ЄС передасть Україні прибуток від заморожених російських активів на 200 млрд євро – Financial Times

Країни ЄС готуються передати прибуток від заморожених активів Україні, щоб допомогти Києву захиститись від російської агресії. Як пише Financial Times, у європейській фінансовій палаті Euroclear знаходяться майже 197 млрд євро, які належать росії. З них 180 млрд – активи російського Центробанку. Лише у першому кварталі цього року вони принесли прибуток у розмірі 734 млн. євро від реінвестування.

“Фінансові установи не знають, що робити з цими грошима”, – сказало джерело в Єврокомісії журналістам Financial Times. За словами іншого співрозмовника, «не зовсім зрозуміло», кому належить цей прибуток, адже росії ці кошти заборонено перераховувати рішенням ЄС. При цьому він наголосив, що передача коштів Україні виглядає наразі як незвична ситуація, але додав: «Ми вважаємо, що це можна зробити».

Варіанти списання відсотків з російських активів на користь України чиновники Єврокомісії обговорили вчора, але конкретні пропозиції очікуються до кінця червня, кажуть джерела. За їхніми словами, юридичне підґрунтя такого кроку продовжують вивчати. Також не виключено, що для такого рішення буде потрібна ширша міжнародна підтримка, оскільки це може вплинути на фінансові ринки.

Крім цього, ЄС розглядає можливість більш активного управління російськими активами, щоб генерувати від цих коштів більше прибутку. На рахунках Euroclear скупчуються дивіденди, купонні виплати та погашення за цінними паперами, до яких росіяни через санкції не мають доступу. Минулого року з 1,2 млрд євро чистого прибутку Euroclear 597 млн євро забезпечили саме доходи від інвестування заморожених активів росії.

Уряд Бельгії, де знаходиться Euroclear, вже заявив, що має намір використовувати податкові надходження від прибутку, отриманого від заморожених активів, для надання допомоги Україні. За словами бельгійського урядовця, цього року очікується не менше 625 млн євро податків із відсотків. Ці кошти будуть витрачені на військову та гуманітарну допомогу Україні, а також на допомогу біженцям.