Завдяки українським воїнам, США почали кардинально змінювати уявлення про сучасну армію. Як стверджує провідне військове видання Defense News, американське військове керівництво з увагою поставилось до навичок, які накопичили Сили Оборони України під час війни з росією. Зокрема, Пентагон почав наново розробляти концепцію артилерійського бою, системи захисту від безпілотників та архітектуру командних пунктів. «Військовий Кур’єр» публікує повний переклад публікації Defense News про те, як досвід ЗСУ вплинув на зміни у американській армії.
З моменту, коли у лютому 2022 року росія напала на Україну, армія США дуже уважно спостерігала за перебігом подій на полі бою. Отриманий досвід призвів до того що американським відомствам довелося міняти свої підходи до військової справи, а також змінювати плани закупівель озброєння. Змінився й американський підхід до модернізації броньованої техніки — враховувати довелося український досвід протистоянню дронам-камікадзе.
В інтерв’ю виданню Defence News начальник штабу армії США генерал Ренді Джордж змушений був визнати, що характер сучасної війни швидко змінюється:
«Помітні зміни почалися останні декілька років через війну в Україні. І я думаю, що ці зміни відбуватимуться надалі дуже швидкими темпами. І ми маємо це враховувати», – відзначив Джордж.
Генерал Джеймс Рейні, який очолює Командування перспективних розробок сухопутних військ США, сказав, що армії доведеться змінювати свою артилерійську концепцію ведення бою відповідно до того, що зараз відбувається на фронтах російсько-української війни.
«В Україні зараз використовується високоточна зброя, передові технології, але найголовнішу роль відіграє звичайна артилерія з фугасними снарядами», — сказав генерал Рейні.
Він додав, що армія США планує розробити нову концепцію артилерійського вогню, спираючись на український досвід. Україна щодня веде важкі артилерійські бої, при цьому використовуючи, як американську зброю, так і зброю інших західних союзників. Це – різноманітні установки, включаючи мобільні реактивні системи, типу HIMARS, а також мільйони різноманітних боєприпасів. Саме «Хаймарси» президент України Володимир Зеленський назвав головною зброєю, яка дозволила звільнити значні території від російської окупації.
Війна в Україні показала, що артилерія лишається критично важливою. Таку думку висловив генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес, який раніше очолював армію США у Європі. За його словами, необхідний багаторівневий підхід до артилерії, який буде враховувати, як роботу ствольної буксированої артилерії, так і мобільні реактивні системи залпового вогню. Це дозволить ефективно вражати цілі на різних дистанціях.
Нова стратегія враховуватиме нові технології для покращення традиційних артилерійських систем. Наприклад, нові види пального для реактивних снарядів, які дозволять гарматам середнього радіуса дії стріляти на рівні більш просунутих систем.
Документ також врахує роль автоматизації, такої як: автомати заряджання боєприпасів. Американська армія вже почала експериментувати з такими технологіями, як автозаряджання, що дозволяє зменшувати навантаження на операторів артилерії та покращують швидкість стрільби.
Дуглас Буш, начальник відділу закупівель армії США, у вересні заявив Defense News, що у своїй роботі він буде спиратися на нову стратегію контрбатарейної боротьби, яка враховуватиме нові вимоги щодо гармат підвищеної дальності.
«Нова стратегія передбачає комбінований підхід. Вона враховуватиме, у яких випадках потрібна буксирована, колісна чи гусенична артилерія. Та що ми можемо зробити з боєприпасами, щоб збільшити дальність пострілів», – зазначив Буш.
Зараз США розробляють артилерійську систему підвищеної дальності на шасі Paladin Integrated Management. Але американське командування також розглядає доступні на ринку 155-міліметрові мобільні гаубиці, які дозволять армії США покращити дальність та швидкість стрільби. Військові оцінили пропозиції щонайменш чотирьох іноземних компаній. Але остаточний вибір ще не зробили. Проте, використання гаубиць на полі бою в Україні може допомогти армії США зробити остаточний вибір.
«Деякі з наших союзників по НАТО мають справді хороші комплексні рішення, у яких ми зацікавлені», — зазначив генерал Рейні.
Нещодавно Дуглас Буш відвідав 18-й повітряно-десантний корпус армії США, який робить ставку на буксировану артилерію, тому що її можна транспортувати навіть гелікоптерами. Але такі рішення, зазначив чиновник, підходять не всім підрозділам. Він наголосив, що нова стратегія передбачає переосмислений підхід до мобільної гаубиці.
«Якщо ми все ж таки розглядаємо покупку готових рішень, то у нас є декілька варіантів. Ми можемо взяти готову іноземну систему, а не створювати свою з нуля», – відзначив Буш.
Але, на його думку, головна ідея полягає у тому, що військовим все ще потрібна артилерія. На полі бою – це “вбивця №1”, про що свідчить війна в Україні.
Новий погляд на модернізацію танків
У вересні армія США, спостерігаючи за тим, як дрони-камікадзе знищують танки в Україні, вирішила скасувати свій план модернізації танка M1 Abrams і розробити новий варіант: M1E3.
«Війна в Україні підкреслила критичну потребу в інтегрованому захисті для солдатів», – зазначив Гленн Дін, генерал-майор, керівник програми наземних бойових систем армії США.
Зі свого боку Ходжес зазначив, що танк Abrams вже занадто важкий. Робити його ще важчим — це не вихід. Частково проблему ваги танка вирішить нова програма модернізації. І це важливо, адже чим легше танк, тим простіше підбиту машину забрати з поля бою.
