В Білому Домі пройшов пресбрифінг радника з національної безпеки Джейка Саллівана щодо загрози російського вторгнення – повний текст

Джейк Салліван надає перші коментарі після завершення дипломатичних перемовин урядовців США та представників НАТО з представниками Росії. У своїх відповідях він чітко підтверджує курс Сполучених Штатів на повну політичну та військову підтримку України у випадку вторгнення.

ПСАКИ: Привіт усім. Гаразд, сьогодні у нас є ще один спеціальний гість, наш радник з національної безпеки Джейк Салліван, який дасть нам кілька коротких вступних коментарів. Ми відповімо на кілька запитань, а потім приступимо до брифінгу.

САЛЛІВАН: Дякую, Джен. Дякую всім. Я тут, щоб коротко розповісти про ситуацію щодо Росії та України.

Зараз ми завершили інтенсивний тиждень дипломатії в кількох форматах: діалог зі стратегічної стабільності, Рада НАТО-Росія та ОБСЄ.

Росія висловила свої занепокоєння, ми висловили свої занепокоєння, включаючи дії, які Росія вжила, щоб підірвати європейську безпеку, про які секретар Блінкен так красномовно говорив минулого тижня. Ми дотримувались нашої основної передумови взаємності. Ми твердо дотримувались своїх принципів і чітко розбиралися в тих сферах, де ми можемо досягти прогресу, і тих областях, які не є перспективними.

Союзницька єдність і трансатлантична солідарність були повністю продемонстровані, і вони залишаються в повному обсязі. Обговорення були відвертими та прямими. Вони були корисними. Вони дали нам і нашим союзникам речі, які слід враховувати. Вони дали Росії речі для розгляду.

Зараз ми обміркуємо та порадимося з союзниками та партнерами щодо того, як діяти далі.

Ми готові продовжувати дипломатичні кроки для підвищення безпеки та стабільності в Євроатлантиці. Ми однаково готові, якщо Росія обере інший шлях.

Ми продовжуємо інтенсивно координувати з партнерами жорсткі економічні заходи у відповідь на подальше вторгнення Росії в Україну. Ми продовжуємо співпрацювати з союзниками в НАТО щодо зміни позицій і можливостей сил, особливо на східному фланзі НАТО, якщо такий сценарій виникне. І ми продовжуємо підтримувати Україну та український народ у захисті їх суверенітету та територіальної цілісності.

Ми дали чітке уявлення Росії щодо вартості та наслідків подальших воєнних дій або дестабілізації в Україні.

Отже, ми готові в будь-якому випадку. Ми готові досягти прогресу за столом переговорів — серйозного, відчутного прогресу у важливих питаннях, які турбують нас, Європу та Росію в умовах деескалації. І ми готові вжити необхідних і належних кроків, щоб захистити наших союзників, підтримати наших партнерів і рішуче реагувати на будь-яку відкриту агресію, яка може статися.

На наш погляд, дипломатія є більш розумним шляхом. Росіянам доведеться дати свою оцінку.

Що стосується наступних кроків у дипломатичному процесі, ми продовжуватимемо співпрацювати з союзниками і партнерами, а також з росіянами, а найближчими днями прийматимемо рішення про те, що буде далі.

Я залишу це там і з радістю відповім на ваші запитання.

Питання, Джейк, чи є домовленість вести подальші переговори з росіянами?

САЛЛІВАН: Дат для переговорів не визначено. Ми повинні спочатку проконсультуватися з союзниками та партнерами. Ми спілкуємося з росіянами, подивимося, що буде далі.

Питання, Джейк, чи можете ви відповісти на коментарі заступника міністра закордонних справ, які припускають, що Росія може розгорнути сили у Латинській Америці? Чи це те, що стурбовано США? Це те, що виникло в тих дискусіях?

САЛЛІВАН: Я не збираюся відповідати на чутки у публічних коментарях. Про це не йшлося в дискусіях на діалозі зі стратегічної стабільності. Якби Росія рухалася в цьому напрямку, ми б розібралися з цим рішуче.

