Яку тактичну ядерну зброю Росія може розмістити у Білорусі?

Заява кремлівського диктатора Путіна про розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі викликала різку реакцію у світових лідерів. “Військовий Кур’єр” докладно пояснює, що таке тактична ядерна зброя і яку конкретно загрозу вона несе.

Що таке тактична ядерна зброя?

Тактична ядерна зброя – це термін, який виник на початку Холодної війни. Ним позначаються ядерні боєприпаси, які не регулюються трьома договорами між США і рф про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь, а також які не знищувалися відповідно до договору між США та срср про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.

Президент США Барак Обама та президент рф дмітрій мєдвєдєв після підписання договору СНВ-ІІІ, Прага 2010 рік

Отже, до тактичної ядерної зброї належать ядерні боєголовки та їхні носії, здатні вражати цілі на відстані до 500 кілометрів. Іноді позначається, що потужність від вибуху такого заряду є не більшою, ніж 0,3 кілотонни. Однак обидва показники не є коректними, оскільки в існуючій номенклатурі тактичного ядерного озброєння присутні зразки, що не підпадають під них. Це зумовлено специфікою раніше згаданих договорів між США та рф (і срср).

Тактичний ядерний арсенал російської федерації

Станом на початок 2022 року російська федерація мала 1912 тактичних ядерних боєголовок, що є найбільшим арсеналом подібної зброї у світі. До прикладу, США володіють 200 тактичними ядерними боєголовками. Потужність тактичних ядерних зарядів рф варіюється від 1 кілотонни до 100 кілотонн. Відстань застосування варіюється від 30 до 2350 кілометрів (перспективна ракета 9М729).

Пуск ракети ЗРС С-400

З 1912 одиниць тактичних ядерних боєголовок:

935 припадають на морський компонент – крилаті ракети морського базування, протичовнова зброя, зенітні ракети, глибинні бомби та торпеди;

500 припадають на повітряний компонент – аеробалістичні ракети, ракети “повітря-поверхня”, вільнопадаючі бомби;

387 припадають на повітряну, берегову та ракетну оборону – зенітні ракети, протикорабельні ракети;

90 припадають на сухопутну компоненту – балістичні ракети.

Відомими носіями тактичної ядерної зброї рф є:

зенітно-ракетні комплекси С-300 та С-400 (зенітні ракети з боєголовками потужністю в 1 кт);

оперативно-тактичні ракетні комплекси Іскандер-М та Іскандер-К (балістичні ракети 9М723 та 9М728 до 50 кт);

береговий ракетний комплекс “Бастіон” (протикорабельна ракета П-800 “Онікс” від 10 до 100 кт);

БРК “Бастіон”

надзвуковий висотний винищувач-перехоплювач МіГ-31К (аеробалістична ракета Х-47М “Кинджал”).

Імовірні носії тактичної ядерної зброї рф на території білорусі

На сьогоднішній день з цих носіїв на території білорусі знаходяться ЗРК С-300, С-400, ОТРК Іскандер-М та винищувачі МіГ-31К. У червні 2022 року президент рф владімір путін оголосив, що передасть білорусі С-400 та Іскандер-М. У грудні 2022 року президент білорусі олександр лукашенко заявив, про постановку обох видів озброєння на бойове чергування. С-300 збройні сили білорусі володіють ще з радянських часів. Відповідно, лише МіГ-31К, що знаходяться на території країни, не належать її збройним силам, а числять за російськими повітряно-космічними силами.

Винищувач МіГ-31К з підвішеною Х-47М “Кинджал”

Отже, з усіх вище наведених різновидів тактичної ядерної зброї, росія може розмістити в білорусі аеробалістичні ракети Х-47М “Кинджал” до винищувачів МіГ-31К, балістичні ракети 9М723 та 9М728 до ОТРК Іскандер-М та Іскандер-К відповідно, а також зенітні ракети до ЗРК С-300 та С-400. Найбільше тактичних ядерних зарядів з даних позицій припадає на останні два типи озброєння – 290 одиниць. Однак все залежить від кількості їхніх носіїв, які будуть розгорнуті на території республіки білорусь.

Кому загрожуватиме російська тактична ядерна зброя в білорусі

Більш важливим моментом є те, що під словом “розмістити” росія може мати на увазі “передати” тактичну ядерну зброю білорусі, на озброєнні якої вже є її носії. Варто розуміти, що таке рішення буде прямим порушенням обома країнами Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1968 року та Угоди про спільні заходи щодо ядерної зброї 1991 року.

Варто зауважити, що таке тактичне ядерне озброєння нестиме загрозу Україні, Литві, Польщі, Латвії та Естонії. В особливій небезпеці знаходитимуться Вільнюс (найближче розташований до білорусі) та Київ (білорусь є таким же агресором проти України, як і російська федерація). Дещо меншими є загрози для Варшави та Риги. І найменші ризики має Таллінн, оскільки до нього з території білорусі можна буде дістати лише аеробалістичними ракетами Х-47М “Кинджал”.

За приблизними оцінками, вибух боєголовки потужністю в 1 кт спричинить серйозні руйнування та загибель людей в радіусі трохи більше, ніж 200 метрів. Вибух в 10 кт – в радіусі трохи більше 400 метрів. Вибух в 100 кт – в радіусі 1 кілометру. Однак при цьому смертельне радіаційне ураження при вибуху в 1 кт розповсюдиться в радіусі 2,2 км, в 10 кт – 4,9 км, в 100 кт – 10,5 км. До прикладу, удару з ядерної зенітної ракети буде достатньо для смертельного радіактивного зараження практично всього Подолу в Києві або Жверінасу у Вільнюсі. Це миттєва загибель та подальші смерті від променевої хвороби понад 10 тис. осіб.

Моделювання удару зенітною ракетою з С-400 по Києву (Поділ) потужністю в 1 кт. Зеленим кольором виокремлений радіус смертельного радіоактивного ураження.

Найбільш цинічним може бути факт того, що рф могла в обхід домовленостей зберегти деякий обсяг тактичних ядерних боєприпасів, вивезених з України. В результаті українцям може загрожувати зброя, яка належала їм.

Данило Древницький