Гроші будуть: як Захід вирішує питання фінансової допомоги України

Кінець року вийшов непростим для України. І хоча саміт ЄС пройшов вдало,  фінансові питання вирішити не вдалося. Через перешкоди з боку республіканців у Конгресі США «зависло» 61,4 млрд доларів допомоги Україні. Схожа ситуація і з грошима від Євросоюзу: 50 млрд євро від Європи заблокував Віктор Орбан. Коли вдасться подолати політичні перепони та отримати обіцяну допомогу хоча б від одного з партнерів, невідомо.

Чи означає це, що Україна наступного року залишиться з «порожніми кишенями»? Схоже, що отримати гроші буде важко, але без допомоги Захід українців не залишить. По-перше, ЄС зараз робить все, щоб розробити механізм фінансової допомоги Києву, який позбавив би Угорщину права вето. Обговорюються різні варіанти. Найбільш радикальні члени Європейського Союзу навіть вказують Орбану на двері. Друга оптимістична для України новина — Захід все більше схиляється до того, щоб передати Києву мільярди доларів заморожених російських активів.

Певний час ситуація із фінансовою допомогою Заходу дійсно здавалася патовою. У Палаті представників республіканці категорично відмовилися голосувати за проєкт закону, у якому Білий дім пропонував виділити Україні 61,4 млрд доларів. Вплинути на політичну силу, до лав якої входять «трампісти», не вдавалося ані президенту США Джо Байдену, ані демократам.

Не менш безвихідною виглядала й ситуація із європейськими грошима. Влада Угорщини, яка не приховує своїх симпатій до росії, обіцяла ветувати всі рішення ЄС щодо допомоги Україні. Власне, угорський прем’єр на нещодавньому саміті Євросоюзу і заблокував 50 млрд, які Європа хотіла передати Києву.

Події для України розвиваються дійсно не найкращим чином. Але й говорити про «зраду» зарано. Адже все свідчить про те, що врешті решт гроші українці отримають, як від Брюсселю, так і від Вашингтону. Ба більше: схоже, що наступного року Київ може розраховувати й на російські заморожені активи. А це – щонайменше 300 млрд доларів. Механізмом їх передачі вже активно займаються американці.

США взялись за російські мільярди

У США придумали, як конфіскувати російські гроші

Заморожувати російські активи Захід почав майже від самого початку великої війни. Але довгий час передача цих грошей та майна Україні серйозно не обговорювалась. В Європі та США стверджували, що для подібного «трансферу» немає правової бази. Однак, тепер західні ЗМІ зазначають, що у Вашингтоні придумали, як позбавити росію грошей в межах міжнародного права.

За даними видання Financial Times, яке посилається на джерела у Білому домі, у Вашингтоні вважають, що рішення щодо конфіскації активів можна ухвалити достатньо швидко. Видання звертає увагу на те, що ідею конфіскації почали активно просувати саме після того, як зірвалася допомога від ЄС та США.

Зараз американці намагаються переконати представників G7, що існує цілком законний спосіб, передати Україні російські активи. Відповідні документи США вже передали на розгляд представників «Великої сімки». Якщо все піде за планом, то питання із замороженими активами може бути вирішено вже у лютому.

Відомо, що ідею американців вже підтримала Велика Британія. Згоду із законністю конфіскації російських активів на користь України висловив міністр закордонних справ країни Девід Кемерон. У спілкуванні із журналістами він також запевнив: якщо G7 не наважиться на подібний крок, США та Великобританія все одно займатимуться цим питанням.

«Надзвичайні часи вимагають надзвичайних заходів», — відзначив Кемерон, додавши, що наполягатиме на конфіскації у межах G7.

Інші країни Європи налаштовані менш рішуче. Але європейські чиновники, на яких посилається FT, стверджують, що в ЄС лунає все більше голосів на підтримку використання російських активів для фінансування України.

Підстави для передачі активів Україні

ЄС заморозив російських активів на сотні мільярдів доларів

Деталі законних підстав конфіскації російських активів, про які кажуть американські юристи, поки не розголошуються. Однак, не слід забувати, що впевнені кроки на цьому шляху Брюссель та Вашингтон зробили ще восени. Так, наприклад ЄС схвалив передачу Україні прибутків, отриманих від російських активів. Переважно це дивіденди від цінних паперів.

США пішли набагато далі. Вони прийняли окремий закон, який не тільки дозволяє американському президенту віддати Україні російські гроші. Документ передбачає, що американська влада має право конфісковувати російське майно на користь України, поки Кремль не виведе свої війська з української землі та не відшкодує всі збитки до останньої копійки.

Скільки грошей може отримати Україна

Серед російського майна, що може бути передано Україні, також власність російських олігархів

З лютого 2022 року було заморожено понад 300 млрд доларів активів зовнішнього валютного резерву центрального банку рф. Проте, точна цифра всього замороженого на Заході російського майна  поки що невідома, оскільки сюди входять не тільки активи, які перебували у державній власності держави-агресора, а й статки приватних осіб.

За неофіційною інформацією, сума приватних російських активів, що заморожені у світі, становить ще близько 100 млрд доларів. Сюди входить майно олігархів, російських чиновників, пропагандистів та прихильників війни в Україні.

Найбільше російських грошей знаходиться в Європейському Союзі. Тільки приватних активів в ЄС заблоковано на суму до 68 млрд доларів, крім того, понад 140 млрд доларів активів Центробанку росії також було заморожено саме в країнах-членах ЄС. У суму заарештованих активів наразі не входить численна нерухомість російських громадян, яка також часто потрапляє під арешт.

Ще у Швейцарії, яка не є членом ЄС, може перебувати російських активів на 50 млрд доларів. Швейцарська влада не поспішає чіпати власність росіян. Втім, у світовій практиці вже є показовий приклад примусу швейцарців до конфіскації активів злочинців. Йдеться про нацистські активи після Другої світової війни.

Канадці також працюють в цьому напрямку. Загальна вартість російських активів, заморожених в Канаді, становить близько 16 млрд доларів. Ще на 20 млрд доларів російського майна нарахували у Великій Британії.

У США заморожені значні кошти російського Центробанку. Може йтися про 38 млрд доларів. Цікаво, що цієї осені Штати вже передавали Україні 5,4 млн доларів, конфіскованих у російських олігархів. Ці гроші мали піти на реабілітацію українських ветеранів.

До того ж, не слід списувати з рахунків фінансову допомогу від США та ЄС, про яку йшлося на початку. Так, поки вона «зависла», але скоріш за все Україна її врешті решт отримає. Подолати вето Угорщини цілком реально. Про це свідчать результати голосування за початок перемовин про вступ України до Євросоюзу. Готові йти на компроміс й американські республіканці. Тож досягнення домовленостей у Конгресі США — це теж питання часу. Звісно, що для Києва будь-яке зволікання з допомогою є небажаним. Але без грошей Україна точно не залишиться.