Питання, Джейк, пропозиція Росії спробувати досягти якоїсь угоди щодо утримання від проведення навчань біля лінії зіткнення між НАТО та Росією або обмеження розгортання ракет та іншої зброї. Це те, що може обговорюватися з точки зору США? Або це не те, на що США могли б погодитися?

САЛЛІВАН: Як сказала заступник секретаря Шерман під час оголошення результатів цих зустрічей і як це було тісно узгоджено з союзниками та партнерами по НАТО: ми готові обговорювати взаємні обмеження щодо розгортання ракет, доки Росія готова виконати свої останні угоди та при наявності відповідної перевірки. Отже, ми готові провести детальні переговори з цього приводу — акцент на «деталях» — тому що диявол часто криється в деталях цих речей.

Ми також, як вказала заступник секретаря Шерман під час зачитування цих обговорень, заявили, що готові обговорити взаємні параметри щодо розміру, масштабів і частоти військових навчань. Але публікації, які припускають, що ми збираємося скоротити кількість військ, які ми розгорнули, або якимось чином ослабити загальну позицію наших сил у Європі — хибні.

Питання, Я думаю, що, на вашу думку, без переговорів з росіянами зараз, коли ми сидимо тут сьогодні, яка ймовірність вторгнення Росії?

САЛЛІВАН: Я не збираюся надавати на це жодної ймовірності. Я хочу сказати, що Сполучені Штати, наші союзники та партнери готові до будь-яких непередбачених обставин, будь-яких можливостей. Ми готові сумлінно рухатися вперед дипломатичним шляхом, і ми готові відповісти, якщо Росія буде діяти. І крім цього, все, що ми можемо зробити, це підготуватися, і ми готові.

Питання, однак, в те що вони хочуть створити привід для вторгнення , ви вірите?

Що ви маєте на увазі під словом «привід для вторгнення»?

Чи намагається Росія виправдати вторгнення, якщо воно станеться?

САЛЛІВАН: Я не збираюся ставити себе на місце росіян. Як ви бачите з їхніх публічних коментарів, вони говорили багато різних речей. Деякі з них суперечливі. Різні спікери протягом цього тижня подали як обнадійливі, так і глибоко песимістичні знаки. Вам доведеться запитати їх, яке вони займають місце.

З нашої точки зору, ми можемо просто чітко усвідомлювати, де ми знаходимося. І там, де ми стоїмо, ми готові піти принциповим шляхом дипломатії і готовий відповісти перед обличчям агресії.

Питання, Білий дім часто говорив, і ви говорили — про стабільні, передбачувані відносини з Росією. З огляду на ці переговори та погрози, чи це все ще можливо?

САЛЛІВАН: Ми віримо, що дипломатія та дипломатичні домовленості, які можуть бути досягнуті між Сполученими Штатами, нашими європейськими союзниками та партнерами, і Росією можуть сприяти стабільності в Європі — що можна досягти прогресу в таких речах, як ракети та навчання шляхом переговорів. Зрештою, ми зможемо знайти вирішення щодо деяких основних проблем, пов’язаних із прозорістю та усуненням конфліктів. Щоб ми могли приступити до зниження ризиків та управління конфліктами, щоб загальна безпекова ситуація в Європі була стабільнішою. Це, безумовно, життєздатне, якщо Росія готова діяти добросовісно.

Якщо це не так, і вони вирішать здійснити подальше вторгнення в Україну, то вони збираються мати справу з витратами і наслідками, які накладуть Сполучені Штати, наші союзники і партнери.

Питання, Джейк, ти все ще кажеш «якщо». Чи означає це, що ви все ще не впевнені, чи Росія веде переговори сумлінно?

САЛЛІВАН: Ну, розвідувальна спільнота не дала оцінки що росіяни остаточно вирішили прийняти військовий курс дій в Україні. Таким чином Росія має можливість сісти до столу перегорів, коли ми рухаємося вперед, щоб розібратися з дуже реальними проблемами, які ми підняли, які секретар Блінкен виклав публічно, і вести переговори в деяких із цих областей, про які ми щойно говорили.

Якщо Росія вирішить піти іншим шляхом, ми відповідним чином відповімо.

