На пресконференції, що відбулася 20 травня у Києві президенту України Зеленському поставили всього чотири питання про армію та війну. Відповіді шокують.
В редакції склалося таке враження, що президент та його оточення живуть у якійсь інший країні. Ми дізналися, що окрім “Нормандського формату” та “домовитися з Путіним” в колоді Президента та його команди немає нічого, а що окупована частка Донбасу – це “нейтральна територія” з Росією. Там ще багато, тому наші аналітики все це ретельно відкоментували.
“Ну не вийшло, ну – прийде час, ну – багато так країн живуть”. Своє домашнє завдання колишній капітан КВВ, вочевидь, провалив. Читайте та переконайтеся. У тексті збережена фонетика оригіналу.
Почнемо з вступної промови
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Ми будуємо країну без війни. По цеглинах збираючи цей мир, ось що ми робимо. Ми розуміємо, що цей мир має бути міцний, назавжди, і це залежить від міцності нашої армії. І вона повинна бути міцна всюди, на суші, воді, і в повітрі, а зараз ми бачимо, що великі загрози і в кіберпросторі.
КОМЕНТАР
“Країну без війни” можна будувати тільки в мирний час. Україна знаходиться в стані неоголошеної, але фактичної війни з Росією. Частка нашої території анексована та окупована. В такому стані “країну без війни” можна створити тільки двома шляхами: або перемогою над загарбником або капітуляцією з визнанням наших втрат.
Про який саме з варіантів досягнення миру розповідає чинний президент? Що він цим, власне, хотів сказати? Загадка. Правда історичний приклад є. “Ні миру, ні війни, а армію розпустити” – саме таке пропонував Лев Троцький, коли більшовики в 1918 році укладали мир з Германією. За рахунок України, до речі…
Питання перше. Інтерфакс Україна, Інна Кардаш:
Пане Президенте, два роки тому Ви назвали припинення війни на Донбасі однім з головних своїх питань. На жаль, до кінця цю проблему поки що не вдалося вирішити. Чи сподіваєтеся Ви вирішити це питання до кінця своєї каденції, саме як, і чи не вважаєте ви російську паспортизацію окупованих територій саме їх фактичною анексією.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Так і є. Вирішення питання війни, деокупації наших територій… Все ж таки, ми віримо – тимчасово окупованих, а не назавжди. І я точно знаю, що так і буде, це пріоритетніше питання, і воно таким і залишається.
Я хотів би сказати, що це вже не пріоритет уже, що ми повернули, все додому, все в Україну, все під наш контроль. На жаль, це не відбувається. Дійсно, довго йде цей процес. І я навіть не знаю з чого почати – з планів, з ідей, з Normandie – у вас таке широке питання – пріоритетом залишається…
До речі, вчора, наприклад, у мене була зустріч у відеоформаті, знов, Тристоронньої контактної групи, постійно зустрічаються, не зважаючи на «ковід». Да, через «ковід» дійсно ускладнИлась… усклАднилась ситуація з тим, щоби зустрілися лідери в Нормандському форматі, тому тут немає просунення вперед.
Ааа… тим не менш, вчора зустрічались і нарешті домовилися про відкриття КПВВ. Це дуже важливо. Це не найголовніша, але одне з головних питань, це має великий гуманітарний аспект. Нарешті, домовились. У нас був серйозний крок!
Домовилися про припинення сталого вогню, і ви знаєте прекрасно ситуацію, що десь сім, шість-сім місяців поспіль була більш менш стабілізована, стабільна ситуація. Ну, точно, ми маємо цифри у десять разів в порівнянні з іншими періодами була зменшена кількість пострілів, поранень, і найголовніше – в десять разів зменшено смертей.
КОМЕНТАР
Питання деокупації територий у Зеленського, за його словами, “в приоритеті”. Але він говорить не про посилення армії, бойового та економічного потенціалу України, не про всуп в НАТО, а про переговори у “Нормандському форматі”, які почав не він, та які дискредитували себе ще за попередньою каденцією.
Як найбільше своє досягнення у справі “завершення війни” Зеленській назвав відкриття контрольних пунктів на адміністративному кордоні окупованих територій. Чи усвідомлює президент хибність свого світогляду?
Щодо припинення вогню та “зменшення смертей в десять разів” – президент просто каже неправду. Кожен день ОБСЄ фіксує понад сто порушень, майже кожен день укаїнські війська несуть втрати, але про це ані слова.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Я щодня думаю про це, повірте, я знаю точно, я знаю, що сьогодні 5 тисяч захворіло на «ковід», 16 тисяч одужало, і сьогодні жодного летального випадку. Я слідкую за цим щодня, щодня спілкуюсь. І доповідь. Наприклад, сьогодні в мене буде ще одна доповідь Хомчака. Це відбувається постійно.
