Папа Римський Франциск викликав лють, припустивши в телевізійному інтерв’ю, що Україна має знайти «мужність підняти білий прапор». У розмові з італомовним швейцарським суспільним мовником RSI він додав: «Коли ви бачите, що зазнали поразки… вам потрібно мати сміливість вести переговори».
Цей необачний коментар миттєво нагадав мені людину, яку колись описували як Папу Гітлера. Як Папа Пій XII, Еудженіо Пачеллі очолював католицьку церкву протягом Другої світової війни. Однак, хоча Гітлер привернув увагу до рішучості знищити єврейський народ, він публічно не засудив це. Свобода практики для німецьких католиків мала більше значення.
Як нагадав нам історик Річард Дж. Еванс у своєму есе «Чому він не висловився?», коли німецькі війська окупували Рим у вересні 1943 року, Генріх Гіммлер наказав: «Усі євреї, незалежно від національності, віку, статі чи стану, повинні бути переведені до Німеччини і там ліквідовано».
. Важливо враховувати історичний досвід, щоб не допустити повторення подій минулого. Папа Франциск може використовувати свій авторитет для поширення поваги до гідності кожної людини і підтримки миру і солідарності у світі.