Генералу Залужному – 50. Факти про Головнокомандувача, які ви не знали

Головнокомандувачу Збройних Сил України генералу Валерію Залужному виповнилося 50 років. Багато це чи мало як для військового його рівня? Чи справді генерал Залужний є наймолодшим воєначальником у світі? Про це та інше читайте в матеріалі “Військового Кур’єра”.

Перший генерал-майор на посаді Головнокомандувача ЗСУ

Генерал Валерій Залужний, зайнявши посаду Головнокомандувача Збройних Сил України 27 липня 2021 року, перебував у військовому званні “генерал-майор”. До нього начальниками Генерального штабу-Головнокомандувачами ЗСУ (до 27 березня 2020 року це була одна посада) ставали військовослужбовці або у званні “генерал-лейтенант”, або “генерал-полковник”. Враховуючи, що звання “генерал-майор” Валерію Залужному присвоєне 23 серпня 2017 року, тобто, до запровадження звання “бригадний генерал”, його призначення на посаду Головнокомандувача ЗСУ набуває ще більш особливого значення.

Генерал Валерій Залужний з погоном генерал-майора на посаді командувача ОК “Північ”

Один з наймолодших Головнокомандувачів ЗСУ 

Валерій Залужний став Головнокомандувачем у 48-річному віці. Молодшими від нього були лише генерал-полковник Василь Собков та генерал-полковник Олександр Затинайко, які зайняли посаду начальника Генерального штабу Збройних Сил України у 47-річному віці у 1992 та 1996 роках відповідно.

Наймолодший Головнокомандувач Збройних Сил у Європі

Наразі генерал Валерій Залужний за віком ділить сходинку першості з генералом Мартіном Геремом, Командувачем Сил оборони Естонії. Обидва генерали є наймолодшими Головнокомандувачами в Європі. Однак естонський колега на декілька місяців молодший від генерала Залужного. Він святкуватиме свій 50-річний ювілей 17 грудня.

Генерал Валерій Залужний та генерал Мартін Герем під час візиту останнього до Києва, липень 2022 року

Один з наймолодших Головнокомандувачів у світі

На сьогодні генерал Валерій Залужний входить до десятки наймолодших за віком Головнокомандувачів у світі. Його випередили віце-адмірал Аарон Бенг (41 рік, Сінгапур), генерал-майор Гіоргі Матіашвілі (45 років, Грузія), генерал Хун Манет (45 років, Камбоджа), генерал-майор Едвард Асрян (45 років, Вірменія), генерал-майор Принс Джонсон (47 років, Ліберія), полковник Телберт Бенджамін (49 років, Барбадос) і вже згаданий естонський генерал Мартін Герем.

Загалом середній вік Головнокомандувача у світі складає майже 59 років. Тому генерал Валерій Залужний молодший від середньостатистичного очільника збройних сил на 9 років.

Генерал Залужний має колегу-іменинника

Серед Головнокомандувачів світу сьогодні День Народження святкує не лише генерал Валерій Залужний. Цей День з ним розділяє його колега, Головнокомандувач Збройних Сил Еквадору віце-адмірал Хорхе Кабрера Еспіноза, якому виповнилося 62 роки.

Причому обидва Головнокомандувачі мають однаковий китайський та зодіакальний гороскопи. Генерал Залужний народився в рік Чорного Водяного Бика і під знаком Рак. Тоді як віце-адмірал Хорхе Кабрера Еспіноза – в рік Білого Металевого Бика і під знаком Рак.

Валерій Залужний перший і єдиний носій військового звання “генерал”

Протягом 2019-2020 років Україна остаточно реформувала систему військових звань, наблизивши їх до тих систем, що існують в країнах НАТО. Так з’явилося військове звання “генерал”. Серед американських військових простою мовою цей ранг іменується “чотирьохзірковий генерал” – за кількістю зірок на погоні.

22 грудня 2020 року це звання офіційно з’явилося у Збройних Силах України. Однак до 4 березня 2022 року воно нікому не присвоювалося. Власне цієї дати вийшов Указ Президента України №108 “Про присвоєння військового звання”, яким Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний отримав найвище звання “генерал”.

Генерал Валерій Залужний став першим кавалером відзнаки Президента України “Хрест бойових заслуг”, травень 2022 року

На сьогодні він – єдиний носій такого військового звання у Збройних Силах України. З його європейських колег звання “генерал” мають лише Головнокомандувачі Збройних Сил Австрії, Греції, Данії, Естонії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Румунії, Сан-Марино, Сербії, Словаччини, Туреччини, Фінляндії, Франції та Швеції. Однак серед своїх колег-генералів генерал Валерій Залужний командує другими за кількістю військовослужбовців Збройними Силами (за штатом мирного часу), поступаючись лише тимчасово виконуючому обов’язки Головнокомандувача Збройних Сил Туреччини генералу Мусі Авсеверу.