Мир неможливий, поки Україна не буде захищена від майбутньої російської агресії

Мирна угода в Україні: ключові перешкоди та шляхи до врегулювання – Athlantic Council

Низка новин останніх тижнів знову розпалювали кипучу дискусію щодо можливої мирної угоди, яка має припинити російське вторгнення в Україну. Хоча жодна з цих подій не забезпечила правдоподібної дорожньої карти до сталого врегулювання, вони допомогли висвітлити деякі з ключових перешкод, які заважають повернутися за стіл переговорів.

Першою важливою подією стала публікація Wall Street Journal 1 березня проекту мирної угоди, яка була складена на початкових етапах вторгнення, перш ніж від неї відмовилися через зрив переговорів. Президент Росії Володимир Путін неодноразово посилався на цей документ як на нібито доказ того, що він готовий припинити війну, але отримав відсіч України після втручання західних партнерів Києва.

Проте при ближчому розгляді стає зрозуміло, що умови, запропоновані Москвою у квітні 2022 року, залишили б Україну серйозно ослабленою та фактично безпорадною проти подальших раундів російської агресії. Цей план передбачав суттєві територіальні концесії, включаючи східні області України, і зберігання впливу Росії на ключові аспекти українського суспільства.

Крім того, недавні заяви Путіна щодо можливості “діалогу” з Україною відображають складність позицій та взаємних вимог сторін. Україна підтверджує свою готовність до переговорів, але лише на умові повного відведення російських військ та визнання територіальної цілісності країни. З іншого боку, Росія вимагає нейтралітету України та відмови від намірів приєднатися до НАТО.

Ці контрастні підходи відображають загострення геополітичних конфліктів та складність пошуку компромісу. Не зважаючи на це, низка дипломатичних ініціатив, включаючи зустрічі між ключовими лідерами та спроби посередництва міжнародних організацій, свідчать про прагнення знайти шляхи до мирного вирішення конфлікту.

Незважаючи на нервову обстановку та непевність, яка оточує переговорний процес, залишається надія на те, що зусилля зі всіх сторін призведуть до стійкого мирного врегулювання, яке враховуватиме інтереси всіх зацікавлених сторін та забезпечить стабільність у регіоні.