Нова конструкція Abrams також дозволить інтегрувати нові можливості активного захисту, включаючи захист від атак дронів-камікадзе.
Україна вже отримала перші танки Abrams. Тож зовсім скоро армія США зможе дізнатися, яких модернізацій ще потребує ця машина.
Нещодавно міністр армії США Крістін Вормут заявила, що «Абрамс» залишається актуальною технікою. А заяви про те, що епоха танків у минулому, були передчасними. Дійсно, за деякими даними, у перші два місяці війни росія втратила близько 400 танків. Тож постало питання, чи не занадто громіздкі танки для сучасного бою.
Вормут визнала, що снаряди, які можуть вразити танк за допомогою дрона, лишаються великою проблемою. Але США працюють над захистом від подібних загроз.
«Ми маємо стати найкращими у захисті танків від загроз з неба. І зараз ми над цим працюємо», – відзначив зі свого боку Рейні.
Армія США давно зосереджена на поліпшеному захисті Abrams. Але минулі нововведення призводили до збільшення ваги танку, що впливає на його маневреність.
Підвищена мобільність
Армія США вже давно звикла до командних пунктів, які являють собою сучасні намети з кондиціонерами та генераторами. Але військове керівництво змушено було визнати, що ці пункти мають бути зменшені, як за розміром, так і з точки зору теплового сліду, який вони лишають.
Проте війна в Україні змусила американське командування піти ще далі.
«Дні, коли ми розгортали цілий центр тактичних операцій, у минулому. Ми маємо переміщуватися за лічені хвилини. Та вміти приймати рішення на ходу», – сказав Джордж.
Він також зазначив, що війна в Україні довела, що командування повинно мати мобільну архітектуру та швидко підлаштовуватися під обставини. Як приклад начальник штабу армії США згадав про навчання одного з підрозділів, який покладався лише на п’ять бойових машин Stryker і 35 осіб, щоб забезпечити командування та управління бойовою бригадою. Вони були оснащені звичайними цивільними ноутбуками та планшетами.
Україна навчила армію США тому, що за нею постійно буде спостерігати ворог, використовуючи звичайні цивільні технології: інтернет, супутники, соціальні мережі.
«Нам доведеться придумати, як воювати, коли ворог дізнається, де ми знаходимося. Тому вдосконалення маскування та приховування — ось над чим треба працювати», – говорить Рейні.
Вормут також зазначила, що армія повинна вміти діяти, навіть якщо командні пункти відрізані через збій зв’язку або роботу ворожих РЕБ. Армія США регулярно тренується працювати у подібних умовах.
Віддалена логістика
На самому початку війни США зіткнулися із логістичною проблемою. Штати відправляли складне обладнання в Україну, але без досвідчених техніків, які б його ремонтували.
Лише за декілька місяців американські спеціалісти змогли запропонувати віддалену допомогу, в онлайн-режимі демонструючи українським колегам, як обслуговувати техніку.
Відтоді американська армія розширила використання дистанційної підтримки техніки, що була надіслана в Україну, включно з технікою від союзників і партнерів. США також побудували сервісні центри та склади запчастин у Польщі та почали пропонувати допомогу українцям в текстовому, відео- або аудіоформаті.
Тепер цей досвід армія США використовує для вибудови своєї логістики майбутнього. Начальник штабу армії США відзначив, що Україна змінює підхід до сервісу в американській армії.
«Армія зараз зважує, як застосувати дистанційне технічне обслуговування в Індо-Тихоокеанському регіоні», — сказав Джордж.
Крім того, дивлячись на Україну, військове керівництво США зрозуміло, що треба вносити корективи до норм матеріально-технічного забезпечення, адже на війні воно постійно перебуває під ударами ворога.
Підготовка до майбутнього
Війна в Україні, на думку американських військовослужбовців, виявила багато пріоритетів, на які треба звернути уваги при модернізації армії. І які раніше ігнорувало командування.
США вже займалися розробкою захисту від безпілотних летальних апаратів. Але події в Україні значно прискорили цей процес.
«Масштаб застосування безпілотників на полі бою разючий. І це знову посилило увагу до систем протиповітряної оборони малого радіуса дії», – відзначає Стейсі Петтіджон, військовий аналітик, на якого посилається Defense News.
І не завжди засоби боротьби з дронами мають бути високотехнологічними. Петтіджон нагадує, що в той час, коли США розробляє короткохвильові системи, що можуть протидіяти навалі дронів, українські солдати використовують звичайну стрілецьку зброю.
Очевидно, що засоби протиповітряної оборони для боротьби з дронами, повинні мати й мобільні групи. Але зосереджуватися лише на дронах теж не варто. Досвід показав, що росія б’є дорогими ракетами по багатоповерхівках. І з цим теж треба вміти ефективно боротися.
Армія США вже почала нарощувати протиповітряну та протиракетну оборону. Командування створює новий дивізіон ЗРК «Патріот». Нові підрозділи зможуть захищати від крилатих ракет і безпілотників.
Збільшення «очей» в армії — це ще одна перевага, якої американців навчив український досвід. Штати планують суттєво збільшити кількість розвідувальних безпілотників у війську. Йдеться не про цивільні дрони, які масово використовуються в Україні. Американці планують взяти на озброєння безпілотники літакового типу та аеростати.
Військове керівництво США зізнається, що в Україні воно зробило дуже багато цінних спостережень. Тепер головна задача – зробити з цього правильні висновки.