В Лівані відбудеться 12-а спроба обрання президента

Парламент Лівану збереться на засідання для обрання президента країни. Це буде 12-а спроба з моменту першого голосування у вересні 2022 року.

Попередня спроба обрання мала місце 19 січня 2023 року. Тоді найбільше голосів отримав Мішель Моавад, представник Блоку Оновлення. Його підтримали 34 зі 128 депутатів парламенту. Відповідно до Конституції Лівану, для обрання президентом потрібно отримати 65 голосів (абсолютна більшість).

Тривала перерва між 11-ю та 12-ю спробами зумовлена позицією спікера парламенту Набіха Беррі, який відмовлявся скликати депутатів без досягнення домовленостей по кандидатах.

Наразі відомо, що парламентські фракції згрупувалися навколо двох претендентів. Колишнього міністра фінансів Лівана Джихара Азура підтримали опозиційні та християнські депутати. Тоді як колишнього міністра внутрішніх справ та муніципалітетів Лівану Сулеймана Франжьє просувають просирійські політичні сили, в тому числі підтримувана Іраном Хезболла.

Мішель Моавад, який раніше був лідером перегонів, зняв свою кандидатуру на користь Джихада Азура.

Мандат попереднього президента Лівану Мішеля Ауна закінчився 31 жовтня 2022 року. Варто зауважити, що подібна ситуація в Лівані трапляється не вперше. Власне Мішеля Ауна парламент країни обрав із 46-ї спроби. До цього країна не мала президента 2,5 роки.

Наразі Ліван потерпає від затяжної економічної, соціальної та політичної кризи. Країна стала ареною для політичного протистояння інших держав. Ліван досі не може прийняти законодавство, яке змогло б дозволити йому отримати фінансову допомогу від МВФ.

Нагадаємо, що в середині травня Ізраїль вперше перехопив сирійську ракету Khaibar-1