Через майже пів століття Близький Схід знову опинився на порозі великої війни. Щоправда, тепер роль головного «злочинця» регіону взяв на себе Іран, який минулого року активізував свої проксі-армії. Почалося все з нападу Хамасу на Ізраїль і поступово дійшло до ракетних ударів по сусідніх країнах та блокування хуситами міжнародної торгівлі у Червоному морі.
Проте головною подією цього року став удар безпілотника по американській військовій базі в Йорданії. Дрон-камікадзе, який запустили проіранські бойовики, вбив трьох військових США. Ще декілька десятків — поранив. І хоча офіційно Тегеран від цієї атаки відхрещується, схоже, що наслідків йому вже не уникнути. У розпал президентських перегонів Білий дім не зможе залишити загибель своїх солдатів без відповіді. Питання лише у тому, як далеко готова зайти адміністрація Джо Байдена.
Бойові дії на Близькому Сході почалися у жовтні, коли Хамас напав на Ізраїль. Це був локальний конфлікт, який, за великим рахунком, не виходив за межі Сектора Гази.
Але згодом його «масштабували» єменські хусити, які почали нападати на комерційні судна, що проходять через Червоне море — один з основних торгових шляхів у світі. Під загрозою опинилися сотні мільярдів доларів. Тож розв’язувати проблему вирушили американці, до яких долучилися місцеві союзники та європейські «побратими».
Захід почав бити по військових об’єктах бойовиків в Ємені. Проте, конфлікт все одно не виходив за межі «гібридної» дипломатії: хусити й Хамас продовжували удавати, що вони самостійні у своїх діях. А США поводилися так, наче не знали про зв’язок угруповань з Іраном. Всі до останнього намагалися не переходити «червоних ліній».
Але загибель американських військових не залишила Вашингтону вибору. Перетинати «лінії» все ж таки доведеться. І головна інтрига полягає у тому, на які кроки у відповідь наважиться Джо Байден.
Байдена змушують відповісти Ірану
Президент США вже встиг відреагувати на загибель військових. Він заявив, що Штати неодмінно завдадуть удар у відповідь. У своїй промові Байден також згадував Іран. Але голова Білого дома не звинувачував країну напряму. Він лише заявив, що за атакою на американську базу стоять проіранські бойовики. Тож поки що незрозуміло, чи збираються США вступати у відкритий збройний конфлікт з Тегераном.
Схоже, що на цей час відповіді немає й в адміністрації Білого дому. Американські видання пишуть про те, що у Байдена все ще вивчають, чи була атака в Йорданії організована безпосередньо іранською верхівкою, або ж бойовики діяли на власний розсуд. До цього інциденту в команді американського президента були впевнені, що іранська влада не хоче прямого зіткнення із США. Але після останньої атаки цю позицію готові переглянути з відповідними наслідками.
Тиснуть на Білий дім і його опоненти, які відверто підтримують силовий сценарій. Так, наприклад, лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл у неділю закликав Байдена, «завдати потужного удару» по Ірану. Свого колегу підтримав сенатор Том Коттон.
«Єдиною відповіддю на ці атаки має бути нищівна військова відплата терористичним силам як в Ірані, так і на Близькому Сході. Ніщо інше не спростує думку про те, що Джо Байден — боягуз, негідний бути головнокомандувачем», — заявив Коттон.
Інший сенатор — Рік Скотт — заявив, що слабкість Байдена штовхає Америку до третьої світової війни.
«В Європі йде сухопутна війна, Ізраїль зазнає постійних нападів, а злі тирани, такі як президент Китаю Сі Цзіньпін і президент росії Володимир Путін, спостерігають і чекають, щоб атакувати. Конфлікт у Червоному морі робить цей факт незаперечним», – зазначив республіканець на своєму сайті.
Пригадали президенту й пом’якшення санкцій проти Тегерана. Начебто, це допомогло іранським компаніям наростити експорт нафти та збільшити фінансування своїх проксі-армій. Задум Білого дому полягав у тому, щоб інтегрувати Іран до Близького Сходу — заохотити країну співпрацювати із Саудівською Аравію та припинити конфронтацію з Ізраїлем. Але цей план, м’яко кажучи, провалився. Іран розцінив політику США як слабкість. І почав нарощувати свій вплив у регіоні.
Удар по Ірану цілком можливий
Сам Байден войовничі заклики офіційно не коментує. Але в американських ЗМІ вже з’явилася інформація про те, що у Білому домі почали готувати «таємний удар» по Ірану. За інформацією агенції Bloomberg, яка посилається на власні джерела, ціллю атаки можуть бути як бойовики на території країни, так і іранські чиновники безпосередньо.
При цьому, за даними співрозмовників видання, США не планують брати на себе відповідальність за наслідки операції. Тобто, у Байдена планують і надалі тримати війну у гібридному форматі.
Проте експерти сумніваються в ефективності такого підходу. На їхню думку, США мають відкрито продемонструвати свою силу.
«Вся регіональна політика Америки повинна бути переосмислена і реконструйована. Це має початися з повернення до стримування Ірану та покарання його», – зазначав американський політолог Чарльз Ліпсон після вторгнення Хамасу до Ізраїля. Логічно припустити, що подібні думки лише посилилися після загибелі американських військових.
У будь-якому разі, події на Близькому Сході свідчать про те, що Іран відкрив скриньку Пандори, вивільнивши численні радикальні збройні формування, які Тегеран вже не здатен контролювати. Про це свідчить атака хуситів на танкер з нафтою із росії, яка є близьким союзником Ірану. Це означає, що інцидент з американськими військовими в Йордані не останній. Тож навіть якщо зараз США утримаються від масштабної відповіді, їм все одно рано чи пізно доведеться йти на пряму конфронтацію з іранською диктатурою.