Але в основному ми все ще знаходимося в моменті, коли ми віримо, що шлях дипломатії може діяти таким чином, щоб виправдовувати та відображати наші інтереси та принципи. І ми готові працювати з нашими союзниками та партнерами над цим.

Я думаю, що ми з Європейським Союзом, з НАТО, з Україною, з рештою країн євроатлантичної спільноти на одній думці, що тут є дипломатичний шлях вперед.

Ми також погоджуємося з нашими союзниками і партнерами, що якщо Росія вирішить піти іншим шляхом з будь-якої причини або взагалі без причини — що ж, ми будемо до цього готові.

Питання, посол Майкл Карпентер пропонує іншу оцінку. Я впевнений, що ви чули, як він сказав: «Бабан війни звучить голосно, а риторика стала досить пронизливою». Отже, ви згодні з цим чи ні?

САЛЛІВАН: Ну, росіяни пересунули десятки тисяч військ до кордонів України також на окуповані території. Отже, безперечно, загроза військового вторгнення висока. Тому я неодноразово стояв на цій трибуні протягом останніх кількох місяців, і попереджав про це і говорив, що буде в результаті цього щодо відповіді Сполучених Штатів, наших союзників і партнерів.

Отже, з боку уряду Сполучених Штатів немає жодних ілюзій. Ніхто з нас, хто займається цим питанням, не має жодних ілюзій щодо перспектив потенційного конфлікту та потенційної військової ескалації з боку Росії.

Сьогодні я хотів би сказати, що Сполучені Штати та наші європейські союзники та партнери готові до численних різних ситуацій — ситуації, за якою ми сидимо за столом переговорів, ми працюємо над цими питаннями в серйозний і змістовний спосіб, і можливе, що змушує нас реагувати на те, що робить Росія, чітким, ефективним і рішучим способом, який накладає на Росію значні витрати за будь-які дії, які вона може зробити.

Питання, дивлячись на Європу прямо зараз, не здається, що вона готова приєднатися до агресивного багатонаціонального пакету санкцій, про який говорили США. Отже, якщо Володимир Путін завтра вторгнеться, ви впевнені, що санкції, якими ви погрожували Москві, і які ви хотіли б бачити з Європи, будуть накладенії?

А по-друге, Кремль начебто вибрав один елемент санкційного законодавства — перспективу введення санкцій особисто Володимира Путіна і заперечив проти цього. Мені цікаво, чи є це серед тих пакетів, про які ви їм сигналізували, коли на столі йшлося про вторгнення Росії?

САЛЛІВАН: Основним фокусом пакету санкцій, над яким ми працювали з Європою, були значні фінансові санкції з месіджем «високий старт, високий рівень», а не поступове застосування цих санкцій; експортний контроль, який діє в деяких фундаментальних стратегічних галузях в Росії; та інші кроки, які ми зробимо для того, щоб Росія дійсно мала справу з економічними наслідками цього вторгнення.

Що стосується вашого запитання щодо мого рівня довіри до наших європейських союзників і партнерів, я дуже добре відчуваю рівень взаємодії та рівень взаємовідносин між Сполученими Штатами та Росією, A, щодо фундаментального положення, яке має бути серйозні економічні наслідки на обидві категорії, типи та цілі санкцій, які повинні були б застосовуватися.

Чи означає це, що США та Європа матимуть точно такий самий список до останньої деталі? Ні. Це означає, що я зможу стати перед вами і сказати, що Сполучені Штати та Європа в унісон підійшли до застосування суворих економічних заходів? Я впевнений, що мені це вдасться.

Питання, чи можу я поставити запитання щодо наради з кібербезпеки, яку ви провели сьогодні? Мені цікаво, з точки зору вразливості Log4j, скільки федеральних — або чи федеральні системи постраждали від цієї вразливості; якщо це було через те, що уряд не зробив необхідних дій, щоб запобігти цьому; і якщо фірми, з якими ви спілкувалися сьогодні, взяли на себе будь-які зобов’язання щодо фінансової допомоги чи іншої допомоги для підтримки свого роду критичного програмного забезпечення з відкритим кодом, оскільки це, здається, проблема, яка продовжує виникати.

