У цьому році під час параду до Дня Незалежності жінки пройдуть Хрещатиком вдруге. І вперше крокуватимуть там на підборах. Що це — сексизм, крок назад, шкода здоров’ю? Ми спробували розібратися, розглянувши ситуацію з усіх боків: як на тренування дівчат відреагувало суспільство, що про це думають самі учасники, функціонери та професіонали, якими законами керуються тут військові, який жіночий однострій використовують у різних країнах світу. Висновки можуть вас здивувати.
Все розпочалося з того, як 1 липня Міністерство оборони на своїй сторінці у Facebook опублікувало фото, на яких жінки-військові тренуються до святкового параду у взутті на підборах. Про те, як дівчата готуються до 30-ї річниці незалежності, розповів кореспондент АрміяInform Євген Проворний.
24 серпня жіночу “коробку” на Хрещатику представлять курсантки Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ВІКНУ). Тренування проходять у два підходи: ранкові (з 7:30 до 8:30) та післяобідні (з 15:00 до 18:00).
Публікація офіційного медіа-ресурсу Міноборони викликала шквал критики.
Реакція у соціальних мережах на те, що дівчата крокуватимуть на підборах, була вибуховою. “Хто став ініціатором рішення?” “Чому чоловіки не крокуватимуть на підборах?” “Не просто сексизм, а неприкритий садизм” — такі заяви лунали від користувачів мереж. Через деякий час доступ до коментарів під дописом Міноборони було обмежено.
Наскільки ця критика була обгрунтованою?
Журналістка Валерія Бурлакова, колишня військова, на своїй сторінці у фейсбук написала:
Приниження жінок – це навіть не підбори на параді. Це, зрештою, лише офіційна парадна форма – якою б радянською, недолугою, незручною та далекою від реалій країни, що воює, вона б не була.
Бісить насамперед той факт, що жінки знову урочисто йдуть окремо, а не у складі своїх підрозділів… Ось у нас ССО, ось такі воїни, ось ще такі лицарі, і ось такі, і всі вони нас захищають, і жінок серед них немає, як бачите. Жодної! А ось дівчатка-студентки. Так-так, вони у нас дуже гарні, а тепер – ще й у спідничках.
Тобто, за думкою Валерії, обурює не стільки сам факт жіночої парадної форми, скільки те, що жінок виділяють в “окрему категорію”.
Своєю чергою ситуацію коментує викладач ВІКНУ, майор Євген Балабушка. Саме його студентки і готуються до параду.
На минулому параді дівчата були в повсякденній формі одягу і зі зброєю. Цього року, наскільки мені відомо, вони вперше крокуватимуть у парадній формі та без зброї. Курсантки йтимуть у туфлях на підборах. Тому нині почали тренуватись ходити в цьому взутті.
Офіцер ситуацію сприймає, як данину — “тоді був такий наказ, зараз інший…”
Самі ж дівчата на зміни у регламенті проведення цьогорічного військового параду реагують спокійно.
Іванна Ведмідь, курсантка ВІКНУ.
Це трішечки важче, ніж у берцях, але ми стараємося. У параді я братиму участь вперше. Дуже цього хотіла. На тренуваннях дуже стараюсь, щоб не підводити ні наших офіцерів, ні нашу «коробку»
Марина Бардіна, народна депутатка фракції “Слуга народу”, на своїй сторінці заявила, що військові крокуватимуть Хрещатиком НЕ на підборах:
Поговорили з Міністром оборони про підготовку параду і вчорашні підбори. Взуття на параді буде іншим — Міністр показав картинку. Крім того, домовились разом попрацювати над становленням рівності в ЗСУ і підтримкою жінок на службі — перші три законопроєкти вже зареєстровані. Далі — належне речове забезпечення жінок і відповідна нормативна база.
Міністр оборони Андрій Таран, який був на засіданні Верховної Ради, ситуацію не коментував. Взагалі позиція Міністерства залишається незрозумілою, а пресслужба відомства обмежилась тим, що відключила можливість коментувати відповідні записи на своїх сторінках у соцмережах.
