США готові передати Україні балістичні ракети ATACMS з касетними боєголовками. Про це нещодавно заявив помічник глави Пентагону з питань закупівель Дуглас Буш. Остаточне рішення за американським президентом Джо Байденом. Чому ці ракети так важливі для українських Сил оборони, пояснили експерти видання The War Zone. «Військовий Кур’єр» публікує повний переклад матеріалу, присвяченого ATACAMS в контексті боротьби України проти російської агресії.
Дискусії про армійські тактичні ракетні системи ATACMS, які США можуть передати Україні, переважно точаться навколо модифікацій цих ракет. Насамперед мова йде про версію з фугасною (розривною) боєголовкою. Але набагато цікавіша модифікація з касетними боєприпасами. Саме вони можуть перетворити життя російських військ на пекло.
ATACMS — американська балістична ракета малої дальності часів «холодної війни». Вона випускається у двох основних варіантах. Перші два варіанти — це ракети, заряджені касетними суббоєприпасами з максимальною дальністю 165 і 300 кілометрів.
Пізніші версії ATACMS оснащені унітарними (фугасними) боєголовками. Ці ракети мають різні назви, але всі вони мають однакову уламкову боєголовку. Ту саму, що використовується в протикорабельній ракеті «Гарпун». Однак велика відмінність полягає в тому, що «Гарпун» вражає ціль на дозвуковій швидкості. ATACMS робить те саме на швидкостях, що наближуються до гіперзвукових. Це дозволяє успішно знищувати укріплені цілі. Максимальний радіус дії фугасних ракет – 300 кілометрів.
Усі типи ATACMS можна запускати з гусеничних реактивних систем залпового вогню M270 і колісних пускових установок високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS M142. Обидві стоять на озброєнні української армії.
Півтора року тому, на початку великого вторгнення росії, надання Україні касетних боєприпасів здавалося малоймовірним. Але це все ж таки сталося. США вже передали Силам оборони тисячі касетних артилерійських снарядів. Після тривалих дебатів в адміністрації Джо Байдена в липні цього року перші касетні снаряди надійшли до України. Ці боєприпаси розглядалися як допомога українським військовим в контрнаступальних діях. Вони мали прискорити подолання російських укріпрайонів на лінії зіткнення. Саме це дозволило переконати Білий дім, передати Україні касетні снаряди.
Деякі варіанти касетних боєприпасів ATACMS були перетворені на версії з фугасними боєголовками. Це наслідок суперечок щодо касетних боєприпасів, а також змін в загальновійськовій тактиці США. Але здатність України, вражати цілі касетними снарядами на відстані 300 кілометрів з реактивних систем, які є майже невразливими, буде величезною проблемою для російських військових.
Завдяки ATACMS Україна зможе вражати на великій відстані російські логістичні вузли та інфраструктурні об’єкти, наприклад, мости, а також укріплені командні пункти, які розташовані далеко від лінії фронту. А касетний варіант ракет ставить під велику загрозу парки транспортних засобів, склади боєприпасів, а особливо системи ППО та літаки.
Одна ракета с касетною боєголовкою несе близько 300 суббоєприпасів. Зону та щільність враження можна змінити за допомогою встановлення висоти викиду.
Суббоєприпас, що має назву М74, схожий на бейсбольний м’яч. Це дуже неприємна зброя. Він має сферичний уламково-фугасний заряд. Їх асиметричний дизайн також забезпечує обертання під час випуску. Коли він досягає 2400 обертів на хвилину, спрацьовує його запал. Сотні M74 майже одночасно перетворюються на хмару уламків і вибухових речовин, які вкривають землю. Зброя вважається високоефективною проти живої сили та легкоброньованих цілей.
По суті, пара ATACMS може бути випущена по російській авіабазі в Криму та інших окупованих територіях України й знищити всі літаки, які знаходяться на злітно-посадкових смугах. Все, що є вибухонебезпечним або легкозаймистим в зоні ураження, може вибухнути, створюючи значні вторинні ефекти. Це далеко не те саме, що атаки безпілотниками, які завдають удари по окремих літаках. Не кажучи вже про диверсійні групи, які мають фізично встановити вибухівку на свої цілі. Втрата повітряних сил від одного обстрілу ракетами ATACMS може бути безпрецедентною.
