Апарат РНБО України оприлюднив попередні підсумки виконання державного оборонного замовлення у 2021 році Відповідно до офіційної заяви, Міноборони виконало ДОЗ на 99,5%. Чи відповідають ці цифри дійсності? Редакція вважає що це типова маніпуляція в найгіршому стилі пострадянських звітів.
Розберемо текст звіту за абзацами
Державними замовниками “сектору безпеки і оборони” у 2021 році укладено понад 600 контрактів, за якими сплачено 98,8% асигнувань державного бюджету, призначених для закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що майже на 2% більше, ніж у 2020 році.
По-перше, мова тут йде про весь “сектор безпеки і оборони”, тобто про контракти які укладені не тільки в інтересах армії, але й для СБУ, інших “тихих конторок”, для апарату Міноборони та на утримання самого РНБО. По-друге – “укладання контрактів” це зовсім не показник використання коштів оборонного бюджету. Бо ми не знаємо ані характеру витрат, ані те, наскільки ці укладені контракти були виконані взагалі. Наприклад у 2021 році гроші на державні іспити системи “Богдана” так і не були виділені, територіальна оборона залишилася без партії мінометів 60-го калібру, не прийняті на озброєння ракетні комплекси “Нептун” які фактично заморожені з 2019 року. Тобто контракти є – а зброї у військових немає, і це факт!
Далі РНБО надає наступну цікаву цифру
Найбільший за обсягом бюджетних призначень державний замовник — Міноборони — виконало завдання на 99,5%.
І знову маніпуляція. Ця цифра означає що МО отримало з казначейства 95% гроші, які було виділено в першу чергу для армії. Але скільки з них пішло на утримання самого міністерства, а скільки на ЗСУ? Бо МО це й досі потужний монстр, якому підпорядковані військові частини, так звані наукові заклади, уся система військової освіти та Головне управляння розвідки з його надсекретними статтями витрат, що зіставні з держбюджетами деяких африканських країн…
Тобто Міноборони грошики прийняло, а куди реально витратило – загадка… А те що РНБО та МО приховують той відсоток коштів які були витрачені безпосередньо на потребі ЗСУ – тобто на підготовку о вторгнення Росії – це дуже небезпечний сигнал.
Надалі у звіті “суцільна перемога”, з переліком саме тих “акцепторів” на яких розподіляється воєнний бюджет
Також усі заплановані завдання виконали Державна прикордонна служба України, Національна гвардія України, Національна поліція України, Державне бюро розслідувань, Головне управління розвідки України Міністерства оборони України, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державне космічне агентство України.
Далі у звіті – трохи “зради” езоповою мовою радянських чиновників.
Однак результати виконання завдань з підготовки виробництва озброєння та військової техніки Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України у 2021 році потребують покращення у поточному році.
Тобто потребують “покращення” не конкретні організації, служби та керівники, що вже третій рік поспіль системно саботують виконання ДОЗ, а “результати”!
Надалі – дуже небезпечна брехня.
За результатами виконання державного оборонного замовлення до Збройних Сил України та інших військових формувань поставлено понад 3 тисячі основних зразків озброєння, військової та спеціальної техніки, до 4 мільйонів боєприпасів та ракет різного призначення, близько 3 тисяч приладів нічного бачення тощо.
Ну, по-перше, “до інших військових формувань” – читай вище їх перелік. І який відсоток з нібито 3000 “основних зразків озброєння” було спрямовано на ЗСУ – невідомо. Та й з “трьома тисячами” теж питання. Наприклад СБУ придбає 500 нових радіостанцій, а Погранслужба 1000 датчиків для прикордонної смуги, ост вам і 1500 “зразків” для звіту. Хотілося б знати, скільки грошей було витрачено саме на ЗСУ і якій це відсоток від загальної суми. Боїмося що це може бути менш ніж 50%…
Про “мільйони” боєприпасів, якщо в них включені патрони які закупало МВС та СБУ – реально це крапля в морі.
Фінальний акорд “звіту” – перелік “трендових” систем озброєння, але без уточнення їх кількості, етапу постановки на озброєння та фактичного стану справ.
Зокрема Збройні Сили України отримали нові безпілотні авіаційні комплекси «Барьяктар ТБ-2», сучасні засоби зв’язку, бронетанкового озброєння та техніки, розвідувальні безпілотні комплекси, протикорабельний комплекс крилатих ракет «Нептун» берегового базування, комплекси радіоелектронної боротьби тощо.
Мусимо зробити не дуже добрий висновок. Попри очевидне оздоровлення керівництва ЗСУ та МО, проблем забезпечення армії сучасною технікою та зброєю за останні пів року так і не було вирішено. Замість реальної роботи чиновники РНБО та МО знов нам намагаються підсовувати “переможні” маніпулятивні звіти які вводять суспільство в оману, нібито ніякої загрози з боку Росії для нас не існує…