А.. Що далі? Далі – декілька напрямків. Ми розуміємо, що ми будемо йти далі в Нормандському форматі, у мене була зустріч з президентом Макроном, на відео був формат доєднання канцлера Німеччини Ангєли Меркель, я відчуваю їх підтримку, вважаю, що вони повинні підтримати сильніше. Вони знають мою думку, я дуже відкритий з ними, я вважаю, що вони останнім часом трішки послаблюють свої позиції.
КОМЕНТАР
Далі відповідь починає втрачати зв’язність та логіку. При чому тут Ковід та що саме є у щоденних доповідях головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака – незрозуміло.
Далі Зеленський говорить про те що для нього головний напрямок це підтримка з боку Меркель та Макрона. Але саме ці країни мало того, що активно співпрацюють з Росією, в тому числі й у воєнно-технічній сфері, фактично відмовляються надавати Україні будь-яку військову допомогу, на відміну від США, Британії та Канади. Але про це ані чичирк!
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
А… щодо Росії… Це і пов’язано, з одного боку, з економічною ситуацією, це і пов’язано з тиском внутрі їх країн і бізнесу на них щодо санкцій, це і пов’язано, наприклад, ее… у Німеччині пов’язано також і з тим, що також є економічний тиск, через санкційну політику щодо Північного потоку – 2. Складний, дуже складний вибір, але поки що я знаю, що вони підтримують Україну, зараз є узгоджені кластери щодо припинення війни, кластери між Німеччиною і Францією, немає узгодження з російської сторони.
Тому, наскільки вам відомо, я запропонував зустріч з президентом Російської Федерації в будь-якій… (подають філіжанку) … за що це? Чай? А людям? Ні, заберіть, так нечесно. Дякую! Да. Достатньо, дякую! І тому, да, запропонував у будь-якому місці нашого Донбасу, а… президент Російської Федерації, напевно ви бачили, впевнений, що чули, запропонував зустріч в Москві, але традиційно, в таких ситуаціях конфлікту зустрічаються або в одній… в одному з місць конфлікту, або на.. на нейтральній, на нейтральній території. Разпочато, скажу вам так, відверто, разпочато размова між Офісом Президента України і, ее, Російською Федерацією.
КОМЕНТАР
З цієї частини відповіді стає зрозуміло, що Зеленській, як в 2019 і в 2020 роках все ще вважає, що розв’язання всіх проблем – це домовитися особисто з Путіним.
Фраза “кластери між Німеччиною і Францією” це, мабуть, саме і є той евфемізм, що ховає простий факт – власні економічні інтереси для цих країн пріоритетніше, ніж безпека та суверенність України.
Надалі – дуже небезпечний маркер. Окупований Донбас, де Зеленській нещодавно запропонував зустрітися з Путіним, він, явно оговорюючись, називає “нейтральною територією”. Державний діяч, політик не повинен такого допускати навіть теоретично, тому що такі промови аналізують спеціалісти у всьому світі і кожна обмовка тут має величезне значення. Саме на підставі такої аналітики приймаються ключові рішення. У нашому випадку, таким рішенням з боку Росії може бути , наприклад, “Президент України хибно усвідомлює геополітичні реалії, а тому “непокірна колонія” є легкою здобиччю”.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Друга частина Вашого питання, чи завершимо ми війну, точно віримо, да? Так ви сказали? До кінця каденції Ви сказали, так? Вас не чути, вибачте.
Можно я вазьму? (бере мікрофон) Хіхі. Друге питання було – чи вважаєте Ви російську паспортизацію… тимчасово окупованих територій… …фактичною анексією.
Це точно перший крок, бо теж саме відбувалось колись в Криму. Кримчанам роздавали російські паспорти. І це велика проблема. Дякую.
КОМЕНТАР
Зеленський вже явно втомився і погано контролює себе. Тому, мабуть, озвучує ті думки, які він оговорює у своєму “ближньому колі”.
Погодившись з тим, що паспортизація це перший крок анексії, президент фактично з цим погоджується. І знов ані слова про те що, свої землі ми повинні захищати і повертати.
Питання друге. KyivPost, Олексій Сорокін
Хотів спитати, півтора роки тому Ви казали, якщо за рік Путін не піде на поступки, якщо не буде якихось домовленостей, то у вас буде «план Б» – через рік. Пройшло півтори. Сто тисяч військових Росії на кордоні, у Криму, також кожен тиждень гинуть українські війська. Який «план Б»? Дякую.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Кхгхкхм. Ну, по-перше, ми не закрили ще… ее…ме.. питання, дякую Вам за запитання, по питанню «плану А», і через «ковід» – ніхто не думав! Це, дійсно, зупинились будь-які наші зустрічі у Нормандському форматі. Що, чому не зупиняємо Нормандський формат, пото… тому що іншого майданчику поки що немає. Я виступаю за дійсно паралельну розмову, ее, ще, пряму розмову з президентом Російської Федерації, я вважаю, що це ми зробили вчасно, дуже серйозна, патужна, і це зупинила деякі речі. Ее. Щодо, ее, Нормандського, мм, щодо, ее, кількості людей, імовірність ескалації, вона завжди присутня, тому так, ризикувати, просто сказати «давайте забудемо про «план А», давайте йти по «плану Б»», зараз складна ситуація.
