Байден не планує воювати за Україну – адміністрація президента США

Адміністрація президента США дала сигнал, що прагне уникнути будь-якої ситуації, в якій американські військові будуть безпосередньо воювати з Росією у відповідь на напад на Україну.

Виступаючи під час прес-дзвінка в понеділок, високопоставлений чиновник адміністрації Байдена відмовився “говорити про конкретні виклики, які президент Байден поставить перед президентом Путіним” під час телефонної розмови, запланованої на вівторок. Однак він вказав на перевагу надання військової допомоги Україні та членам західного військового альянсу НАТО разом з економічними заходами, спрямованими на Росію у разі початку бойових дій.

«Я б сказав, що Сполучені Штати не прагнуть потрапити в обставини, за яких у фокусі наших контрзаходів буде пряме використання військової сили, а не поєднання підтримки українських військових, потужних економічних контрзаходів та істотного збільшення підтримки наших союзників по НАТО забезпечити їх безпеку», – сказав чиновник.

Хоча Україна не є членом НАТО, вона визначила пріоритет приєднання до альянсу. Революція 2014 року привела до влади прозахідний уряд, після чого послідувала анексія Росією Кримського півострова та самопроголошена сецесія двох східних регіонів, контрольованих терористами, пов’язаними з Москвою.

НАТО відповіло на події, укріпивши свій східний фланг додатковими військами та обладнанням, включаючи передові системи протиракетної оборони.

Путін закликав припинити розширення НАТО, в тому числі в Україні, і не допустити розміщення систем озброєння поблизу кордонів Росії. Але Байден заявив у п’ятницю, що він «не погоджується на чиїсь червоні лінії», що повторив високопоставлений чиновник адміністрації в понеділок.

“Сполучені Штати постійно висловлюють підтримку принципу, згідно з яким кожна країна має суверенне право приймати власні рішення щодо своєї безпеки”, – сказав чиновник. «Це записано в установчих документах альянсу, і це залишається політикою США сьогодні та залишиться політикою США в майбутньому».

Але чиновник зазначив, що адміністрація зробила «підтримку дискусії між НАТО і Росією щодо великих питань, що викликають заклопотаність обох сторін.Конфронтація часів холодної війни привела до створення НАТО і конкуруючого Варшавського договору, який розпався з Радянським Союзом на початку 1990-х років. З того часу багато колишніх держав Варшавського договору приєдналися до НАТО, а також колишні радянські республіки Естонія, Латвія та Литва, що викликає занепокоєння щодо Росії, яка тривалий час намагається утримати Україну у сфері свого впливу.

На тлі повідомлень із Вашингтона та Києва про нарощування російських військ за участю до 175 000 військовослужбовців уздовж російсько-українського кордону, високопосадовець адміністрації підкреслив, що США «не мають чітких ознак того, що президент Путін фактично віддав ствердний наказ» щодо вторгнення в Україну .

«Йдеться більше про планування, наміри, а потім про види рухів, які ми бачили», – сказав чиновник, зазначивши, що такі рухи, схоже, «сумісні» з плануванням «іноземної військової ескалації в Україні ».

Москва попередила, що збільшення присутності НАТО в Україні загрожує національній безпеці Росії, але президент Джо Байден заявив, що не погодиться на «червону лінію» свого російського колеги Володимира Путіна. Путін і його високопосадовці заперечували плани нападу на сусідню Україну , але натомість вказали на те, що, на їхню думку, є провокаційними кроками з іншого боку кордону, включаючи серію навчань НАТО за участю США.

«Що стосується військової активності США у Східній Європі, то, як наголосив раніше президент Путін, це викликає у нас велике занепокоєння, особливо з точки зору розширення НАТО на схід та розміщення військової інфраструктури та військ держав-членів в Україні. Такі дії надзвичайно погіршують ситуацію в цій країні, враховуючи невирішеність конфлікту на Донбасі. Говорячи про ситуацію на нашому кордоні з Україною та звинувачення з боку США та їх союзників, можу лише сказати: Росія перекидає війська через свою територію, і я не думаю, що нам з кимось потрібно радитися з цього приводу».

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков під час прес-конференції в понеділок безпосередньо зважив на майбутні розмови російського лідера з Байденом, стверджуючи, що «дуже важливо не піддаватися якимось надмірно збудженим емоційним очікуванням, адже це два глави держав, які говорять», – повідомляє державне агентство ТАСС.

