З початком російської інтервенції у Казахстан 26 протестувальників загинули, а тисячі незаконно затримано

Міністерство оборони Росії опублікувало відеозаписи та фотографії своїх військ, які готуються ввійти на територію центральноазіатського сусіда, де вже шостий день йдуть антиурядові демонстрації. Громадське невдоволення, яке почалося через високі ціни на паливо, переросло в серйозний виклик політичній системі, яка майже не змінилася з моменту здобуття колишньою радянською державою незалежності три десятиліття тому.

За даними уряду, кількість загиблих зросла щонайменше до 26 демонстрантів і 18 співробітників сил безпеки, а станом на п’ятницю було затримано близько 3000 осіб. (Казахстанська влада без доказів назвала загиблих протестувальників озброєними підозрюваними та екстремістами.)

Постріли та вибухи пролунали пізно в четвер, коли сили безпеки намагалися очистити головну площу Алмати, найбільшому місті країни, де неодноразово відбувалися сутички з демонстрантами. Останніми днями протестувальники штурмували урядові будівлі по всій країні та ненадовго утримували аеропорт Алмати. Принаймні один співробітник поліції був знайдений обезголовленим.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив у п’ятницю вранці, що його уряд «в основному» відновив контроль над країною. “Конституційний лад в основному відновлено в усіх регіонах”, – сказав він у заяві, додавши, що охоронні операції триватимуть “до повного знищення бойовиків”.

Після отримання запиту в середу від Токаєва, Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ) направила близько 2500 миротворців в країну. Станом на четвер російські війська перебували на місці.

Станіслав Зась, чиновник ОДКБ, сказав, що сили спрямовані “для захисту інфраструктури” — Росія орендує ракетний майданчик у Казахстані — і не будуть використовуватися для розгону демонстрацій.