КОМЕНТАР
Тобто:
а) ніякого плану 2 «Б» у Зеленського немає і не було
б) процесу повертання окупованих территорий за його версією заважає Ковід. Але у Росії та ж сама проблема! Чи це не шанс, яким можна було б скористуватися?
Але ні, ніяких планів і ідей, окрім “Нормандського формату”, вочевидь, ми не чуємо…
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Трідцять, трідцять п’ять тисяч знаходиться в Криму, Ви прекрасно знаєте, на Донбасі теж біля тридцяти п’яти тисяч, включаючи три тиссі російського контінгєнта, і, плюс, уздовж кардону ми бачимо там сорок сім – вісімдесят тисяч, воно по-різному, в різні моменти, і ця кількість зростає і зменшується. Ми бачимо зараз, аа, дуже повільний ее.., дуже повільне зменшення кількості аа, військових, аа, Російської Федерації, вони відходять дуже-дуже повільно, ми бачимо поки що три с половиною тисячі в Криму, і все! Всі інші, на жаль, на місці. Серйозна ситуація! І я думаю, що така напруга, вона може бути до кінця, ее, навчань, ее, військових, як мінімум до вересня місяця. Що ще дуже важливо,
Ви ж згодні, що 27 липня, аа, коли почався режим припинення вогню, за той час, за сім місяців, коли працював той режим, ну зменшилась в рази кількість людей, які, ее, загинули, і кількість поранених. Я вважаю, що це дуже важливо, не треба втрачати діалог. Більше того, наші європейські партнери повністю , ем.., аа, підтримують Нормандський формат, і не бачать альтернативи. Я вважаю, що окрім Нормандського формату, буде пряма розмова з президентом Расійської Федерації, а окрім прямої розмови з президентом Російської Федерації я бачу ще формат залучення ще Спалучених штатів Америки в цю дискусію. В якому форматі – поки що не готовий про це говорити.
КОМЕНТАР
Вочевидь у президента в голові каша з цифр і фактів , яка перевершує його аналітичні здібності. Верховний головнокомандувач повинен оперувати цифрами, фактами та серйозною інформацією. Ми ж почули серію яких-ось непевних цифр.
І знов , вже втрете він повертається як у КВНі до домашніх заготовок: “Нормадській формат”, “Зменшення обстрілів”, “Треба домовлятися з Путіним.
Про діалог з Путіним Зеленський повторює знову і знову. Вірогідно, це все ж щось особисте. Виглядає так, що для Зеленського саме факт очної зустрічі с кремлівскім диктатором є настіліки статусною подіїею, що таке прагнення затьмарює політичні реалії та здоровий глузд.
Весь досвід говорить, що ніяка зустріч з Путіним не приведе ні до якого результату, якщо не погоджуватися на його умови.
Щодо участі в перемовинах в “форматах” США – Зеленський не може не розуміти, що Москва цього не допустить в жодному разі. Тому який сенс про це говорити?
Олексій Сорокін:
Уточнення. Аа, чи вважаєте Ви, що взагалі можна домовитись з Путіним, і чи можливо припинити війну, поки Путін – президент Росії?
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
У нас немає шансу з Вами, іншого. Ми повинні припинити війну зараз, коли президент Путін – президент Російської Федерації. Я дуже цього хочу. Я в це вірю.
КОМЕНТАР
Природне питання. Чому саме зараз “при Путині” ми повинні домовлятися з агресором? Всім відомо, що після зміни диктатора будь-яка країна впадає в стан політичної та, як правило, економічної кризи. Тому якраз таке прагнення “говорити з Путіним” підтверджує попредене припущення – Зеленському найважливіше війти в історію як людина “що говорила з Путіним”…
Питання трете. Gazeta Wyborcza:
…А що Ви думаєте, взагалі, про Президента Росії Владіміра Путіна після того, як ви зустрічалися з ним у Парижу, і після того, що відбулося через цей період з Парижа, тобто ви не могли ся зустріти, ми бачили загострення, між Україною і, еее, Росією, не тільки між Україною і Росією, а й між Росією і Заходом.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Дякую Вам за запитання. У мене часу немає думати про президента Російської Федерації Володимира Путіна. Я думаю тільки про зустріч в тому чи іншому форматі, яка може приблизити нас до закінчення війни. Тому я дуже обережно відношусь до характеристик президента Російської Федерації, тому що у мене, у мене проста позиція – якщо тими чи іншими словами, просто словами, просто закликами, які ні до чого не призводять ми будемо, ее, збільшувати можливість ескалації, я потім собі це не пробачу. Для мене пріоритет – закінчити війну, а потім вже поговоримо, що про кого я відверто думаю. Дякую.
