24 лютого 2022-го льотчик-винищувач Повітряних сил ЗСУ 58-річний Степан Чобану вивів літак Су-27 з-під ракетного обстрілу, який здійснили росіяни по аеродрому 831-го винищувального авіаційного полку в місті Миргород на Полтавщині.
Врятовану машину льотчик розмістив на резервному аеродромі. Звідти виконав більше десяти бойових вильотів. Знешкоджував ворожу авіацію та крилаті ракет.
28 лютого Степан Чобану першим підняв у повітря свій Су-27 і вступив у бій над містом Кропивницьким. Пілот відволік на себе російські літаки, які проникли в повітряний простір України. Вони атакували ракетами Су-27, яким управляв досвідчений український льотчик 831-го винищувального авіаційного полку. Його літак був уражений і Степан Чобану загинув.
Та його дії дали можливість піднятись у повітря решті літаків частини. Його побратими змогли відвести машини у безпечне місце.
6 березня Степана Чобану поховали з військовими почестями на військовому цвинтарі Миргороді на Полтавщині. Указом президента України льотчику присвоїли званням Герой України. У Святошинському районі Києва його іменем назвали вулицю.
Сьогодні пілоту виповнилося б 60 років. Він народився у селі Долинське – нині Ізмаїльський район на Одещині. Під час строкової служби в Умані познайомився з курсантами-льотчиками і вирішив вступити до Чернігівського вищого льотного училища.
Закінчив навчання у 1987 році. Був одним із небагатьох курсантів, яким доручали пілотування бойового літака МіГ-23. Служити направили до 190-го винищувального авіаційного полку, який дислокувався на Кіровоградщині.
У 1990 році Степан Чобану перекваліфікувався на літак Су-27 й почав службу в 831-му винищувальному авіаційному полку в Миргороді. 1992-го присягнув на вірність народу України.
Ніс чергування в складі сил протиповітряної оборони. Здобув кваліфікацію “Військовий льотчик 1 класу”. Загалом налітав більше 1100 годин.
Брав участь у навчаннях та дослідженнях військової техніки. Тричі залучався до військових парадів з нагоди Дня Незалежності України — пролітав над столичним Хрещатиком у 1998, 2001 і 2008 роках. Виконував демонстраційні польоти у Румунії. Був начальником повітряно-вогневої та тактичної підготовки 831-ї бригади тактичної авіації.
2010-го вийшов на пенсію. Але після початку війни з росією, у 2015 році повернувся у Повітряні сили ЗСУ. Чергував у складі сил протиповітряної оборони та навчав молодих льотчиків.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.