Огляд останніх новин з джерел з усього світу про триваючу війну між Росією та Україною.
Політичні події
На початку цього тижня Європейський Союз перерахував Києву 4,5 мільярди євро для підтримки державного бюджету країни. До 2027 року Україна може отримати до 50 мільярдів євро в рамках програми, відомої як Український фонд.
Україна продовжує підсилювати свої внутрішні виробничі можливості для підтримки військових дій. Прем’єр-міністр України заявив, що виробництво внутрішньої зброї зросло втричі у 2023 році і може збільшитися у шість разів у 2024 році. Українські компанії працюють над виробництвом таких предметів, як дрони, артилерійські снаряди та безпілотні морські судна.
Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков у п’ятницю назвав тривалий конфлікт війною, відмовившись від терміну “спеціальна військова операція”, який Москва використовувала після початку інвазії у лютому 2022 року.
Військова допомога Україні
Європейський Союз планує використати відсотки, отримані від заморожених російських активів, для закупівлі зброї для України. Блокуються приблизно 200 мільярдів євро ($218 мільярдів) залишків російського центрального банку, які можуть згенерувати до 3 мільярдів євро на рік. Лідери ЄС можуть офіційно затвердити цей план на саміті на цьому тижні.
Інспектор-генерал США запустив веб-сайт, щоб інформувати американських громадян про нагляд за зброєю, наданою Україні. Цей крок до прозорості прийшов в час, коли великий додатковий запит на додаткові витрати, який включає мільярди доларів для України, залишається заблокованим в Конгресі.
Польща та Німеччина оголосили про створення коаліції бронетехніки для України, яка офіційно розпочне свою роботу наступного тижня. Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив ЗМІ, що до ініціативи вже приєдналися кілька інших країн, зокрема Великобританія, Італія та Швеція.
Чехія переглядає світові запаси артилерійських снарядів, які можуть бути надані Україні, і вже оголосила про знаходження до 800 тисяч снарядів за межами ЄС. За даними видання The Wall Street Journal, на цьому тижні було знайдено ще 700 тисяч снарядів, які можна було б придбати для України, якщо з’явиться фінансування.
Фінляндія обіцяла 30 мільйонів євро на підтримку чеської ініціативи, заявив міністр оборони країни вівторок. Словенія також надасть фінансову допомогу.
Берлін надішле Україні ще 500 мільйонів євро військової допомоги, повідомив німецький міністр оборони Боріс Пісторіус на цьому тижні. Пакет буде включати 10 тисяч артилерійських снарядів, взятих з запасів Німецької армії. Пісторіус зазначив, що Німеччина також готова сплатити за 180 тисяч снарядів у рамках чеської ініціативи.
Естонія повідомила про поставку артилерійських снарядів калібру 155 мм та іншої допомоги на суму 20 мільйонів євро в четвер.
Іспанія передасть Україні 19 основних бойових танків Leopard 2A4 цього року, розділені на дві партії. Половина буде доставлена у червні, а інша частина – у вересні.
Україна почала отримувати бронеавтомобілі M1117 Armored Security Vehicles. Вашингтон обіцяв 250 таких транспортних засобів у листопаді 2022 року, але для їх доставки потрібно було провести ремонт.
Оновлення на полі бою
Українська армія використовує сотні одноразових дронів для атак на нафтогазову промисловість Росії. За цей рік Україна може здійснити до 12 атак на російські нафтогазові підприємства. Росія має 31 нафтогазову рафінерію, більшість з них знаходяться на заході країни. Київ використовував дрони UJ-26 Beavers та радянські безпілотні літальні апарати TU-141 в цих атаках. Загальна кількість використаних дронів невідома.
У п’ятницю The Financial Times повідомив, що ці атаки на енергетичну промисловість Росії викликали тихий протест з боку США, яка попереджала Київ про наслідки таких атак у вигляді зростання цін на нафту та можливих протиударів, які можуть вдарити по інфраструктурі України.
Президент Росії Володимир Путін заявив, що планує створити буферну зону на кордоні з Україною для захисту від ракетних та дронових атак з боку України, а також від земних наступів.
Міністр оборони Сергій Шойгу наголосив в понеділок, що Росія повинна вжити додаткові заходи для покращення захисту Чорноморського флоту. Кораблі та підводні човни цього флоту були сильно заціленими українськими дронами та ракетами протягом цілого конфлікту.
У вихідні в невідомого походження дрон вдарив у виведений з експлуатації транспортний вертоліт Мі-8 в Придністров’ї, регіоні Молдови, який прилягає до кордону з Україною. Представники влади в регіоні, який підтримується Росією