За його словами, вони обговорюватимуть низку питань, у тому числі домовленості, підняті під час червневого двостороннього саміту в Женеві. І хоча він скаржився на те, що двосторонні відносини «все ще в дуже сумному стані», він зазначив, що діалог і спілкування «завжди краще», ніж альтернатива.

Що стосується конкретно України, Пєсков сказав, що очікує, що Путін “з великою увагою вислухає” пропозиції Байдена під час майбутнього дзвінка. Пєсков стверджував, що «є лише один спосіб розрядити напругу — зрозуміти, як убезпечитися від можливих намірів Києва вирішити проблему Донбасу силовим шляхом», і що Путін мав «абсолютно чітко сформульовану позицію» щодо того, як це зробити через багатосторонні переговори.

“Це двостороння дорога, зрозуміла, але принаймні це конкретна ініціатива”, – сказав Пєсков.

Він також застеріг від «агресивної риторики» із Заходу щодо звинувачень про наміри Росії в Україні, а також від «істерії у ЗМІ» щодо жорсткості санкцій, які плануються проти Москви у разі початку бойових дій.

Однак речник Держдепартаменту Нед Прайс ще раз попередив на брифінгу для преси в понеділок, що США запровадять проти Росії «великі економічні заходи, від яких ми утримувалися в минулому».

Відповідаючи на запитання про запевнення колишнього держсекретаря США Джеймса Бейкера III у 1990-х роках, що НАТО не рухатиметься «ні на дюйм на схід», Прайс сказав сьогодні, що «у НАТО відкриті двері, і ми віддані політиці відкритих дверей, проголошеній у Бухаресті, що НАТО має залишатися варіантом для країн-претендентів, коли вони готові та здатні виконати прописані зобов’язання, а також прописані зобов’язання щодо членства, а саме те, що вони здатні та бажають зробити внесок у безпеку в євроатлантичному регіоні ».

Він сказав, що «ніхто не повинен мати право вето на те , що вирішує НАТО, що прагне робити така країна, як Україна », і назвав НАТО «оборонним альянсом», який не становить загрози національній безпеці Росії.

Під тиском журналістів щодо втручання НАТО в Лівію в 2011 році, вторгнення, яке допомогло повстанцям скинути і вбити багаторічного лідера Муаммара Каддафі, Прайс заявив, що НАТО «ніколи не чинила наступ на Росію», яка глибоко виступала проти дій Альянсу на Півночі Африки десять років тому.

Байден також має провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у дні після запланованої розмови з Путіним, а український лідер розмовляв у понеділок зі своїм американським колегою Ентоні Блінкеном.

Він повідомив у Twitter, що вони домовилися «продовжити спільні та узгоджені дії», і висловив власну вдячність «стратегічним партнерам і союзникам США за постійну підтримку нашого суверенітету та територіальної цілісності».

У понеділок Зеленський також побував на передовій на Донбасі. «Я переконаний, що з такими, як ви, ми обов’язково переможемо», – сказав Зеленський, повідомляє його офіс.

Конфлікт, який у лютому відзначатиме свій восьмий рік, забрав життя понад 10 000 людей. Москва заперечує пряму підтримку повстанців, але закликає Київ розпочати переговори безпосередньо з їх керівництвом, яке прагне автономії від центральної влади.

Напруга через конфлікт також поширилася на сусіднє Чорне море, де США та Росія одночасно провели військові маневри.

Наприкінці минулого місяця ракетний есмінець Шостого флоту США USS Arleigh Burke зайшов в акваторію, а в понеділок морська авіація Чорноморського флоту Росії розпочала серію навчань за участю 20 літаків і наведення на навчальні надводні цілі в морі.

Речник МЗС Росії Марія Захарова також стверджувала в неділю, що діяльність ВПС США створила загрозу цивільному авіалайнеру, звинувачення відкинув наступного дня прессекретар Пентагону Джон Кірбі.

«Такого ризику не було, не було такої небезпечної чи непрофесійної взаємодії, точно не з боку військових Сполучених Штатів», – сказав Кірбі. «Це питання було просто вирішено здоровим глуздом і звичайними процедурами керування повітряним рухом, щоб два літаки, які були на одній висоті, не літали на однаковій висоті. І це відбувається тисячі разів у всьому світі за будь-яких обставин. “

«Наші російські друзі трохи гіперболічно говорили про інцидент, якого насправді не було», – додав він.

За матеріалами Newsweek