Блогер Олексій Арестович заявив:
Рішення провести парад в парадно-вихідний формі замість польової — усне рішення Начальника Генерального Штабу Сергія Корнійчука, зафіксоване наказом Командувача Сухопутними Військами N 453 від 22.06.21.
Наше джерело у Генеральному штабі повідомляє, що практика тренувань на підборах існувала раніше і давала ефективний результат у підготовці до параду.
Свого часу і ми так робили. Набивали на підбори спеціальні пластинки. Каблук ставав вище. Для того, щоб ногу поставити на всю ступню, треба відтягувати від себе носок якомога сильніше. Тоді крок стає більш чітким.
Перед парадом їх знімали, і тоді ступня “вперед летіла сама”. Такий елемент методики дійсно існував. Але навряд чи ті, хто зараз керує процесом, про це знають. Перше, що впадає в око на фото, дівчата відхиляють тулуб назад, а це помилка. З нею поступу в кроці не буде…
Як бачимо, відгуки та думки різняться. Тому ми вирішили подивитися, що про це говорить закон.
З’ясувалося, що проведення військового параду 2021 в Україні регулюється трьома документами: Указом Президента щодо святкування 30-ї річниці незалежності, Наказом Міністра оборони про підготовку до параду 128 від 25 червня 2021 року та Наказом начальника київського гарнізону.
Саме начальник гарнізону відповідно до статті 225 Стройового Статуту ЗСУ визначає форму одягу на параді. Але, як стверджують поінформовані джерела, через Міноборони та Генштаб такий наказ не проходив та до підрозділів, які беруть участь в параді, не був ,. Тобто найімовірніше, що форма для параду ще документально не була затверджена, а всі розпорядження мають усний та неформальний характер і фактично залежать від особистих поглядів та смаків конкретних військових керівників.
Також з’ясувалося, що туфлі на підборах керівними документами все ж таки передбачені. Відповідно до наказу N 370 “Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв” від 22.08.17 р. серед зразків військової форми для жінок є туфлі хромові.
Туфлі виготовляють з натуральної шкіри чорного, світло-сірого, бежевого або білого кольору, із задниками, підошвами та каблуками. Підкладка з підкладкової шкіри. Устілки та задники зі шкіри. Кріплення низу клейове, клеєпрошивне, лите або інше.
Що стосується “західних традицій” де нібито відмовляються від гендерної ідентифікації військовослужбовців. Це, як виявилось, не завжди відповідає реальності.
У Канаді військова форма у чоловіків та жінок майже однакова. Повсякденна форма передбачає червоний кітель та сині штани. Можливий головний убір — білий шолом.
В збройних силах Індії побутує практика використання дев’яти типів форми, серед яких три є різновидами парадної. На чоловічу та жіночу не поділяється.
На противагу, у жінок-військових з Литви є польова форма, повсякденна з брюками, повсякденна зі спідницею, літня та парадна, а також і вечірня форма, яка передбачає носіння довгої спідниці та чорного смокінгу.
Північна Корея визнала військову форму для жінок як таку, що передбачає спідниці та кітелі темно-оливкового кольору, а також туфлі на невисоких підборах.
В Мексиці жінкам дозволено обирати між спідницею та брюками.
Традиції у всіх країнах відрізняються.
Проблема України (і не тільки стосовно жіночого однострою), полягає у тому, що за тридцять років поновлення незалежності в країні практично не відпрацьованими є національні військові традиції та ритуали.
Навіть зверхній аналіз нормативної бази показав, що закони та норми з цього питання вкрай застаріли. А Міністерство оборони не тільки не виконує свої прямі обов’язки, намагаючись вирішувати все в режимі “ручного управління”, а ще й не вміє (і, мабуть, не бажає) вибудовувати комунікації з цивільним суспільством.
Анастасія Керпань, спеціально для “Військовий кур’єр України”.