Протиповітряна оборона, особливо російські комплекси далекого радіусу дії С-300 і С-400, кількість яких дуже обмежена, а потреба на фронті в них дуже висока, піддаються неймовірному ризику бути повністю знищеними касетними ATACMS. Замість того, щоб атакувати радар або командну машину ракетою або безпілотником, що оснащені фугасною боєголовкою, один ATACMS засипає бомбами всю зону, де розміщений комплекс. Незахищений транспорт та делікатні компоненти датчиків будуть засипані уламками. Це буде не просто часткове пошкодження батареї, це буде повна або майже повна її втрата. І хоча російські системи ППО мають певні можливості боротьби з балістичними ракетами, ATACMS є важкою ціллю для оперативного знищення.
Це особливо актуально для поточних українських операцій в Криму, в яких Київ зосереджується на тому, щоб пробити парасольку російської протиповітряної оборони над півостровом, щоб полегшити атаки крилатими ракетами та безпілотниками по інших цілях. Наразі в рамках цих операцій було знищено щонайменше дві системи ЗРК С-400, що дозволило здійснити успішні атаки по важливих російських військових об’єктах в Криму. Наприклад, успішний удар Storm Shadow по штабу Чорноморського флоту та підводному човну і десантному кораблю в сухому доку.
Військові табори та склади боєприпасів також будуть піддаватися надзвичайному ризику ударів ATACMS, обладнаних касетними боєприпасами. Навіть сам Чорноморський флот може серйозно постраждати від касетних ATACMS.
Росія швартує свої кораблі близько один до одного. І хоча ракета не може потопити кілька кораблів одночасно, її касетні боєприпаси можуть пошкодити датчики суден та інші компоненти, спричинивши численні ураження, на усунення яких можуть знадобитися місяці. А можливі пожежі та інші пошкодження можуть призвести до повної втрати судна.
В інтерв’ю виданню The War Zone глава розвідки України генерал-лейтенант Кирило Буданов розповів, наскільки важливими можуть бути ATACMS для України. Він заявив наступне:
«Росіяни розміщують командні пункти та інші військові об’єкти за межами відстаней, де ми можемо їх уразити. Така ж ситуація з російською авіацією. А боротися з нею засобами ППО — це дуже дорого й неефективно. Авіацію треба знищувати на авіабазах».
З огляду на сказане, гострим залишається питання, коли саме та які модифікації ATACMS отримає Україна від США.
Схоже, що загалом президент США Джо Байден і його адміністрація не проти передати Україні певну кількість ракет ATACMS. Крига зрушила після кількох місяців суперечок, коли офіційні особи в США регулярно посилалися на відносно обмежену кількість цієї стратегічно важливої зброї в американських запасах, а також на побоювання ескалації з російського боку.
Нещодавно Дуглас Буш, помічник глави Пентагону з питань закупівель, заявив, що проблема з запасами буде значно полегшена завдяки придбанню нових ракет PrSM, які мають замінити ATACMS. Виробник PrSM – компанія Lockheed Martin – повідомила, що планує розпочати поставки нових ракет до кінця року.
Зі свого боку Вільям Лаплант, заступник міністра оборони США з питань закупівель, заявив, що поставки PrSM вже почалися.
Залишається питання, скільки і які варіанти ATACAMS можуть бути передані Україні. Ці ракети все ще виробляються, але американські військові припинили купувати нові зразки кілька років тому.
Протягом останніх двох десятиліть Lockheed Martin випустила ATACMS усіх варіантів близько 4 тисяч або близько того. Це включно з 600 ракетами, які збройні сили США використовували під час бойових дій в Перській затоці та Іраку. Також частина ракет була передана іншим країнам.
Загалом ATACMS виробляють з 1980-х років. Частину касетних ракет армія США переробила під фугасні через те, що їх термін придатності спливав та вони потребували модернізації.
Скільки касетних ATACMS залишилося в арсеналі армії США, невідомо. Якусь кількість подібних ракет було експортовано до Бахрейну, Греції, Південної Кореї та Туреччини, де їхній статус так само неясний.
Усе це вказує на наявність касетних ракет ATACMS, які можуть бути відправлені в Україну. Нехай навіть в обмеженій кількості. Але й фугасні ATACMS теж можуть бути дуже корисними для українських військових. Наприклад, для знищення таких логістичних цілей, як Керченський міст.