Європейська асоціація оборонної промисловості не мала можливості вчасно виконати замовлення по поставці 1 млн снарядів до України протягом року. Про це представники головної торгівельної групи у Європі повідомили виданню Defense News.
Протягом десятиліть виробники снарядів не отримували достатнього інвестування і скорочували виробничі потужності. Для нарощення виробництва потрібно більше ніж рік, оскільки це складний процес. Він вимагає ретельного довгострокового планування та врахування різноманітних факторів.
Промисловість значно розширила свої виробничі потужності та максимально збільшила виробництво. При цьому доводиться боротися зі зростанням вартості сировини, дефіцитом кваліфікованої робочої сили, обтяжливими регулятивними та адміністративними процесами. У асоціації вважають, що аби компанії могли інвестувати в довгострокове збільшення виробництва, потрібні більш довгострокові контракти.
Контракти такого масштабу не укладаються за кілька днів. Вони потребують ретельного розгляду як клієнтами, так і постачальниками. ЄС планував досягти цілі в 1 млн снарядів, виділивши на початку цього року 1 млрд євро на компенсацію членам ЄС за снаряди, які вони пожертвували Україні зі своїх запасів. Ще 1 млрд євро пішло на фінансування спільної закупівлі інших снарядів.
Асоціація вважає безпідставними звинувачення Жозепа Борреля в тому, що фірми відвантажували снаряди на експорт.
“Контракти не можуть бути просто скасовані або змінені в односторонньому порядку, оскільки це серйозно зашкодить довірі до європейської оборонної промисловості. Це серйозний ризик, враховуючи, що виробництво для неєвропейських напрямків було життєво важливим для підтримки європейських виробничих потужностей протягом десятиліть”, – вважають представники оборонної промисловості.
На їхню думку, постачання Україні 1 млн артилерійських снарядів протягом року здавалася дуже амбітною вже на момент її оголошення. Виробити та доставити таку кількість так швидко – можливо, але на це потрібно трохи більше часу.
Нагадаємо, Європейський Союз зобов’язався надати Україні 1 млн снарядів протягом року. За більш ніж шість місяців план виконали на 30%. Артилерійські боєприпаси мали постачати спочатку з наявних запасів, а потім – через спільні закупівлі та шляхом збільшення виробничих потужностей.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.