План росії, влаштувати велику війну на близькому сході руками терористів «Хамас», провалився. Кремль розраховував на те, що конфлікт між ісламістами, які на той час контролювали Сектор Гази, та Ізраїлем спровокує й інші мусульманські держави, підтримати своїх «братів-вірян». Але, схоже, запобігти цій пожежі вдалося США.
Білий дім оперативно та дуже злагоджено зіграв на випередження. Державному секретарю США Ентоні Блінкену під час свого «протипожежного турне» арабськими країнами, схоже, вдалося переконати східних лідерів, що дії «Хамасу» не просто не припустимі. Вони несуть загрози всьому арабському світу. Тому всім буде тільки краще, якщо «Хамас» припинить своє існування. Втім, не виключено, що остудив Блінкен й гарячі голови в Ізраїлі.
Війна між Ізраїлем та «Хамасом» триває вже місяць. За цей час Блінкен встиг чотири рази відвідати Близький Схід. І все свідчить про те, що американському дипломату вдалося досягти бажаного результату. А саме: переконати арабських сусідів Ізраїлю, що «Хамас» має бути усунутим від влади у Секторі Газа. А згодом взагалі ліквідований.
До того ж не виключено, що Саудівська Аравія повернеться за стіл переговорів з Ізраїлем. В останні роки між країнами налагодився дуже конструктивний діалог. Але, звісно, що війна стала на заваді дипломатичним стосункам Ріяда і Єрусалима. Проте деякі ізраїльські експерти стверджують, що Білому дому вдалося переконати саудитів у тому, що «Хамас» не вартий того, щоб псувати стосунки з Ізраїлем. Порозумітися з арабською країною вдалося під час візиту міністра оборони Саудівської Аравії до США.
Щоправда, поки що відкритим лишається питання, хто пануватиме у Газі, коли Ізраїль покладе край «Хамасу». А у тому, що це станеться, сумнівів майже немає. Зараз розглядається декілька варантів. Один з них — передання влади чинному президенту Палестини Махмуду Аббасу. Але на цей варіант можуть не погодитися інші арабські країни. Про те, що від цієї ідеї не в захваті й в самій Палестині, свідчить й нещодавній замах на Аббаса.
Тож у Білому домі не виключають інший варіант — міжнародне управління Газою, до якого планують залучити ООН, Ізраїль, США, Туреччину та деякі арабські країни.
Як росія провокувала конфлікт
«Вуха» Кремля у конфлікті Ізраїлю та «Хамасу» стирчали із самого початку. За місяць війни Москва жодного поганого слова не сказала на адресу терористів. Навпаки, росія показово прийняла у себе лідерів терористів та заблокувала резолюцію Ради безпеки ООН, яка засуджувала дії ісламістів. Більш того, Володимир Путін закликав Єрусалим, сісти за стіл переговорів з вбивцями.
Позиція Москви щодо Хамасу недивна. Адже все вказує на те, що російська влада має безпосереднє відношення до організації нападу ісламістів на Ізраїль. Про це свідчить російська зброя, яку «засвітили» бойовики під час нападу. Не виключено також, що кривава атака на Ізраїль, від якої загинуло більше тисячі ізраїльтян, готувалася за участі російських інструкторів.
Також нещодавно американське видання The Wall Street Journal стверджувало, що бойовики напередодні вторгнення до Ізраїлю отримали мільйони доларів через найбільшу криптобіржу Garantex, розташовану в «Москва-сіті».
Цікаво, що й риторика Хамасу дуже схожа з наративами російської пропаганди. Наприклад, бойовики заперечують свою причетність до вбивства мирних мешканців Ізраїля. Так, нещодавно голова відділу зовнішніх зв’язків Хамасу Басем Наїм заявив, що вони не вбили жодного мирного мешканця. А всі докази злочинів бойовики називають фейками ізраїльської пропаганди.
Власне, дивуватися зв’язкам Хамасу з росією не варто. Адже палестинське радикальне угруповання фактично є проксі-армією іншого партнера Кремля — Ірану. Саме Іран та Північна Корея, залишилися єдиними партнерами Москви на зовнішній арені. Так, за якихось 10 років, росія перемістилася з «Великої вісімки» найбільш впливових держав світу, до малої трійки, яку все частіше називають новою «віссю зла».
Дипломатична спецоперація США
Після того, як Ізраїль заявив про масштабну наземну операцію у Секторі Гази, здавалося, що велика війна на Близькому Сході неминуча. Але у справу втрутилися Штати. Власне, блискавична реакція американців на події в регіоні цілком зрозуміла. Для США важливо зберегти геополітичну архітектуру на Близькому Сході, яку всіма силами намагається знищити Кремль та його союзники. Перш за все, Іран.
Всього за місяць Держсекретарю США зустрівся з лідерами чотирьох арабських держав — Єгипту, Йорданії, Саудівської Аравії та Катару. І останні події в Секторі Гази вказують на те, що Блінкену вдалося переконати місцеві еліти, поставити хрест на «Хамасі».
До того ж поза увагою багатьох залишився візит міністра оборони Саудівської Аравії Халеда бен Сальмана до США. Експерти запевняють, що на цій зустрічі Білий дім пообіцяв розширити підтримку американцями Саудівської Аравії у військовому плані. А саудити підтвердили свою готовність продовжувати діалог з Ізраїлем після завершення конфлікту в Газі.
Звісно у всій цій історії на деякі поступки доведеться йти у тому числі й Ізраїлю. Але для України найголовніше у цій історії те, що американцям вдалося завадити планам Москви та Тегерану розпалити велику війну на Близькому Сході та відволікти увагу Заходу від російської агресії.
А це означає, що про військову допомогу можна не хвилюватися. Про що свідчить і остання заява Блінкена, який запевнив, що США мають читкий план завершення війни в Україні. Цей план передбачає допомогу українським Силам оборони та притягнення росії до відповідальності.