Позиційна війна може дозволити Росії відновити військову міць – Залужний

Війна росії проти України переходить до нового етапу – так званої позиційної війни, яка складається зі статичних і виснажливих боїв. Це може піти на користь росії, дозволяючи їй відновити військову міць, що зрештою загрожуватиме Збройним силам України та самій державі.

Про це написав Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у колонці для виданням The Economist. Нижче подаємо переклад цього матеріалу.

Основна зброя, така як ракети та снаряди, залишається важливою. Але Збройні сили України потребують ключових військових можливостей і технологій, щоб вийти з такого роду війни. Найважливішими з них є повітряні сили. Контроль над небом необхідний для великомасштабних наземних операцій. На початку війни у ​​нас було 120 бойових літаків. З них лише одна третина була придатна до використання.

Військово-повітряні сили росії зазнали величезних втрат, і ми знищили понад 550 систем протиповітряної оборони. Та вони зберігають значну перевагу над нами та продовжують створювати нові ударні ескадрильї. Ця перевага ускладнила нам просування вперед. Російські системи протиповітряної оборони все більше заважають нашим літакам літати. Наша оборона робить те саме з росією. Таким чином, російські безпілотники взяли на себе значну частину ролі пілотованої авіації щодо розвідки та нанесення авіаударів.

Безпілотники також мають бути частиною нашої відповіді. Україні необхідно наносити масовані удари з використанням приманок і ударних безпілотників, щоб перевантажити системи протиповітряної оборони росії. Нам потрібно полювати на російські дрони за допомогою власних дронів-мисливців, оснащених сітками. Ми повинні використовувати сигнальні приманки, щоб залучити російські плануючі бомби. А ще треба засліпити теплові камери російських безпілотників вночі за допомогою стробоскопів.

З цього виходить наш другий пріоритет: радіоелектронна боротьба – глушіння сигналів зв’язку та навігації. РЕБ — ключ до перемоги у війні безпілотників. За останнє десятиліття Росія модернізувала свої сили РЕБ, створивши новий рід армії та створивши 60 нових видів техніки. У цьому ворог нас перевершує: 65% наших платформ постановки перешкод на початку війни були вироблені ще за радянських часів.

Ми вже створили багато власних електронних систем захисту, які можуть запобігти глушінню, але нам також потрібен більший доступ до електронної розвідки від союзників, включаючи дані з активів, які збирають сигнали розвідки. Нам потрібно покращити ведення радіоелектронної боротьби з наших безпілотників у ширшому діапазоні радіочастот, уникаючи при цьому випадкового придушення власних БПЛА.

Третє завдання – контрбатарейний вогонь, ураження артилерії противника. У цій війні, як і в більшості минулих, артилерійський, ракетний і ракетний вогонь становить 60-80% усіх військових завдань. Коли минулого року ми вперше отримали західну зброю, ми досить успішно виявили російську артилерію та уразили її. Але ефективність такої зброї, як “Екскалібур”, американський снаряд із GPS-наведенням, різко знизилася через удосконалення російської електронної боротьби.

Тим часом власний контрбатарейний вогонь росії покращився. Це значною мірою завдяки використанню боєприпасів “Ланцет”, які працюють разом із розвідувальними безпілотниками, а також зростанню виробництва високоточних снарядів, які можуть наводити наземні сповіщувачі. Незважаючи на зневажливу думку деяких військових аналітиків, ми не можемо применшувати ефективність російської зброї та розвідки в цьому відношенні.

Наразі нам вдалося досягти паритету з росією, але це не триватиме довго. Нам потрібно створити наші локальні поля GPS — використовуючи наземні антени, а не лише супутники — щоб зробити наші снаряди з точним наведенням більш точними в умовах російського глушіння. Нам потрібно ширше використовувати безпілотники-камікадзе для ударів по російській артилерії. І нам потрібно, щоб наші партнери надіслали нам більш якісне артилерійсько-розвідувальне обладнання, яке може виявляти російські гармати.

Четверте завдання – технологія розмінування. У нас на початку війни для цього було обмежене та застаріле обладнання. Але навіть західні поставки, такі як норвезькі танки для розмінування та ракетні пристрої для розмінування, виявилися недостатніми з огляду на масштаби російських мінних полів, які місцями простягаються на 20 км. Коли ми прориваємо мінні поля, росія швидко їх поновлює за допомогою систем дистанційного мінування.

Нам потрібні датчики, схожі на радар, які використовують невидимі імпульси світла для виявлення мін у землі, і системи генерації диму, щоб приховати діяльність наших підрозділів з розмінування. Ми можемо використовувати реактивні двигуни знятих з експлуатації літаків, водомети чи касетні боєприпаси, щоб пробивати мінні загородження, не закопуючись у землю. Нові типи тунельних екскаваторів, наприклад, робот, який використовує плазмові пальники для буріння тунелів, також можуть допомогти.

Мій п’ятий і останній пріоритет — нарощувати наші резерви. Росія не може використати свою величезну перевагу в живій силі, тому що Володимир Путін стурбований тим, що загальна мобілізація може спровокувати політичну кризу, і тому, що росія не може навчити та спорядити достатньо людей. Проте наші можливості для підготовки резервів на власній території теж обмежені. Крім того, росія може завдати удару по тренувальних центрах. В нашому законодавстві є прогалини, які дозволяють громадянам ухилятися від своїх обов’язків.

Ми намагаємося вирішити ці проблеми. Ми запроваджуємо єдиний реєстр призовників, маємо розширити категорію громадян, які можуть бути призвані на збори чи за мобілізацією. Також ми запроваджуємо “бойове стажування”, яке передбачає розміщення новомобілізованих та навчених особового складу в досвідчених передових підрозділах для їх підготовки.

Росію не варто недооцінювати. Вона зазнала великих втрат і витратила багато боєприпасів. Але вона матиме перевагу в озброєнні, техніці, ракетах і боєприпасах протягом значного часу. Її оборонна промисловість нарощує виробництво, незважаючи на безпрецедентні санкції. Наші партнери по НАТО також різко нарощують свої виробничі потужності. Але для цього потрібен щонайменше рік, а в деяких випадках, як наприклад, у літаках і системах управління, — два роки.

Позиційна війна – це тривала війна, яка несе величезні ризики для Збройних сил України та для її держави. Якщо Україна хоче вирватися з цієї пастки, нам знадобляться всі ці речі: перевага в повітрі, значно вдосконалені засоби електронної боротьби та контрбатарейної боротьби, нова мінна технологія та здатність мобілізувати та тренувати більше резервів. 

Нам також потрібно зосередитись на сучасному командуванні та управлінні, щоб ми могли ефективніше, ніж росія, візуалізувати поле бою та швидше приймати рішення, а також на раціоналізації нашого матеріально-технічного забезпечення, водночас, наносити шкоду російським військовим об’єктам ракетами великої дальності. Нові інноваційні підходи можуть знову перетворити цю війну позицій на маневр.

Нагадаємо, Україна готова використати власну зброю для ударів “через кордон”, не звертаючись за допомогою до країн-партнерів. Про це головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявив у свіжому інтерв’ю The Washington Post. Він нагадав, що країни-постачальники вимагають не застосовувати їхню зброю для атак по території росії.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.