18 серпня 1948 року в Лук’янівські в’язниці міста Києва, УРСР, було констатовано смерть від сухот Василя Вишиваного. Це був псевдонім, під яким останні тридцять років свого життя був відомий ерцгерцог Вільгельм Франц Йозеф Карл фон Габсбурґ-Лотаринзький, представник австрійського імператорського дому Габсбургів.
За часів Першої світової війни молодий ерцгерцог Вільгельм під час служби в 13 уланському полку згуртував навколо себе українців і домігся створення української за складом сотні під своїм командуванням. За напівлегендарними свідченнями, саме там один з українських уланів подарував йому вишиту сорочку, яку він став регулярно носити, і тим започаткував свій український псевдонім “Василь Вишиваний”.
1916 року він встановив контакти з українською парламентською громадою у Відні, у тому числі – з майбутнім президентом УНР Євгеном Петрушевичем, а також з митрополитом Андреєм Шептицьким, коли той повернувся з російського заслання. До осені 1918 року віденські українці радо підтримували проект оновленої федеративної монархії, за якої Україна з центром у Києві ставала третьою складовою монархії Габсбургів під керівництвом ерцгерцога Вільгельма. Вважається, що його вплив сприяв і включенню Холмщини до складу УНР за умовами Берестейського миру 1918 року з Центральними державами.
З квітня 1918 року він призначений командувачем Легіону УСС, а після падіння монархії він переходить на службу до української держави, отримує звання полковника Армії УНР, відповідає за закордонні зв’язки Генерального Штабу. Згодом він засудив Петлюру за укладання Варшавської угоди з Пілсудським, за якою західноукраїнські землі визнавалися у складі Польщі. З 1921 р. бере активну участь у житті української еміграції. Опинившись на момент завершення Другої світової війни у Відні, в серпні 1947 року він заарештовується радянською контррозвідкою СМЕРШ та етапований до Києва.
У київській в’язниці по ходу численних допитів та за поганих умов перебування у нього розвинувся наявний раніше туберкульоз легенів. Цього дня 73 роки тому тюремний лікар констатував його смерть.
Читайте також: 78 років тому розпочалася операція «Гідра»