Нове “плаття” Тарана, або чим хизується його новий заступник Носов?

На цьому тижні новий заступник міністра оборони Олександр Носов виклав на відомчому сайті чергове “спростування” численних звинувачень в тому що міністерство в цьому році практично зірвало виконання держоборонзамовлення.

«Міноборони укладає договори, контракти, авансує та своєчасно сплачує по взятих зобов’язаннях. Аби вийти на 100% показник виконання ДОЗ, є ще 3 місяці цього року для укладання контрактів (договорів)», — зазначив Носов.

Але що ж насправді стоїть за декларованими “успіхами”? Спробуємо розібратись. Для цього використаємо інформацію Рахункової палати яка нещодавно була оприлюднена. Ми звели у просту таблицю такі цифри як бюджет МО, невикористані кошти та дебіторську заборгованість, тобто суми які були виплачені підрядникам, але на них на сьогодні не було ані здійснено послуг, ані поставлено продукції.

РікБюджет МОНевикористані коштиДебіторська заборгованість
201882 млрд грн526 млн грн
2019101 млрд грн1, 3 млрд грн
2020116.0941, 6 млрд грн5,6 млрд грн
2021116.2167,8 млрд грн.20 млрд грн

Щоб зрозуміти, чому заяви очільників Міноборони є маніпуляціями, якими намагаються ввести в оману суспільство та президента, треба пояснити, які саме кошти не використані і де саме у МО є “дебіторка”.

Щодо невикористаних коштів – найбільше їх виявилося за статтею “Забезпечення діяльності ЗСУ підготовка кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їхніх сімей, ветеранів війни” — більш ніж три мільярди. Це військова освіта, медицина, ті самі додаткові виплати військовослужбовцям, які не були в цьому році здійснені, що викликало масове обурення, ми про це вже писали.

Видатки виділені на сектор бюджету треба витрачати, а не повертати в бюджет – МОУ в 2020 році повернули в бюджет 1,7 млрд грн – суму більше за напрямок будівництва житла для військових. Зараз відставання у МОУ 7,8 млрд, наприклад по програмах будівництва житла витрачено на 01.07 тільки 200 млн з передплачених 1,2 млрд.

Мабуть, після цього вас не здивує що за статтею “Керівництво та військове управління у сфері оборони” невитрачених коштів майже немає! Міністр Таран себе та своїх не ображає, а контрактники та офіцери нехай живуть без соціальних доплат…

Військовослужбовців турбує вчасне й повному обсязі виплата зарплати й відпускних, план її збільшення хоча б до рівня середньої в країні – а НЕ заяви про бюджетні перемоги

Дебіторська заборгованість МО за даними Рахункової палати складає 20 мільярдві доларів, але в дослідженні яке, спираючись на документи, здійснив екс-голова РНБО Олександр Турчинов, ця цифра досягає аж 39 мільярдів гривень! Тобто недопостачання арміі послуг та продукції здійснюється в масштабах цифр держоборонзамовлення.

Таким чином публічна заява Олександра Носова про те що за три місяці яку лишилися до кінці року він забезпечить постачання всієї техніки та погашення всіх соціальних виплат військовослужбовцям м’яко кажучи не викликає довіри

Техніка має бути на фронті, а не у багатомільярдних передплатах дебіторської заборгованості окремим наближеним до Тарана виконавцям ДОЗу, які не поспішають виконувати свої договірні обов’язки.

Загалом треба зазначити, що дороги у нас зараз в більшому пріоритеті ніж армія – бюджеті 2021 року 116 млрд закладено на МОУ і 170 млрд на “велике будівництво”

Ще Авраам Лінкольн сказав: “Можна обманювати частину народу весь час, і весь народ деякий час, але не можна обманювати весь народ весь час”. Але чинному міністру оборони Андрію Тарану, мабуть, невідомий цей вислів, бо він виходячи з публікацій підконтрольних йому інформаційних майданчиків впевнено намагається вводити в оману саме весь час і весь народ України, та й ще не дуже компетентного президента. При цьому мільярди грошей платників податків уходять просто в трубу. Тобто “король-то голий”…