Юліан Гуляк організував мовлення українських повстанців, яке велося майже на всю Європу

15 січня 1915-го року в селі Жизномир (нині Бучацький район на Тернопільщині), народився Юліан Гуляк – один з провідників ОУН. Його батько загинув на початку Першої світової війни. Матір залишилась з трьома синами, вийшла заміж вдруге. Так у Юліана з’явилися дві сестри і брат.  

Під час навчання у гімназії та учительській семінарії, Юліан брав участь у діяльності Організації українських націоналістів, входив до управи товариств “Просвіта” і “Луг”. Згодом, працював вчителем.

У 1940-му році став провідником ОУН Тернопільської області. Діяв під різними псевдо: “Марко”, “Токар”, “А-13”, “Арпад”, “Вир”, “Шрам”. Згодом, він керував організаційною референтурою Крайового Проводу ОУН на західноукраїнських землях. Брав участь у запуску роботи підпільної радіостанції “Вільна Україна”, яка була відома під кодовою назвою “Афродита”. Її ефіри слухали у Німеччині, Великій Британії, Франції та Швейцарії. Таким чином, українські повстанці інформували світ про боротьбу українського народу під проводом ОУН проти німецьких та радянських окупантів.

Під час другої світової Юліан Гуляк одружився з Теодозією Підгайною, яка почала допомагати провіднику з веденням документації та листуванням. У подружжя народився син, який, нажаль, невдовзі помер.

Влітку 1944-го року Юліан Гуляк перебував у селі Стріличі Старі – тепер Бібрська міська громада на Львівщині. 19 липня 1944-го року німецькі війська провели облаву на село і натрапили на криївку, де знаходився Юліан Гуляк та обласний провідник ОУН Львівщини Ярослав Скасків. Зав’язався бій, у якому оунівці загинули.

Вдова Юліана Гуляка через рік після загибелі чоловіка теж потрапила в оточення, але вже радянських військ. Вона встигла спалити документи, знищити друкарську машинку, і щоб не потрапити у полон до чекістів, застрелилась.

Після здобуття Україною незалежності, у вересні 1996-го року останки Юліана Гуляка були перепоховані на цвинтарі в рідному селі Жизномир на Тернопільщині. Таким чином, нащадки віддали гідну шану провіднику ОУН за його внесок у здобуття волі українським народом.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.