Словаччина, розділена через війну в Україні, голосує за президента – The Times of India

Словаччина, розділена через війну в Україні, голосує за президента – The Times of India

БРАТИСЛАВА: У суботу Словакія проведе перший тур президентських виборів, який стане битвою між російськи-нахиленим правлячим табором країни та кандидатом, підтриманим опозицією, що підтримує Україну.
Спікер парламенту Петер Пеллегріні та ліберальний колишній міністр закордонних справ Іван Корцок є основними фаворитами серед дев’яти претендентів.
Пеллегріні підтримує популістський прем’єр-міністр Роберт Фіцо, який ставив під сумнів суверенітет України серед інших запальних коментарів про вторгнення Росії.
Корцок є наполегливим прихильником України і має подібні погляди до заступаючої президентки Зузани Чапутової, критика уряду, яка вирішила не балотуватися на другий термін.
Останні опитування громадської думки показали напружену боротьбу за пост президента країни, яка є членом НАТО та ЄС і населення якої становить 5,4 мільйона осіб.
Опитування агентства Ipsos вказує на те, що Пеллегріні, колишній прем’єр-міністр, зміг би отримати 37 відсотків голосів, тоді як Корцок отримав би 36 відсотків.
Виборчі дільниці будуть відкриті протягом 15 годин починаючи з 7:00 (06:00 за Гринвічем). Але оскільки ніхто не очікує отримати необхідні 50 відсотків голосів для перемоги у суботу, Пеллегріні та Корцок очікують спору у другому турі, який відбудеться 6 квітня.
«Стиль Орбана»Аналітики передбачають, що президент, підтриманий Фіцо, може далі зміцнити антиукраїнську зовнішню політику, щоб нагадувати політику угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана.
«Якщо Пеллегріні переможе, Словакія може піти шляхом «Орбана»», – заявив АФП Томаш Козяк, політичний аналітик зі Словацького міжнародного бізнесу, ISM Словакія.
Угорщина все більше уходить у конфлікт з лідерством Європейського Союзу, часто критикують за питання правової держави і заважають зусиллям блоку допомогти Україні.
«У випадку Корцока, прозахідна орієнтація абсолютно очевидна. Його ставлення до Росії буде непримиренним», – заявив Козяк.
Війна в сусідній Україні з лютого 2012 року стала предметом виборчої кампанії, яка поділила словаків.
«Словацька політична сцена поділена між тими, хто підтримує продовження війни за будь-яку ціну, та тими, хто вимагає початку мирних переговорів», – заявив Пеллегріні для AFP.
«Я відношуся до останніх», – сказав він.
Табір, підтримуючий Україну
Багаторічний союзник Фіцо висловив Пеллегріні на різні посади, в тому числі спікера парламенту та міністра освіти.
48-річний став главою уряду після того, як Фіцо був знесений з посади прем’єр-міністра в 2018 році після вбивства журналіста Яна Куцяка та його нареченої.
Подвійне вбивство спричинило масові мітинги, які призвели до відставки Фіцо, оскільки Куцяк працював над зв’язками між італійською мафією та партією Фіцо Smer-SD.
Корцок – це дипломат, який представляв Словаччину у Сполучених Штатах, Німеччині та Швейцарії. 59-річний критикував заклики Фіцо переговорити з Москвою.
«Російська Федерація зневажила міжнародне право… Я не думаю, що Україна повинна віддати частину своєї території для досягнення миру», – заявив він для AFP.
«Перша передумова для того, щоб ми могли говорити про мирне врегулювання цієї війни – це те, що російські ракети перестануть бомбити українські школи та лікарні».
У фінальній президентській дебаті обидва кандидати врізалися у питанні України, з Пеллегріні закликаючи «негайне припинення вогню та відкриття мирних переговорів».
«Мир не може означати капітуляцію», – відповів Корцок, додавши, що мир може настати «негайно» за умови відведення російських військ.
«Російська губернія»
Хоча Корцок балотується як незалежний кандидат, його підтримують опозиційні партії, які вважають, що перемога Пеллегріні відкриє шлях для президентських помилувань урядових союзників, визнаних винними у корупції.
«Я проголосую за Корцока, оскільки для мене Пеллегріні є ще менш прийнятним, ніж Фіцо, і це щось значить», – сказала виборецька Марта Демчакова з Братислави.
«Я не хочу бачити, як мої діти та онуки виростатимуть у російській губернії», – заявила 66-річна пенсіонерка для AFP.
Асистентка магазину Катаріна Подманіцка, 46-річна з Зборова, сказала, що очікує, що Пеллегріні буде захисником звичайних людей.
«Я знаю, що він бореться за нас, за Словаччину», – заявила вона для AFP.
Хоча посада в основному символічна, президент Словаччини ратифікує міжнародні договори, призначає вищих суддів та є головнокомандувачем Збройних сил.
Глава держави також може ветувати закони, приняті парламентом.
Серед інших президентських претендентів – колишній голова Верховного суду Стефан Гарабін, колишній депутат від крайньої правиці Мар’ян Котлеба та колишній прем’єр-міністр із боротьби з корупцією Ігор Матович.