Витік секретних документів Пентагону влаштував службовець американської військової бази – Washington Post

Людина, яка стала джерелом витоку секретних документів Пентагону, працювала на американській військовій базі. Про це пише видання The Washington Post. Журналісти додають, що людина, яка влаштувала виток не належить до українських військових чи до російських спецслужб. Він працював на Міністерство оборони США, а у вільний час захоплювався комп’ютерними іграми. Саме на Інтернет-форумах гравців він і почав порціями поширювати отримані секретні документи Пентагону.

Також, цей чоловік, справжнє ім’я якого не розголошується, був незадоволений американською владою, яку у чатах комп’ютерних гравців називав «нарваною». Особливо це стосувалося правоохоронних та розвідувальних органів, які він вважав силою, яка намагається тиснути на громадян та приховувати від них правду.

Такий портрет джерела намалювали журналістам члени групи геймерів, створеної у 2020 р. на Discord – платформі для любителів відеоігор, особливо Minecraft. Члени групи захоплювалися зброєю, військовим екіпіруванням, вірили в бога і намагалися знайти друзів, сидячи в ізоляції на карантині під час пандемії Ковіду. Загалом у групі було близько 25 підлітків та молодих людей.

За словами співрозмовників газети, організатор витоку, який писав в групі під ніком «OG», спочатку переписував документи, бо до приміщення «на військовій базі», де він працював, заборонялося проносити мобільні телефони та інші електронні пристрої. Розміщуючи ці нотатки, OG пояснював на Інтернет-форумі зацікавленим читачам, що означають слова із професійного жаргону спецслужб чи абревіатури. Наприклад, NOFORN (not for foreign nationals) означає: інформація настільки чутлива, що не можна не ділитися з іноземцями. «Він розумний. Звісно, він знав, що робив, коли розміщував ці документи. Це не були випадкові витоки», — сказав журналістам один із членів групи про цю історію.

За словами співрозмовників The Washington Post, більшість геймерів – читачів форуму не звертали уваги на ці документи. У групі обмінювалися мемами, образливими жартами, просто балакали, дивилися разом фільми. Втомившись від переписування документів, OG став якимось чином їх фотографувати і викладати в групі вже знімки паперів, які, як видно, часто складені вчетверо (мабуть, щоб винести їх з робочого приміщення). Навколо паперів видно деякі предмети, а якось документи були сфотографовані на клавіатурі, що світиться червоним – все це, за словами експертів, могло допомогти ідентифікувати OG.

Наприкінці минулого року OG почав сердитись на товаришів, які більше цікавилися відеороликами на YouTube про зброю, і почав розміщувати на сервері фотографії документів, пов’язаних із війною в Україні. За словами члена групи, вони розуміли, що поширювати їх не потрібно, при цьому приблизно половина з 25 осіб були іноземцями, у тому числі з росії та України. Відтак, секретні документи стали швидко доступні багатьом користувачам платформи Discord та інших груп. Втім, американські спецслужби дізналися про витік лише через місяць, коли знімки документів почали з’являтися у російських телеграм-каналах і перекочувати звідти на Twitter. Один знімок, датований 1 березня, було змінено, за допомогою фоторедактора, щоб умисно збільшити кількість втрат в українських військах і зменшити у російських.

6 березня, незадовго до першої публікації The New York Times про витік, OG з’явився онлайн в групі і за словами її членів, був дуже схвильований. Коли його спитали, що сталося, він сказав: «Молюся богу, аби зі мною нічого не сталося». Більше після цього, він на зв’язок не виходив.