КОМЕНТАР
В попередніх відповідях Зеленській декілька разів повторював, що найдієвішою своєю стратегією він вважає “персональній діалог” з Путіним. А тут неочікувано заявляє, що характеристики Путіна його не хвилюють.
Це дуже яскрава характеритика самого Зеленського як переговірника, дипломата та політика. Навіть підприємець, що веде переговори про аренду лотка, завжди ретельно вивчає свого візаві, що казати про голову держави, яка воює! Тому така фраза свідчить або про повний непрофесіоналізм Зеленського як політика, або про його зухвалість та самовпевненість.
Телеканал «Дом», Олексій Мацука:
Пане Президент, … Ви сьогодні сказали щодо того, що, імовірно, буде референдум, також Ви сказали що імовірно, по Донбасу, Ви, як Гарант Конституції, не зробите так, щоб була якась зрада по, я так зрозумів, референдуму, чи якесь таке питання було, яке б зраду ніби несло, так? А власне, цікаво, як Ви вважаєте, напруження ситуації на Сході – ймовірне – це для нас зрада чи перемога буде? Дякую.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Дякую. Ааа… Ви знаєте, аа, я дуже багато на цю тему, ее, думаю, спілкуючись з ікспертами зі своєї команди, з людьми, які проходили війни, і не одну, і які люди вирішували такі складні питання.
І наш кейс – один із найскладніших, його не можна порівнювати з багатьма світовими кейсами, він дійсно один з найскладніших. У нас, ах, шахова партія, в якій ви одразу, одразу, незважаючи на те, що ви білі, ви одразу були з половиною фігур. Без багатьох… речей, які мені б дуже допомогли, повірте мені, і дійсно, 99 відсотків залежать від Російської Федерації. Я не знаю, чи можуть вони цим пишатися, або навпаки, але це так є. І оце питання про заморозку конфлікту, це той один відсоток, про який я Вам говорю відверто, за який зачепився я.
КОМЕНТАР
Щодо експертів президентської команди. Відомо, що в його оточені немає військових, які займали високі командні посади під час АТО. І яку саме “не одну війну” він мав на увазі? Другу світову, або радянську окупацію Афганістану? Вочевидь, ця фраза була використана “для солідності”, без розуміння її суті.
“Кейс”, “шахва партія” – це теж з “домашніх завдань”, терміни, які кумедно звучать з вуст людини, яка не освоїла за два роки навіть політичні нарди…
Визнання, що ми повністю залежимо від Россійської Федерації, редакція не розділяє. Як його не розділяє військове та політичне керівництво країни, що зупинило російську навалу в 2014-2015 роках.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Це один відсоток. І я їм живу, іду вперед, поруч зі мною це робить, багато робить, Андрій Єрмак. Багато робить! Віддаючи сили, повністю віддавши, до речі, свою репутацію.
Не хочу сказати, до речі, говорити, через що, через кого, навіщо, це велика війна, велика інформаційна війна. Кхф. Тому, ми чіпляємось за цей відсоток. Повірте, дуже сильно, щоб не заморозити конфлікт. Бо простіше, вважаю, простіше – заморозити, ми це розуміємо, в цьому не буде зради, все буде нармально, це буде нармально палітично, ну, не вийшло, ну – прийде час, ну – багато так країн живуть.
Я не боюсь питань, не боюсь гарячі голови, які щось кричать, на жаль, їх підштовхують різними кроками ті чи інші політичні діячі. Я нічого цього не боюсь. До речі, я в принципі зараз знаходжу.. знаходжусь в такому відчутті, що я точно розумію, що я роблю. Нічого не боюсь. Знаю, куди йду. Знаю, для чого. Мене не цікавить, що десь хтось, я не обертаюсь. Тільки вперед. Цією вірою живу. Дякую.
КОМЕНТАР
Незважаючи на заплутаність думки, зміст цього спічу зрозумілий. Заленський намагається донести до журналістів, що Єрмака він “не здасть” попри всі обвинувачення у корупції та співпраці з ворогом.
І надалі ключове “ну не вийшло, ну – прийде час, ну – багато так країн живуть”, тобто Зеленський розраховує на те, що все якось само обійдеться…
Заключна частина спічу – це відчайдушний крик, мантра щоб заспокоїти себе самого. Не боюся, не боюся, я знаю що роблю, повторює раз від разу Зеленський. Але всі його відповіді свідчать про діаметрально протилежне…