«Я ніколи не бачив, щоб так показували війну»: кінорежисер знімає конфлікт в Україні з погляду солдатів - The Guardian

«Я ніколи не бачив, щоб так показували війну»: кінорежисер знімає конфлікт в Україні з погляду солдатів – The Guardian

Для всієї поведінки війни в Україні дуже рідко можна побачити її з точки зору солдатів на фронті. Але, покликавши українців носити камери на своїх касках під час безжальних російських атак, документальний фільм Джеймі Робертса для BBC Two зафіксував кроваву реальність конфлікту, який все більше забувається на заході.
Режисер каже, що цей інтимний і жахливий фільм “Україна, ворог у лісі” був задуманий як відповідь на втому від війни. Але, якщо щось, сумний і часто не героїчний бій у замерзлому лісі на північний захід від Куп’янська підкреслює рівень людських втрат, які Україна зазнає в обороні своєї батьківщини.

Робертс провів сім тижнів з батальйоном “Берлінго” у листопаді та грудні минулого року, щоб зняти фільм, який буде показаний у понеділок вечір. За цей час сили втратили 10 людей, а ще 66 були поранені так серйозно, що не могли більше боротися – це втрата в 76% від загальної чисельності.
“Ви можете побачити безліч графічного насилля в соціальних медіа, наприклад, у Telegram, але все це не має жодного контексту. Нашою метою було показати правдиву картину того, що відбувається, показати людяність, відносини солдатів. Я ніколи не бачив, щоб війна була показана таким чином; коли ви бачите її у новинах, здається, що все під контролем”, – каже Робертс.
Для того, щоб знайти батальйон “Берлінго”, Робертсу знадобилося кілька тижнів. Хоча кілька українських підрозділів були готові співпрацювати з оператором BBC, до того часу, як він потрапив до них у поле, “вони часто були знищені, зруйновані” через занадто велику кількість втрат. Великі підрозділи часто зменшувалися до 15% від повної чисельності.
Незабутня сцена у кінці документального фільму знята з точки зору Вована, командира батальйону, його скорочене дихання постійно супроводжує бойові сцени, які наступають. Фільм не має коментарів, тому дія і супроводжуючі інтерв’ю несуть вагу історії.
“Ви можете побачити безліч графічного насилля в соціальних медіа, наприклад, у Telegram, але все це не має жодного контексту.” Фото: Джеймі Робертс/BBC/Hoyo Films LtdЗв’язок з наступним бойовим загоном був втрачений – часто, за словами Робертса, солдати просто намагаються дізнатися, що відбувається. Вован вирушає на пошуки своїх товаришів під позивними “Ф’юрі” та “Адідас”. Спочатку він знаходить кількох загиблих росіян, свідчення перестрілки, а потім нервовий пошук бойової ямки розкриває його загиблих товаришів.
Вован допомагає покласти їх тіла на ноші, але почувається постріли і свідчення, ймовірно, з дрону, що поряд є щонайменше один живий російський солдат. Українець підходить до западини в землі, де є якісь рухи, і двічі розряджає свій магазин, вбиваючи його.

Це дбайливо підготовлена сцена, не кривава, не дивлячись на те, що вона зображає, і вона показує реальність бою: ізольовану, фрагментарну і сумну. Робертс виправдовує її показ, аргументуючи: “Ми дуже ретельно знімали це. Це не графічне насильство заради графічного насильства. Це не війна затягується; щодня гине велика кількість людей”.
Вован розмірковує про цю подію у фільмі і натякає, що ці зустрічі залишаться з ним на довгий час: “Ми вбили багато людей. [Але] все це було негативним, тому що ми втратили своїх бойових братів. Це було дуже, як я можу сказати, дуже нервотрощучим. В моїй голові було все і мені потрібно було це відпустити”.
Очевидний висновок, який можна зробити, це те, що боротьба у віддаленому ландшафті є безсенсом. Але незважаючи на те, що вони зазнають втрат, українці, зняті на відео, говорять про необхідність стримувати росіян, свої надії на демократичне майбутнє, і за словами медичної сестри Наталії, єдиної жінки, знятої на відео, про те, щоб знайти дім після війни, щоб відремонтувати його та “прийняти більше собак, багато собак”.
Документальний фільм чітко показує, що російські загарбники зазнають значно більшу кількість втрат у битві за ліс, “від трьох до десяти до одного”, за оцінками Робертса. Часто вони погано підготовлені, нерозумно масовою манівреними великими групами, але хоча кілька з них показані в полоні, дуже мало здаватися.
Тим не менш, для українських захисників немає майже жодної передачі, і їх запаси зброї все більше зменшуються в конфлікті, який здається безкінечним. Це не фільм, який міг би або був би знятий у перші 18 місяців війни, каже Робертс. Після того, як він провів сім тижнів, працюючи щодня кілька миль від лінії фронту, він тепер вважає, що заява президента Володимира Зеленського, зроблена недавно, що війні загинуло 31 тисяча українців, майже точно недооцінена.