У Верховній Раді готують новий закон про мобілізацію та військову службу

У Верховній Раді хочуть змінити принципи проведення мобілізації, надання відстрочки та проходження військової служби. Про розробку нового закону повідомила заступниця голови комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла.

Серед нововведень вона згадала, зокрема про усунення відстрочки для студентів, які отримують другу вищу освіту та призов деяких громадян, які відбули покарання за кримінальні злочини.

У новому законі пропонується нові обов’язки для військовозобов’язаних. Вони стосуються проходження регулярного медичного огляду та лікування згідно з рішеннями ВЛК. Також чоловіки, які підлягають мобілізації, повинні будуть носити при собі військово-облікові документи, пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника ТЦК та СП.

Зменшується коло громадян, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або яка потребує постійного догляду. Пропонують обмежитись членами сім’ї першого ступеня споріднення. Це дозволить усунути можливості ухилення від призову під час мобілізації через оформлення фіктивного догляду за людьми, які його потребують.

Якщо зараз право на відстрочку мають люди зайняті постійним доглядом за батьками дружини чи чоловіка, то змінами передбачається, що право на відстрочку лише у зв’язку з доглядом за своїми батьками.

За законопроектом, військовозобов’язані, які мають дружину чи чоловіка із інвалідністю ІІІ групи, втрачають право на відстрочку.

Військовий облік зазнає змін

Розширюється перелік осіб, які беруться на військовий облік. До них пропонують відносити тих, хто до набуття громадянства України пройшов військову службу в інших державах, а також випускникам закладів вищої освіти, яким присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (середнього начальницького) складу або, які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.

Запроваджується окремий військовий облік військовозобов’язаних та резервістів розвідувального органу Міністерства оборони України. Надається право цьому органу призивати на військову службу по мобілізації.

До інших питань, які розглядаються у процесі обговорення нового закону, Безугла віднесла:

– скасування заборони на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами при укладанні трудового договору

– уточнюються обов’язки місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо мобілізації, а саме здійснювати та забезпечувати оповіщення та прибуття громадян до ТЦК та СП

– уточнюється порядок прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК та СП під час мобілізації, зокрема, на підставі спільного розпорядження керівника місцевої державної адміністрації (військової, військово-цивільної) та керівника ТЦК та СП або розпорядження керівника ТЦК та СП

– уточнюється порядок присвоєння військового звання “рекрут”

Нагадаємо, нещодавно у колонці для видання The Economist Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний виділив одним із нинішніх пріоритетів — нарощення резервів. Росія не може використати свою величезну перевагу в живій силі, тому що Володимир Путін стурбований тим, що загальна мобілізація може спровокувати політичну кризу, і тому, що росія не може навчити та спорядити достатньо людей. Проте наші можливості для підготовки резервів на власній території теж обмежені. Крім того, росія може завдати удару по тренувальних центрах. В нашому законодавстві є прогалини, які дозволяють громадянам ухилятися від своїх обов’язків.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.