САЛЛІВАН: Отже, по-перше, минулого року президент підписав розпорядження, яке стосується закупівлі програмного забезпечення урядом Сполучених Штатів що має принципово новий рівень. І ми в процесі реалізації цього.

І насправді, сьогодні ситуація з департаментами та агенціями уряду США, порівняно з тим що було майже рік тому, коли президент вступив на посаду, в набагато більш міцній позі. І це завдяки роботі конкретних відомств та відомств, які реалізували цей розпорядження.

Що стосується сьогоднішньої сесії, я не буду говорити від імені компаній з точки зору зобов’язань, які вони взяли на себе, але це була неймовірно конструктивна дискусія про те, як державний сектор і приватний сектор можуть ефективно працювати разом, щоб забезпечити щоб системи державного сектору стали більш надійними та стійкими. Я зупинюсь на цьому.

І ми спробуємо разом з учасниками цієї зустрічі виробити узгоджену інформацію, щоб не зраджувати жодної довіри.

Питання, Щодо Росії та України, секретар Блінкен сказав на початку тижня, що він не очікує жодних серйозних проривів цього тижня, але одним позитивним результатом, очевидно, може бути деескалація напруженості.

Враховуючи нинішній стан справ, враховуючи все, що ви сказали, як конкретно це виглядає з вашої точки зору — Росія деескалація — прямо зараз?

САЛЛІВАН: Це передбачало б скорочення кількості сил, які вони розгорнули проти України. І це зрештою стане ключовою частиною деескалації.

Є й інші кроки, які Росія може зробити щодо деескалації, які виходять далеко за межі України. Але з точки зору найближчого виклику на кордоні України та навколо неї, це було б важливим кроком.

Я б також сказав ще одну річ, яку я вважаю дуже важливою для Тоні — ви згадали коментарі секретаря Блінкена на початку тижня. Наприкінці минулого тижня він сказав щось, що я хочу підкреслити, а саме, що наша розвідувальна спільнота розробила інформацію, що Росія закладає основу, щоб мати можливість сфабрикувати привід для вторгнення, в т.ч. шляхом диверсійної діяльності та інформаційних операцій, звинувачуючи Україну в підготовці нападу на російські війська на сході України.

Ми бачили це у 2014 році. Вони знову готують цей сценарій. І ми матимемо — адміністрація матиме додаткову інформацію про те, що ми бачимо як потенційний привід, щоб поділитися з пресою протягом наступних 24 години.

Питання, з іншого боку — і ви чітко дали зрозуміти, що США дадуть відповідь перед обличчям російської агресії — але я намагаюся зрозуміти, який саме повинен бути сигнал для США? Чи повинні це бути танки та війська, які перетинають кордон, чи буде достатньо таких речей, як переміщення вертольотів і тактичної зброї, щоб США вжили заходів для введення санкцій?

САЛЛІВАН: Коли ви говорите «переміщення вертольотів і тактичної зброї», ви маєте на увазі на територію України?

Так.

САЛЛІВАН: Ну, наша позиція досить проста. Якщо російські військові пересунуться через український кордон, щоб захопити територію, ми вважаємо, що це буде подальше вторгнення в Україну, і це викличе відповідь Сполучених Штатів та міжнародної спільноти.

Питання, дякую, Джейк. Я хочу запитати про вашу поточну політику в цій кризі. Але, по-перше, якщо дозволите, я хотів би запитати щось історичного характеру. Я припускаю — ви мене поправите, якщо я помиляюся — що готуючись до першого саміту президента Байдена з президентом Путіним, який відбувся в Женеві в червні минулого року, команда національної безпеки провела всебічну перевірку офіційного документального запису всіх взаємодій, коли Президент Трамп зустрічався з президентом Путіним.

Ви, напевно, пам’ятаєте, під час президентства Трампа ми бачили повідомлення про те, що пан Трамп та/або його помічники зробили певні кроки, щоб запобігти веденню повного запису цих спілкувань.

