Ой-вей: як Ізраїль рве стосунки з Росією, за які тримався до останнього

Кремль один за одним втрачає союзників на світовій арені. Чергова втрата для Москви — це розрив дружніх стосунків з Ізраїлем. Останній ніколи не був великим другом Володимира Путіна. Але прем’єр-міністр країни Беньямін Нетаньягу відверто ігнорував російське вторгнення в Україну та відмовився допомагати Києву аби не зіпсувати відносини з російським диктатором. Ба більше: в Єрусалимі навіть заплющували очі на взаємовідносини Кремля із головним ворогом ізраїльтян — організацією Хамас, яка в Ізраїлі має статус терористичної.

Але відносини між країнами почали стрімко псуватися на початку цього місяця, після вторгнення Хамасу до Ізраїля, в результаті якого загинуло більше тисячі ізраїльтян, а більше сотні людей опинилися у полоні у терористів. Спочатку Кремль відреагував на події стриманими коментарями, але без засудження дій Хамасу. Однак потім події почали розвиватися таким чином, що влада Ізраїлю вже не могла дипломатично відмовчуватися.

Першим серйозним ляпасом Ізраїлю від Кремля стала позиція росії в Радбезі ООН. Москва наклала вето на резолюцію США, яка відверто засуджувала дії Хамасу в Ізраїлі. Це відверто розлютило ізраїльську владу, яка виступила з жорсткою критикою ООН, наголошуючи на її безпорадності.

«Ті, хто проголосував проти очолюваної США резолюції, показали світові, що ця рада (Радбез ООН, – ред.) не здатна виконати найелементарніше завдання — засудити Хамас як терористів і не може підтвердити право на самозахист жертви цих жахливих злочинів», — сказав посол Ізраїлю в ООН Гілад Ердан після вето Росії.

Але це ще були квіточки. «Ягідками» став позавчорашній візит лідерів Хамасу до Москви. Подія стала несподіванкою для всього світу, адже жодна зі сторін її не анонсувала. До того ж росія стала першою країною після трагічних подій в Ізраїлі, яка офіційно прийняла у себе делегацію терористів. На це одразу відреагувало міністерство закордонних справ Ізраїлю.

«Ізраїль засуджує запрошення високопоставлених чиновників Хамасу до Москви. Такі дії з боку Москви є актом підтримки тероризму та виправданням звірств терористів Хамас», – заявив речник МЗС Ізраїлю Ліоір Хаят. Він також закликав негайно вислати делегацію Хамас з росії.

До такої відвертої критики Кремля ізраїльська влада вдалася вперше, що свідчить про те що до Єрусалима нарешті почало доходити, з ким вони мають справу.

Для чого Хамас приїхав до Москви

Член політбюро Хамасу Абу Марзук (ліворуч) в Москві

Першими про приїзд делегації Хамас з посиланням на джерела повідомили російські пропагандистські ЗМІ. Невдовзі це підтвердила речниця мзс рф Марія Захарова, обмежившись фразою: «Представники відповідного палестинського руху перебувають з візитом у Москві».

Того ж дня ввечері російська влада видала ще більш бюрократичне пояснення: «Відбулися контакти, які продовжують російську лінію на негайне звільнення іноземних заручників, які перебувають у полоні в Секторі Газа». 

Однак пояснення причин візиту, яке згодом оприлюднили представники Хамас, від російської версії суттєво відрізняється.

В інтерпретації терористів, член політбюро Хамасу Абу Марзук, який очолював делегацію, обговорював у Москві «агресію проти Гази», наполягаючи на праві «опиратися сіоністській окупації всіма доступними засобами».

«Делегація руху високо оцінила позицію президента росії Володимира Путіна та зусилля активної російської дипломатії», – йдеться у повідомлені терористів. При цьому, про заручників у заяві Хамас нічого сказано.

Треба також відзначити, що Хамас підтримав агресію росії проти України. За версією представників Хамасу, «спеціальна військова операція росії в Україні має на меті покласти край домінуванню США у світі, зробити світ багатополярним. Це вигідно всім народам, що зазнають утисків, насамперед палестинському народу».

Як змінювалася риторика Ізраїля

Нетаньягу в Москві

Попри зв’язки росії з Хамасом, які в Москві навіть не намагалися приховувати, після початку великої війни в Україні, Ізраїль не наважився вступати в конфронтацію з Кремлем. А ізраїльський уряд робив все, щоб зберегти теплі стосунки з Москвою. Саме тому, Єрусалим фактично відмовив Силам Оборони України у військовій допомозі. Ізраїльська влада навіть не надала дозвіл на реекспорт свого озброєння до України іншим країнам.

Відмову надавати Україні зброю Нетаньягу пояснював побоюванням того, що вона може потрапити до рук Ірану — одного з найголовніших ворогів Ізраїля, який до того ж, є одним зі спонсорів Хамас. Щоправда, тепер до рук Хамасу потрапили деякі зразки сучасного ізраїльського озброєння. А звідти, можна не сумніватись, вони швидко опиняться у Тегерані.

До того ж, Ізраїль підозрювали у тому, що він «зливає» росії інформацію із засідань «Рамштайну» стосовно постачань зброї Україні. Офіційно цю інформацію жодна зі сторін не підтверджувала, але й не спростовувала.

Також ізраїльський уряд успішно провів переговори з міністерством закордонних справ росії, де  країни домовилися про створення ще однієї російської дипломатичної місії в Єрусалимі, для якої навіть була безкоштовно виділена земля. Тобто все свідчило про те, що Нетаньягу робив все, щоб залишатися у добрих стосунках з Москвою, не дивлячись на війну проти України.

Однак, власна війна не залишила владі Ізраїлю вибору. Вона змушена реагувати на відносини росії з Хамасом. А деякі ізраїльські політики перейшли до заяв, які вже важко назвати дипломатичними. Так, наприклад, нещодавно один із лідерів провладної партії Ізраїлю «Лікуд» Амір Вейтман відверто пригрозив росії за підтримку Хамасу.

«Ми прийдемо і зробимо так, що Україна переможе. Ми зробимо так, що ви заплатите за те, що ви зробили, ви як росія, ви як вороги Ізраїлю, І ви як люди, які зараз роблять все можливе, щоб підтримати геноцид євреїв в Ізраїлі. Ми не забудемо, запам’ятайте в точності, що я вам говорю. Ви заплатите», – заявив Вейтман. І, схоже, така позиція стає все більш поширеною серед ізраїльської політичної еліти. Як серед опозиції, так і у владі.