Підрозділи ГУР МО України провели ряд операцій на видобувних платформах в Чорному морі, відомих, як “вишки Бойка”.
В результаті були повернуті під контроль України бурові платформи “Петро Годовалець” та “Україна”, а також самопідйомні бурові установки “Таврида” і “Сиваш”.
У 2011 році “Чорноморнафтогаз” придбав бурову платформу сінгапурського виробництва. Акціонерне товариство тоді було підконтрольне Міністерству енергетики України, яке очолював Юрій Бойко. Купили платформу не безпосередньо у заводу-виробника Keppel, а через посередника — британську компаію Highway Investments Processing. При цьому витратили на $400 млн, дорожче ніж у виробника. Другу платформу також купили через посередника. ЗМІ запідозрили корупцію в цих угодах, сам інцидент згадувався у ЗМІ як “вишки Бойка”.
Росія окупувала платформи у 2015 році. З початком повномасштабного вторгнення використовувала у військових цілях, зокрема, як вертолітні майданчики і для розміщення радіолокаційних систем.
Під час проведення операцій на видобувних платформах спецпризначенцям вдалося захопити цінні трофеї. Серед них – запас вертолітних боєприпасів – некерованих авіаційних ракет. Також українські військові зняли з вишки РЛС “Нева”, що могла відстежувати рух суден у Чорному морі.
В ході однієї з фаз операцій відбувся бій між українськими спецпризначенцями на катерах та російським винищувачем Су-30. Літак отримав ураження і змушений був відступити.
Кадри зняті під час операцій за “вишки Бойка” військові опублікували у мережі.
Нагадаємо, раніше британська розвідка повідомляла, що Сили оброни України ведуть боротьбу з окупантами за “вишки Бойка” у Чорному морі. Ці газові та нафтові платформи між Кримом та Одесою вважаються стратегічно важливими об’єктами для військових.
У відомстві зазначали, що ці платформи, як і острів Зміїний у Чорному морі, також можуть використовуватися як бази передового розгортання, вертолітні майданчики і для розміщення ракетних систем дальнього радіусу дії.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.