В рамках військової допомоги Німеччина передала Україні надводні безпілотні апарати Sonobot 5. Вони допомагатимуть саперам розміновувати водойми.
Це найменший і найпростіший в управлінні безпілотник, який оснащений гідроакустичними локаторами (сонарами). Завдяки цьому може виявляти об’єкти під водою. Сонар посилає звукові імпульси в певному напрямку, вони досягають якогось об’єкту чи поверхні і відбиваються назад. Прилад оцінює час, який пішов на повернення імпульсів, і визначає відстань до об’єктів чи поверхні.
Sonobot 5 має кілька сонарів. Вони посилають 256 імпульсів на відстань до 200 метрів. Цього достатньо, аби досліджувати річкове дно, його рельєф. Адже чим більше імпільсів, тим більш детальнішою виходить картинка.
В Україні річковий дрон Sonobot 5 використовували рятувальники. Вони перевіряли водойми на наявність мін та боєприпасів. Завдяки сонару можна виявити незвичні симетричні об’єкти на дні, які можуть бути річковими мінами. Наприклад, знаходять таким чином знаходили радянські ЯРМ чи ПДМ, а також снаряди. До появи безпілотників, таке дослідження проводили люди на човнах, ризикуючи підірватися.
Sonobot 5 значно компактніший за будь-який човен, тож ризик зачепитися за міну чи боєприпас у нього мінімальний.
Водночас, цей безпілотник може використовуватися і за призначенням, яке вбачали у ньому розробники – картографія. Наприклад, він може знаходити найменш помітний маршрут для підводних дронів-камікадзе, або найзручніші місця для переправ.
Sonobot 5 може працювати без підзарядки до 10 годин. Діє в режимі радіоуправління або за заданим маршрутом. Програмне забезпечення дозволяє відразу візуалізувати сигнали сонарів, перетворювати отримані дані на карту.
Україна вже отримала 15 таких надводних дронів. Ще 40 – обіцяють доставити найближчим часом.
Нагадаємо, в Харкові підприємство “Український ресорний центр” розробило і почало виготовляти взуття, яке захищає ноги при підриві на протипіхотних мінах. Раніше підприємство виготовляло різноманітні запчастини для цивільної техніки. Після повномасштабного вторгнення перекваліфікувалося на виробництво бронежилетів, плитоносок, шоломів і мішеневих установок. До протимінного взуття вони прийшли випадково.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.