Озброєння Росії сексуальним насильством та відповідь України відкривають жахливу війну цінностей
Злочини – це засоби воєнної кампанії Росії. Починаючи з початку її агресії проти України у 2014 році, Кремль здійснював дії, які міжнародно вважаються злочинами, включно з сексуальним насильством. З початком повномасштабної інвазії у 2022 році, сексуальне насильство Росії розширилося у своїй поширеності та тяжкості. Це призводить до складного читання, але обсяг задокументованих злочинів включає зґвалтування; групові зґвалтування; сексуальне рабство; побиття та знущання з геніталій; кастрацію; загрози зґвалтування та примусу членів сім’ї бачити знущання зі своїх близьких.
Сексуальне насильство є поширеним у війні. Але ці не є лише ізольованими подіями на полі бою. Росія дозволила токсичним гендерним ієрархіям стати нормою в своїх межах та дозволила більш жорстоким виявам процвітати на фронтових лініях своєї війни. Це починається зверху, з вимогами президента Путіна до виконання Україною Мінських угод з жартівливим посиланням на сексуальне примушення, кажучи “Моя красуне, це твій обов’язок”. Його слова не здивують країну з вкоріненою толерантністю до насилля щодо жінок та сексуальних та гендерних меншин. Росія майже декриміналізувала домашнє насильство. Її переслідування гомосексуалістів досягло піку в класифікації руху ЛГБТQ+ як екстремістського.
Легко зрозуміти, як це створює благодійне середовище для сексуального насильства у час війни. У той же час, Росія помиловує зґвалтувачів за приєднання до війни проти України, а робітники-новобранці переживають жорстоке та всюди присутнє згвалтування в російській армії. Солдати, які йдуть на фронт, також знають, що війська та місцеві найманці Вагнера були в основному не притягнені до відповідальності за злочини в Чечні, Молдові, Грузії, Сирії та Малі.
Згідно з даними Комісії ООН з розслідування про Україну, російські військовослужбовці вчиняють сексуальне насильство “під прицілом зброї, з надмірною жорстокістю”, з підтримкою побиття та убивств. Жертвами є дівчата та хлопці, жінки та чоловіки віком від чотирьох до восьмидесяти років. Цивільні жінки та дівчата в основному стають цілями в окупованих територіях. У таборах утримання жертвами є цивільні особи та військовополонені, насамперед чоловіки. Злочинці не пощаджують вагітних жінок, деякі з яких пережили викидень або бояться, що їх новонароджених депортують до Росії. Напади на людей ЛГБТQ+ зумовлені гострою гомофобією Росії. Російські військовослужбовці часто супроводжують свої злочини сексуального характеру з дезлюдифікуючою риторикою та твердженнями, що українці повинні припинити розмножуватися.
Поки перші чотири ордера на арешт за злочини, пов’язані з війною, стосуються депортації дітей та атак на енергетичну інфраструктуру, подальші звинувачення можуть стосуватися сексуального насильства. Це дозволить МКС виправити свої попередні неуспіхи щодо притягнення до відповідальності вищих командувачів за інструменталізацію сексуальної злочинності під час конфліктів та приверне увагу до недостатньо відомого злочину.