У Латвії відновили обов’язкову строкову службу

Сейм Латвії сьогодні затвердив закон про обов’язковий військовий призов, повідомляє латвійське агентство Delfi. Перші строковики почнуть проходити службу вже влітку 2023 року.

За ухвалення закону проголосували 68 депутатів, проти – 11, ще п’ятеро утрималися. Призову до латвійського війська – «Служби національної оборони» підлягатимуть чоловіки та жінки від 18 до 27 років. Строкова служба триватиме 11 місяців. Призовникам також нададуть можливість обрати альтернативну службу.

Найбільше суперечок серед депутатів латвійського Сейму викликала норма законопроекту, яка запроваджує відповідальність за ухилення від призову. Попри численні дискусії латвійських депутатів, більшість проголосувала за кримінальну відповідальність за ухилення від призову, замість адміністративної.

Цього року призов у Латвії буде добровільним. Але згодом, влада має намір відправляти повістки за допомогою комп’ютерної програми, яка відбиратиме випадкових людей пропорційно до кількості населення кожного латвійського регіону.

Відстрочку від призову нададуть студентам – вони матимуть відслужити після завершення навчання. Передбачено також відстрочку через догляд за дитиною або за сімейними обставинами. Цілком від призову звільнять громадян, які живуть за кордоном, а також латвійців, які мають друге громадянство, якщо вони пройшли військову службу за кордоном.

Міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс

“Дякую за цю ідею треба сказати Путіну в Москві”, – говорив у липні 2022 року місцевому телеканалу міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс. За його словами, влада країни не хоче повторення війни в Україні на своїй території, а тому повинна суттєво посилити свої збройні сили. «Війна в Україні показала, що може статися. Ми не хочемо неприємних сюрпризів», – підкреслив латвійський міністр.