сполучені Штати, можливо, відстають у плані передових ракетних випробувань і, можливо, також у розвитку, — сказав Том Карако, старший науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS), сказав, що Сполучені Штати з усією свідомою швидкістю відступають від низки програм». Він вказав на гіперзвукову ударну крилату ракету ВПС США (HCAM) і гіперзвукову зброю великої дальності (LRHW) армії США, що розробляються спільно з ВМС США.

Генерал Джон Хайтен, другий найвищий генерал США, заявив CNN минулого місяця, що китайські випробування гіперзвукової ракети показують, що Пекін може здійснити несподівану ядерну атаку на Сполучені Штати.

Гіперзвукові ракети розроблені так, щоб їх практично неможливо зупинити, і вони можуть літати щонайменше в п’ять разів швидше за швидкість звуку. Але Карако сказав, що на тлі заяв Росії та Китаю, США «розробляють власну протиповітряну оборону, щоб протидіяти цим принципово повітряним загрозам».

«Я підозрюю, що з часом Сполучені Штати працюватимуть зі своїми союзниками, щоб пристосуватися до цих загроз не лише з точки зору радіоелектронної боротьби , але й з точки зору активної оборони.”

На якому б етапі їхнього розвитку не було, російські гіперзвукові ракетні програми будуть важелем впливу на переговорах щодо наступника Нового ядерного договору СНВ, який був продовжений до 2026 року.

Навіть якщо експерти можуть вважати, що його заяви щодо військового потенціалу його країни є просто галасом, погрози Путіна сприймаються політиками серйозно — принаймні публічно, оскільки лідери борються з тим, що робити з нарощуванням сил Росії поруч із Україною.