14 грудня 1939-го у Женеві на ХХ сесії Асамблеї Ліги націй Радянський Союз виключили з цієї міжнародної організації за напад на Фінляндію. Підставою для цього стала конвенція “Про визначення агресора” 1933 року.
Лігу націй створили з ініціативи США, за участі країн-переможців Першої світової війни у 1919 році. Мета організації полягала у збереженні миру і безпеки між країнами. СРСР долучився до організації 1934-го.
Війну у Фінляндії кремль почав 30 листопада 1939 року. Перед тим, в категоричній формі вимагав від Фінляндії поступитися частиною островів та промислово розвинених територій в районі Фінської затоки. У Гельсінкі відкинули всі вимоги, бо розуміли, що на тому Москва не зупиниться.
Для виправдання своєї агресії, Радянський Союз заявив про існування прорадянського уряду Фінляндської Демократичної Республіки. Главою уряду і міністром закордонних справ призначили громадянина СРСР, члена комуністичної партії Отто Куусінена.
Із ним радянці підписали договір про “взаємодопомогу і дружбу”. Відтоді на всі закиди Ліги націй про початок агресії, Москва відповідала, що захищає інтереси фіктивної республіки.
СРСР сподівався швидко окупувати територію Фінляндії, але його армія зустріла жорсткий опір. Радянська техніка і бійці були неготовими до суворих умов, замерзло близько 60 тис. червоноармійців, 180 тис. відморозили кінцівки. Ще більше загинуло у боях.
Та Москва не зважала на жертви і продовжувала наступ. Світом поширилась інформація про масовані авіабомбардування міста Гельсінки. Від атак постраждало багато цивільних об’єктів та мирних жителів.
Саме після того, за виключення СРСР із Ліги націй проголосувало 28 із 40 держав.
Раніше членства у організації було позбавлено Німеччина, у якій при владі були нацисти.
СРСР так і не вдалося захопити Фінляндію. Прорахунки радянського командування лише засвідчили слабкість червоної армії і підштовхнули Німеччину до нападу на СРСР в червні 1941 року.
Ліга націй проіснувала до 1946-го, тоді її функції перейняла Організація Об’єднаних Націй. Втім, надалі СРСР та його спадкоємиця російська федерація продовжили практику агресивних загарбницьких війн. Але, ООН, попри неодноразові факти агресії як Радянського Союзу, так і росії, не спромоглася виключити їх зі свого складу.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.