78 років тому почалася операція “Гідра”

У ніч з 17 на 18 серпня 1943 року англійське Бомбардувальне Командування розпочало авіаційний удар під кодовою назвою “Гідра”. Атака була санкціонована самим Вінстоном Черчиллем. Майже 600 важких англійських бомбардувальників перелетіли через Північне море і завдали удару по околицях невеличкого містечка Пенемюнде на острові Узедом. Там знаходився секретний нацистський ракетний полігон, де тривала розробка балістичної ракети Фау-2.

Точне місцезнаходження полігону вдалося з’ясувати завдяки балакучості одного з військовополонених німецьких генералів, Вільгельма Ріттера фон Тома. Він у березні 1943 року обмовився колезі про візит на острів вищого командування Вермахту і про секретні ракети, здатні досягати стратосфери. Аерофоторозвідка підтвердила свідчення фон Тома. Атака планувалася у надзвичайній таємниці. Було вирішено, що точне бомбардування можливе тільки з невеликою висоти і за повного місяця, навіть якщо це полегшить справу німецьким винищувачам. Доки готувалася операція, британські бомбардувальники призвичаїлися повертатися з нальотів на Німеччину через Узедом. ППО полігону не наважувалася відкривати вогонь, щоб не викрити себе, і з часом звикла до ворожих літаків.

Дозвіл на операцію було надано Черчиллем 29 червня, 15 липня остаточно затверджено план в очікуванні повного місяця та ясної погоди, що сталося лише ввечері 17 серпня. Вихід на ціль робився на висоті лише 2,5 тис. м проти звичних 6 тис. У поєднанні з доброю видимістю це зробило бомбери легкою здобиччю німецьких нічних винищувачів – всього вони збили 29 англійських літаків з 40 втрачених тієї ночі. 1500 т бомб справді завдали помітної шкоди обладнанню полігону. Вбито було лише 180 німців- навіть втрати англійських авіаекіпажів були суттєво більшими – але серед них було 2 кваліфікованих учених, зокрема конструктор двигунів Вальтер Тіль. Удар припав на робітничий табір, і близкьо 600 табірних вимушених робітників було вбито також.

Хоча спочатку результати операції оцінювалися невисоко, із залученням свідчень німецьких інженерів, у тому числі Вернера фон Брауна, було визнано, що атака загальмувала розробку ракети щонайменше на кілька тижнів.

(фото MARVEL)

Читайте також: 101 рік тому почався контрнаступ Пілсудського під Варшавою