«Уявіть собі, якби прорвало хоча б одну дамбу»: російсько-українська енергетична війна загострюється

«Уявіть собі, якби прорвало хоча б одну дамбу»: російсько-українська енергетична війна загострюється

Олена Розумовська знаходиться на межі зриву.

У її двокімнатній квартирі в багатоквартирному будинку радянської епохи немає електроенергії або водопостачання, а центральне опалення було вимкнено після того, як російські дрони та ракети обстріляли Харків, друге за розміром місто України, у п’ятницю.
Продовжуючи читати список з 4 елементівсписок 1 з 4список 2 з 4список 3 з 4список 4 з 4кінець списку
“Це невитримувано, неможливо. Я хочу завищити від безнадії”, – розповіла 33-річна жінка, чий чоловік Михайло бореться проти російських сил на півдні України, по телефону Al Jazeera.

Зовнішня температура в Харкові практично не піднімалася вище точки замерзання в п’ятницю, на вулиці йшов холодний дощ, а її будинок “втрачав тепло”, – повідомила вона.

Зранку вона стрибнула з ліжка, почувши удар потужного вибуху. Більше десятка важких, жахливих вибухів наступали, поки вона ховалася в холодному підвалі зі своїми двома дітьми – семирічним Богданом та чотирирічною Роксаною.

Діти були “істеричними”, тому що їм довелося залишити свою сиамську кішку. Їхній улюбленець, на ім’я Моня, не хотів вийти з-під дивана.

Те, що збурювало її і мільйони українців, це масштаб бомбардування, яке стало найбільшим ударом по енергетичній інфраструктурі їх країни з початку війни у 2022 році.

“Мета – не тільки знищити, але спробувати ще раз, як минулого року, спричинити масштабну аварію енергетичної інфраструктури”, – написав міністр енергетики Герман Галушченко на Facebook.

Взимку 2022-2023 років Москва перейшла до масштабних обстрілів, які націлені на енергетичну інфраструктуру та цивільні об’єкти, після того, як зрозуміла, що її блискавична військова кампанія з метою захоплення всієї України не вдалася.

Атаки у п’ятницю за допомогою близько 60 дронів та 90 ракет вбили щонайменше двох людей, поранили кілька десятків, ударили по найбільшій греблі України та перервали постачання електроенергії на російсько-окуповану Запорізьку атомну станцію, повідомили посадовці.

(Al Jazeera)Президент України Володимир Зеленський висміяв Захід за кількамісячні затримки у наданні військової допомоги.

“Російські ракети не мають затримок, на відміну від пакетів допомоги для України. Дрони ‘Шахед’ іранського виробництва не мають нерішучості, на відміну від деяких політиків. Важливо розуміти вартість затримок та відкладених рішень”, – написав він на X, раніше відомому як Twitter.

Енергоатом, головне ядерне агентство України, заявило, що Запорізька станція “на межі знеструмлення”, оскільки удар відключив основну лінію електропередачі.

Росія захопила цю станцію у березні 2022 року, але не змогла перенаправити свій електричний потік до енергетично голодного Криму.

Реактори станції були вимкнені, але для їх охолодження та запобігання плавленню зливків уранового палива потрібне постійне постачання електроенергії.

Впродовж кількох годин обірвану лінію знову підключили, повідомив джерело в Енергоатомі Al Jazeera.

“Це головна лінія електропередачі. Є ще й резервна, але якщо залишиться тільки вона, існує ризик знеструмлення”, – сказав джерело.

Атака у п’ятницю була другою за два дні – зміна тактики, оскільки Москва “шукає максимально ефективні способи досягнення своїх цілей”, – заявила речниця Міністерства оборони Наталія Гуменюк.

“Ми шукаємо ефективні засоби для протидії їм – а вони шукають способи тиску та тероризму”, – сказала вона у телевізійних заявах.

“Важко пригадати дві атаки в два дні підряд. Але таку атаку було очікувано після виборів [президента] у Росії”, які відбулися 15-17 березня, – сказала вона.

Деякі аналітики не погоджуються з її оцінкою.

Немає зміни тактики, а російські атаки – “це звичайна справа”, – заявив Ніколай Митрохін з університету Бремена в Німеччині Al Jazeera.

Це помста за ряд успішних ударів українських військ всередині Росії, сказав він.

У останні тижні проросійські батальйони російських націоналістів повторно атакували західні регіони Росії Бєлгород та Курськ на кордоні з Україною.

Вони отримали підтримку від руйнівних українських ударів дронами та ракетами по Бєлгороду.

У середу нові передові українські дрони досягли ключового аеродрому в Волзькому регіоні Росії, який використовується стратегічними бомбардувальниками для запуску ракет по Україні.

Москва заявила, що її сили збили дрони, але Митрохін сказав, що атака була “очевидно успішною”.

Більшість атак дронами та ракетами знищили або пошкодили енергетичну інфраструктуру Росії в останні місяці.