Не вимагаючи від вас розголошувати будь-яку секретну інформацію, чи можете ви запевнити нас у двох пунктах: номер один, чи виявив ваш огляд будь-які докази будь-яких зусиль на будь-якому етапі створення та зберігання цих записів, щоб змінити цей процес? ? І другий, чи виявив ваш огляд будь-які докази будь-якої неадекватності будь-якого роду чи серйозності з боку президента Трампа у його взаємодії з президентом Путіним?

САЛЛІВАН: Щодо цього питання, у мене немає нічого для вас.

Q Добре. Тоді до поточної політики. Ця адміністрація безуспішно намагалася використати санкції, щоб змусити військових у М’янмі відмовитися від державного перевороту. Ця адміністрація безуспішно використала санкції, щоб змусити Китай звільнити в’язнів концтабору в Сіньцзяні. Адміністрація Обами, звісно, ​​безуспішно використала санкції, щоб спробувати стримати російську анексію Криму.

Ось ви знову стоїте, розмахуючи загрозою санкцій, щоб спробувати стримати вторгнення Росії в Україну. Чому це не слід сприймати як чіпляння за невдалу тактику? І чому б президенту Путіну не зробити висновок, що його супротивник діє з позиції відносної слабкості?

САЛЛІВАН: Президент Путін вказав, що він не хоче бачити подальшого наближення сил НАТО до свого кордону. Президент Путін вказав, що він не хоче бачити подальшої підтримки України з боку США та союзників. Президент Путін вказав, що він хоче бачити подальше зміцнення російських стратегічних галузей у російській економіці.

Ми показали, що Росія понесе витрати та наслідки у разі подальшого вторгнення в Україну. І він може прийняти власне рішення щодо того, що він хоче робити. Але Сполучені Штати збираються діяти; ми збираємося діяти з нашими союзниками та партнерами у цих питаннях таким чином. Ми маємо для цього можливості, і ми це зробимо. І президент Байден чітко дав зрозуміти, що це те, що ми маємо намір зробити.

Питання, ви бачили, як санкції працюють?

САЛЛІВАН: Ну, по-перше, я б сказав, що якщо ви повернетеся до особистого досвіду, який я мав, якою були переговори щодо — спочатку про тимчасової угоди, а потім про внесок у Спільний комплексний план дій, ми віримо, що Економічний тиск на Іран суттєво вплинув на те, щоб посадити його до столу переговорів і в кінцевому підсумку покласти край його ядерній програмі.

Є й інші випадки, коли санкції спрацювали. І, звісно, ​​є випадки в різних адміністраціях, як при демократах, так і республіканцях, коли санкції не досягли повного результату.

Тому я не буду стояти перед вами і казати, що санкції — це панацея, це інструмент, який вирішує будь-яку проблему. Але пам’ятайте, санкції – це лише частина того, про що ми і наші союзники говоримо якщо матимемо справу з потенційним вторгненням Росії в Україну. У нас є й інші інструменти. Ці інструменти також впливають на інтереси та безпековий потенціал Російської Федерації.

І наша мета, врешті-решт, — не потрапити в ескалаторну спіраль; це знайти шлях вперед, відповідний нашим принципам, відповідний нашим інтересам і узгоджений з відкритими, прозорими консультаціями з нашими союзниками для продовження дипломатії. Якщо це спрацює, чудово. Якщо це не спрацює, ми готові.

Питання, з усім сказаним, чи закривається вікно часу, коли мова заходить про дипломатію щодо цього питання? І коли ви говорите про варіанти, які є на столі, ви сказали, що санкції є одним із інструментів. Які інші варіанти? У президентів є безліч варіантів, і вони завжди говорили, коли вони стикаються з такими ситуаціями: «Усі варіанти на столі». Чи всі варіанти на цю мить?

САЛЛІВАН: Ну, ми чітко пояснили, як безпосередньо росіянам, так і публічно, про деякі інші варіанти. І вони включають зміни в силах і можливостях, які Сполучені Штати і НАТО розгорнуть на східних флангах союзників для посилення та підвищення надійності оборони на території союзників.

Ми чітко дали зрозуміти, що в разі вторгнення, на додаток до підтримки, яку ми зараз надаємо українцям, ми різко посилимо цю підтримку, щоб підтримати їх територіальну цілісність і суверенітет.

Ми також чітко давали зрозуміти, що ми збираємося працювати в тандемі з союзниками і партнерами не тільки в Європі, а й в інших частинах світу, над експортним контролем, який матиме вплив на стратегічні галузі в Росії.

Тож це деякі додаткові інструменти, які ми можемо застосувати в цьому контексті. Усі вони дотримуються основної позиції, що Сполучені Штати прагнуть зміцнити наші позиції та позиції наших союзників і підтримати українців у разіподальшого вторгнення в Україну.

Питання, а як щодо вікна можливостей для дипломатії? Це закриття, як я запитав раніше?

САЛЛІВАН: Слухайте, мені важко охарактеризувати, що відбувається з дипломатією, тому що ми пройшли ці чотири дні. Нам потрібно радитися з союзниками і партнерами. Венді Шерман щойно виходить з літака в якому провела останні кілька годин.

Ми оцінимо, де ми знаходимося, проконсультуємось, а потім визначимо наступні кроки. Те ж саме доведеться зробити і росіянам.

І все, що я можу вам сказати, це: що стосується нас, ми готові рухатися вперед у дипломатії і ми готові піти іншим шляхом.

І те й інше — на мій погляд, питання про те, який шлях стоїть перед нами зараз — воно не стоїть перед нами через рік чи через п’ять років; це стоїть перед нами у доступному для огляду майбутньому.

Питання, Щиро дякую. Що станеться, якщо нічого не станеться — я маю на увазі, якщо Росія не вторгнеться в Україну, а продовжить тримати таку величезну кількість військ на кордоні? Це те, з чим можна жити? Чи будуть у цьому випадку санкції, менше санкцій, взагалі ніяких санкцій?

САЛЛІВАН: Отже, ми намагаємося, перш за все, стримати та запобігти потенційно масовому російському вторгненню. Це крок номер один.

Якщо ми опинимося в обставинах, які ви описали, ми розберемося з цим у міру його виникнення. Але я не збираюся сьогодні вдаватися в гіпотети з точки зору нашої реакції.

Питання, дякую, Джейк. Але чи зараз ми в положенні, коли наступним кроком є ​​скорочення військ на кордонах України? Чи це наступне, що може статися, що може задовольнити США та союзників?

САЛЛІВАН: Що ви маєте на увазі під «наступним кроком»?

Питання, я маю на увазі: що після тижня, що ми провели, чого ми очікуємо? Звісно, ​​ми сподіваємося, що російські війська відступлять. Але чи це єдиний можливий наступний крок? Звичайно, є вторгнення. Але після цілого тижня дипломатії що?

САЛЛІВАН: Ми завжди говорили, що відкриті до діалогу. Ми раді говорити про наші інтереси та турботи. Ми раді слухати росіян, які говорять про свої інтереси та хвилювання. Але ми також з самого початку чітко говорили, що для досягнення конкретного прогресу — реального, відчутного прогресу — це має відбуватися в умовах деескалації.

Тож тепер, на дипломатичному шляху, треба буде побачити, що буде далі. Нам доведеться це визначити спочатку з нашими друзями, а потім у взаємодії з росіянами. І поки я стою тут сьогодні, я не можу сказати вам, які будуть наступні кроки. Я можу лише сказати вам, що Сполучені Штати, адміністрація Байдена, наші союзники та партнери, ми готові мати справу з усім, що трапиться.

Питання, і лише деталь про атмосферу — у переговорах. Я маю на увазі, що ви посилалися на різні заяви, які ми чули. Але російські чиновники мали більш песимістичний і негативний тон. Чи був у них такий самий тон, коли вони зустрічалися віч-на-віч із…

САЛЛІВАН: Вони були професійними та діловими. Ми чітко розходилися в чомусь, і були області, де обидві сторони бачили можливість прогресу.

Крім того, мені важко охарактеризувати їхню точку зору. Вони можуть охарактеризувати це для себе.

Дякую, народ.

ПСАКІ: Щиро дякую, Джейк. Завжди раді вас бачити.